Po nehodě měl popáleniny na 90 procentech těla, na auta ale nezanevřel

  15:32
Přátelé mu říkají, že je jako filmový Deadpool nebo závodník Niki Lauda. Matěj Kudláček je totiž po autonehodě popálený na 90 procentech těla. Před čtyřmi lety seděl na zadním sedadle vozu, nad kterým jeho řidička v Buchlovských kopcích na Uherskohradišťsku ztratila kontrolu. Ten se zastavil až o strom, kde začal hořet.

„Musel jsem vyrazit okno, abych se dostal ven,“ popisuje hrůzný zážitek. Právě dveře totiž strom zablokoval. Z auta už v tu dobu šlehaly obrovské plameny. Při nárazu totiž explodovala nádrž, a tak se po čtyřech snažil odplazit pryč.

Tím ale jeho utrpení neskončilo. „Věděl jsem, že je to zlé, nemohl jsem dýchat a křičel jsem, že na místě umřu,“ pokračuje rodák ze Znojemska.

Zklidnil ho až první policista u nehody, který jej později pomáhal naložit do sanitky. „Dál už si jen pamatuju, jak jsem se po šestnácti dnech probudil na JIP, kde jsem strávil další čtyři měsíce, než jsem se dostal na běžný nemocniční pokoj,“ vzpomíná.

Dnes je Matěj Kudláček stále v invalidním důchodu. Současné velmi teplé počasí mu dává pořádně zabrat, transplantovaná kůže se totiž nepotí. Jizvy se navíc lehce spálí, proto se musí neustále mazat silnými krémy.

Na Uherskohradišťsku vylétlo auto ze silnice a začalo hořet, tři zranění

Zvládá se už ale věnovat své zálibě v autech nebo jízdě na motorce. Své přezdívky bere s humorem a filmového Deadpoola, hrdinu zjizveného v obličeji, si nechal dokonce vytetovat.

V následné psychické i fyzické péči mu pomohla i organizace Popálky, která dlouhodobě spolupracuje právě s brněnskou fakultní nemocnicí, kde se léčil. „Člověku se uleví, když mu někdo ukáže podobné případy, které dobře dopadly, poradí mu, jak pečovat o jizvy a které prostředky používat,“ osvětluje vedoucí zmíněného sdružení Jana Lacinová.

Klinika popálenin a plastické chirurgie brněnské Fakultní nemocnice, která je spádová asi pro dva miliony obyvatel, ošetří ročně kolem 350 popálenin. Čtvrtinu z tohoto počtu tvoří děti.

Matěj Kudláček si nechal na ruku vytetovat komiksovou postavu pojmenovanou...

Podle lékaře Kliniky popálenin Radomíra Magera díky dobré osvětě a změně životního stylu ubylo kritických případů. „Děti hledají zábavu u počítačů, což je z tohoto pohledu méně nebezpečné, a v průmyslu se zase mnohem víc dbá na bezpečnost práce,“ vysvětluje. Někteří zranění ovšem i tak potřebují psychologickou pomoc po celý život.

V poslední dekádě se lékaři při ošetřování popálenin díky účinným postupům, jako jsou resuscitace tekutin či odstraňování odumřelé tkáně, mohou více zaměřovat na kvalitu života pacientů. Léčba je však stále náročná a často vyžaduje celou sérii operací během několika let.

I proto si klinika společně s organizací Popálky klade za cíl zlepšení následné péče. Nyní se lékaři zaměřují na mikrochirurgické operace jizev a pořízení laseru, který by léčbu posunul na mnohem vyšší úroveň, dokonce bez celkové anestezie.

Autor: