iDNES.cz

Uvnitř budovy a chráněné dusíkem. Ve Vranově mají unikátní bateriové úložiště

  16:26
Ve vranovské vodní elektrárně na Znojemsku spustili nové bateriové úložiště, které umožňuje uložit přebytky energie na horší časy a v případě potřeby je poslat do sítě. Investice za téměř 60 milionů korun je unikátní v tom, že se poprvé na území Česka takto velké bateriové úložiště nachází uvnitř budovy. Instalace do elektrárny ze 30. let 20. století si vyžádala i jedinečné řešení požárního zabezpečení.

Obnovitelné zdroje loni podle dat EUROSTATu vyrobily v Evropské unii zhruba čtvrtinu veškeré spotřebované elektřiny. Nevýhodou energie ze slunce a větru je však její nestabilita a horší řiditelnost.

„Tuto elektřinu nelze vždy vyrábět v momentě, kdy je potřeba, ale můžete ji vyrábět až ve chvíli, kdy svítí slunce a fouká vítr. Zároveň je potřeba myslet na to, že je nutné udržovat stabilitu v distribuční síti. Flexibilita je jedním z klíčových prvků, i proto musíme investovat do staveb, jako je bateriové úložiště na Vranově,“ oznamuje Jan Zápotočný, jednatel společnosti E.ON Energy Solutions.

Pro představu: vranovské bateriové úložiště disponuje stejnou energií jako zhruba padesát plně nabitých elektrovozidel Škoda Enyaq s kapacitou baterie 50 kWh.

Vranovská vodní elektrárna letos slaví devadesát let od zahájení provozu. Jelikož se jedná o technicky i historicky cenný objekt, musela společnost E.ON zvolit řešení na míru. O to se postarala firma Siemens. Umístění celého systému dovnitř elektrárenské budovy představuje v tuzemsku unikátní řešení, jelikož dosavadní velkokapacitní bateriová úložiště jsou vložena do venkovních kontejnerů.

Vranovská přehrada slaví 90 let, po výstavbě byla největší ve střední Evropě

Řízení akumulátoru, který má výkon 2,5 MW a využitelnou kapacitu 2,5 MWh, stejně jako celé vodní elektrárny ve Vranově, je plně digitalizované a je kompletně prováděno z centrálního dispečinku společnosti E.ON v Brně. Vranovské bateriové úložiště využívá celkem tři místnosti, ve kterých se odděleně nachází akumulátory, strojovna a rozvodna s transformátorem.

„Navíc aby bylo minimalizováno riziko vzniku požáru, bateriové články a místnost, ve které jsou umístěny, chrání náš plynový hasicí systém, který jako hasivo využívá čistý dusík. Tento plyn patří mezi přírodní a nemá žádný negativní dopad na životní prostředí. Systém slouží k uhašení případného požáru zjištěného automatickými hlásiči ještě ve stádiu jeho vzniku a je ve své podstatě unikátní,“ přibližuje ředitel Siemens Smart Infrastructure Česká republika Tomáš Hüner.

zpět na článek