Ač příběh o lehkomyslném studentovi není tolik známý jako Maryša, kterou Mrštík sepsal se svým bratrem, je daleko víc spjat s okolní přírodou. Místo, kde stojí jukebox na básně, dokonce nese po hlavním hrdinovi lyrického díla název Ríšova studánka.
Čtyři ukázky z Pohádky máje pro poesiomat namluvil přímo Polívka. „Je to příběh plný lásky, prvotního nedorozumění a poté nádherného a věčného srozumění,“ prohlásil herec. „A kdo jiný by měl mít smysl pro poezii než ti, kteří se pohybují v přírodě,“ dodal k umístění „mluvící trubky“.
Automat disponuje celkem dvaceti nahrávkami nejen poezie a prózy, ale také písniček pro děti a zajímavostí o lesnickém parku. „Obsahuje básně moravských velikánů Jana Skácela, Oldřicha Mikuláška, Jana Zahradníčka nebo Ivana Blatného,“ vyzdvihl produkční Martin Šeda, který repertoár vybíral.
„S každou další instalací se učíme něco nového,“ zmínil autor projektu Ondřej Kobza. Původně šlo totiž jen o jukeboxy na básně, dnes jde hlavně o zachycení kulturní a symbolické paměti místa.
Básně už není nutné číst, lze je poslouchat z černé roury v zahradě![]() |
K přehrání zvuku už dokonce ani není potřeba připojení k elektrické síti, energie se vyrábí točením klikou. „To nám otevřelo možnost začít umisťovat poesiomaty i do přírodní krajiny,“ poznamenal Kobza.
Se svým spolkem Piana na ulici rozmístil Kobza v Česku i v zahraničí už okolo 80 podobných mluvících trubek. V Brně se jedná o třetí přírůstek do rodiny. Jeho dva starší sourozence lze zahlédnout v Otevřené zahradě v Údolní ulici a u bývalé káznice v ulici Cejl.