Vesmírné technologie jako motor ekonomiky. Vláda sází na kosmický průmysl

  17:56
Jihomoravský kraj je bez nadsázky centrem českého kosmického průmyslu. Funguje tu řada firem, které se dívají vzhůru nejen ve světě čísel, ale i doslova, protože právě na oběžnou dráhu míří jejich technologie. Není proto divu, že si právě tento kraj, konkrétně brněnskou hvězdárnu, vybrala vláda k představení projektu s názvem Česká cesta do vesmíru.

Vláda představila projekt Česká cesta do vesmíru, kterým chce motivovat školáky ke studiu přírodních věd, zejména těch spojených s kosmickým průmyslem typickým pro Brno. | foto: Radim Strachoň, MAFRA

Nejde o to, že by v Česku vznikla obdoba americké vesmírné agentury NASA, natož nějaký kosmodrom, nebo že by se do reality přetavil komediální seriál Kosmo o vyslání české posádky na Měsíc.

„Náš projekt se obrací hlavně na studenty a děti. Chceme jim, ale i ostatním představovat kosmický výzkum, ukázat řadu experimentů s vesmírem spojených. Mnoho vynálezů, jako je požární alarm nebo airbag, má svůj původ právě ve vesmírném průmyslu,“ prohlásil při představování vládních vizí český premiér Petr Fiala (ODS).

Brněnská firma postavila konstrukci družice, která bude hledat život

Věří, že mezi dětmi se najdou takové, které zazáří právě v tomto atraktivním oboru, jenž se už dnes v Česku v porovnání se světem řadí ke špičce. Ostatně důkazem úspěchu je pětice středoškoláků, která triumfovala v prestižní mezinárodní soutěži Conrad Challenge v ústředí NASA v Houstonu. Studenti přišli s nápadem, jak na dálku opravit nefunkční družice pomocí laserového paprsku, který by vyslali ze země. Jak bude jejich vize reálně fungovat, se chystají už brzy otestovat. Ještě do konce roku má jejich zařízení vyletět na oběžnou dráhu.

Do konce desetiletí se tam dostane i český vesmírný dalekohled, na jehož vývoji spolupracují také experti z brněnské Masarykovy univerzity. „Jedná se o družici, která prozkoumá zdroje gravitačních vln či srážky neutronových hvězd,“ popsal Norbert Werner z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky.

Celoživotní fascinace vědou

Vládní projekt má celkově motivovat školáky k zájmu o vesmír od útlého věku přímo ve škole. „Může nám pomoct vysvětlovat veřejnosti, proč je potřeba ve školách vyučovat více angličtinu nebo matematiku a další přírodovědné obory,“ poznamenal ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

Podle Jana Spratka, popularizátora kosmonautiky z pražské hvězdárny, už se dnes týmy českých studentů často umísťují na předních příčkách v různých soutěžích Evropské vesmírné agentury ESA. Škola jim pak může představit některé složité věci, třeba programování, atraktivním způsobem právě přes téma vesmíru. „Můžete je namotivovat, že na zařízení na oběžné dráze poběží jejich text, který na Zemi naprogramují,“ zmínil Spratek.

Kosmičtí inženýři dostanou vzdělání v Brně. Jde o první takový obor v Česku

A další obří tahák pro děti a studenty v celé vládní vizi? Tím je možnost příští rok v březnu zažít stav beztíže ve speciálně upraveném letounu Airbus 310. Během asi hodinového letu piloti stroj opakovaně povedou tak, že při každé z parabol bude dvacet sekund uvnitř letadla panovat stav mikrogravitace jako na palubě kosmické stanice.

„Příklady ze zahraničí dokládají, že podobné nevšední setkání s moderními technologiemi vede k celoživotní fascinaci vesmírem a vědou. Studenti, kteří mají šanci vyzkoušet si stav beztíže, se díky sdílení tohoto zážitku stanou popularizátory kosmických aktivit mezi studenty,“ věří ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Vytváření nových technologií

Aktuálně se mohou začít hlásit zájemci na tuto akci s názvem Zero G. Vedle fyzických zdatností mají přijít i s projektem týkajícím se přírodovědných oborů, nejlépe přímo astronomie, a také musí být schopní dobře formulovat své myšlenky a spolupracovat v týmu. Jen ti nejlepší pak zažijí ojedinělý let.

Pro příští rok plánuje vláda navýšit výdaje na podporu průmyslových aktivit a iniciativ v kosmickém průmyslu o 150 milionů korun, každoročně do tohoto oboru zainvestuje 1,7 miliardy korun.

V Brně plánují dalekohled za půl miliardy, má objasnit vznik těžkých prvků

Podle politiků se to vyplatí a mnohokrát vrátí. „Některé země hovoří dokonce o osminásobku,“ vyzdvihl Kupka. Podle šéfa Jihomoravské inovační agentury Petra Chládka je však nezbytné, aby vznikaly firmy, které budou vytvářet nové technologie, o něž je na trhu komerční zájem a pomohou růstu celé české ekonomiky. „A nebudou jen spotřebovávat peníze ESA,“ zdůraznil.

Předseda vlády Fiala důležitost těchto aktivit vysvětloval parafrází slavné věty Neila Armstronga při prvním přistání na Měsíci. „Ve vesmírném výzkumu a průmyslu se může ukázat, že každý krok v této oblasti se může stát tím důležitým skokem pro Českou republiku,“ uzavřel.

Do vesmíru vyletí i pivo z Předklášteří

Na Mezinárodní vesmírnou stanici se už ze Země dostal chmel, aby se ale na oběžné dráze ocitlo pivo, to se ještě nestalo. Do konce roku tak pivovar Vorkloster z Předklášteří na Brněnsku přepíše vesmírné dějiny, protože jako součást družice vyvíjené středoškoláky ze spolku Lasar vyletí do vesmíru i kapičky nealkoholického piva z jihu Moravy.

„Není to jednoduché, protože tam posíláme kapalinu, navíc jde o sycený nápoj, a ještě k tomu s živou kulturu, protože součástí piva jsou kvasnice,“ popsal spolumajitel pivovaru Radek Holešinský, který dvacet let pracoval ve vědě. „Sice to něco stojí, ale je potřeba si plnit sny, i když bláhové,“ uzavřel muž, který chce studenty podpořit i prodejem limitované edice piva.

11. listopadu 2022

Autor: