Chirurgové z brněnských nemocnic si stěžují na nátlak, hrozí odchodem

  17:20
Napjatá atmosféra panuje na chirurgických odděleních obou brněnských městských špitálů Úrazové nemocnice a Nemocnice Milosrdných bratří. Lékaři z obou pracovišť se v dopisech obrátili na vedení města coby zřizovatele, stěžují si na nepřijatelné chování ředitele obou zařízení Pavla Pilera a nedostatek personálu.

Nemocnice Milosrdných bratří v Brně | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Šest z celkových čtrnácti lékařů chirurgie v Úrazové nemocnici prostřednictvím otevřeného dopisu oznámilo výpovědi z přesčasů od začátku října. A nemusí zůstat jen u toho. Pokud město nezačne situaci adekvátně řešit, nevyloučili, že ze špitálu zcela odejdou.

Svůj krok zdravotníci vysvětlili nepřiměřeným nátlakem a nepřátelským chováním ze strany vedení nemocnice, což trvá už delší dobu. Podle nich v poslední době odešlo z oddělení šest kolegů. Právě i kvůli personálnímu podstavu čelí stávající lékaři mnohem vyšším vynucovaným pracovním nárokům.

„V dopise ukazují přímo na pana ředitele. Očekáváme proto, že on nám situaci osvětlí ze svého pohledu. Celou věc považuji za velmi závažnou, nebereme ji na lehkou váhu. Bez chirurgie se neobejdeme,“ řekla brněnská zastupitelka Dagmar Seidlová (TOP 09), která má v gesci zdravotnictví.

Vládnoucí politici se s ředitelem Pilerem a s chirurgy sejdou ve středu odpoledne. Do té doby ředitel odmítl věc komentovat. „Přijde mu korektní mluvit nejdřív s radními města a až pak se k situaci vyjádřit veřejně,“ sdělila mluvčí obou nemocnic Andrea Šromová.

Na konci minulého týdne nicméně pro ČT tlumočila Pilerova slova, že se zněním dopisu nesouhlasí a v něm zmiňovaného chování si není vědom.

Pro zlepšení se nic nedělá, tvrdí primář

Podle informací redakce iDNES.cz musí ředitel vysvětlit také situaci na chirurgii druhého jím vedeného špitálu, tedy Nemocnice Milosrdných bratří. Na nedostatek pracovních sil a ředitelovo chování totiž v osobním dopise poukázal také primář František Horálek.

„Máme málo lékařů pro zajištění adekvátní péče. Ti současní zestárli, mladí k nám nenastupují, protože nemáme akreditaci a panuje zde nejistá situace kvůli stále neuskutečněnému převodu nemocnice. Pro zlepšení se nic nedělá, chybí aktivní přístup k hledání nových lékařů a možností. Když člověk přijde s problémem, je to odmítnuto s tím, že se vyřeší jindy a jinde. Ředitel ztratil drajv k posouvání špitálu dopředu,“ popsal primář.

Dodal, že v případě výpovědí lékařů z Úrazové nemocnice bude muset chybějící péči zajistit právě jeho pracoviště. To může být kvůli nedostatku personálu problém. „Máme čtyři atestované lékaře, z toho tři jsou důchodci, kteří už také nechtějí sloužit navíc,“ poznamenal.

Boskovický špitál je v dlouhodobé krizi, utíkají mu lékaři. Rodí se krizový plán

Oznámené výpovědi z přesčasů ze strany chirurgů Úrazové nemocnice nicméně nepovažuje Seidlová za konečné. Věří, že se s nimi dá ještě něco dělat. „I když samozřejmě každý má právo říct, že nechce odpracovat víc než 150 hodin přesčasů ročně,“ přiznává zastupitelka, která je sama primářkou anesteziologicko-resuscitačního oddělení Fakultní nemocnice Brno.

S nedostatkem zdravotnického personálu se potýkají v současné době i jiné špitály v kraji. Například v hustopečské nemocnici kvůli tomu od srpna zaniklo interní oddělení, místo něj nyní asi dvacet lůžek slouží pro následnou péči.

V důsledku změny už v zařízení nejsou vůbec žádná akutní lůžka. Lidé s obtížemi tam nicméně stále mohou docházet, funguje pro ně interní všeobecná ambulance. Mimo pracovní dobu zajišťuje akutní péči břeclavská nemocnice vzdálená třicet kilometrů.

Autoři: ,