iDNES.cz

Biskupství v Brně hledá nové příjmy. Staví průmyslové haly, chystá supermarkety

  9:38
Velké překvapení způsobilo brněnské biskupství, když před čtyřmi roky koupilo obchodní dům Velký Špalíček v centru Brna. Je něco takového vůbec úkolem církve? Padaly tehdy dotazy. Jenže není to jediná taková akvizice, na jiných developerských záměrech se pracuje.

Katedrála svatého Petra a Pavla, sídlo brněnského biskupství | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

„Ve společnosti existuje představa, že církev má žít z darů, ale tak tomu nikdy nebylo,“ vysvětluje generální vikář biskupství Pavel Kafka. Má skutečně pravdu, protože v minulosti se v klášterech vařilo i pivo, jako v tom známém Břevnovském, nebo se náboženské organizace staraly o polnosti či lesy.

„Dnes žijeme v jiné společnosti a lidé si musejí zvyknout, že církev vyvíjí hospodářskou činnost i právě v retailu (maloobchodu – pozn. red.), což je věc, kterou zkrátka 19. století neznalo,“ poznamenává.

Biskupství koupilo obchodní dům v Brně, výnos půjde na činnost církve

To bylo i důvodem, proč se ocitl v rukou církve právě zmíněný Velký Špalíček a proč brněnským biskupstvím vlastněná developerská společnost Urbanon hledá i další investiční příležitosti, a to nejen v regionu.

Kromě jižní Moravy se pozornost této firmy, v jejímž vedení sedí i brněnský biskup Pavel Konzbul, soustředí také do větších obcí kolem Prahy, kde by potřebné pozemky pro výstavbu musela nejspíš nakoupit.

93 milionů

získalo loni biskupství od státu jako provozní příspěvek.

„Potravinářské řetězce zakládají ve městech obchodní parky a snaží se expandovat do dalších větších obcí. Na našich pozemcích jsme identifikovali už zhruba pět lokalit, které můžeme nabídnout, další hledáme,“ líčí šéf firmy Petr Prokš.

S jednotlivými řetězci, které v takových centrech nemají jen svůj supermarket, ale funguje tam i drogerie, obchody s domácími potřebami, obuví či oblečením, už je Prokš v kontaktu. „Sami bychom takový park postavili a obchodníkům následně pronajímali. Takový je náš cíl,“ přibližuje Prokš strategii s tím, že se jedná o dlouhodobější záležitost, takže konkrétní místa ani časový horizont nezmínil.

Nejsou to ale jen „domy konzumu“, jež církev vybuduje, na čtvrtině plochy průmyslové haly o rozloze 16 tisíc metrů čtverečních poblíž Mikulova se nyní zabydluje strojírenská firma. „S dalšími nájemníky jsme v různých fázích jednání,“ doplňuje. Do budoucna chtějí tamní haly pro výrobní podniky rozšířit o dalších sedm tisíc metrů.

Církev sází na průmysl, plánuje stavět sklady a kanceláře v Mikulově

V druhém kvartálu příštího roku pak chtějí začít stavět další průmyslovou halu u sjezdu na dálnici D2 poblíž brněnského centra Olympia. „Připravujeme tady větší projekt, v první etapě půjde o plochu asi 20 tisíc metrů čtverečních,“ popisuje. A hledají dál, kde by mohly sklady vybudovat.

„Mně osobně nejde o to, aby naše církev byla bohatá, ale fungující,“ naráží biskup Konzbul na probíhající odluku církve od státu a snižující se příspěvek, který v Brně dostávají. Loni činil 93 milionů, přičemž právě díky němu skončilo hospodaření celé diecéze s obratem 2,5 miliardy korun v mírném plusu. „V roce 2013 to bylo ještě 155 milionů korun. Je tak vidět, že se nám daří tento výpadek nahrazovat,“ podotýká vikář.

Pavel Konzbul je brněnským biskupem od června 2022.

Klíčový pro všechny náboženské organizace bude rok 2030, kdy provozní příspěvky ze státního rozpočtu skončí. Ještě dalších třináct let ovšem bude pokračovat vyplácení náhrad za komunisty znárodněný majetek církví, jenž nemohl být vrácen.

Peníze z náhrad proto biskupství investuje i do akcií nebo dluhopisů, a snaží se je tak zhodnocovat. A spoléhá také na věřící a jejich příspěvky jako jeden z pilířů příjmů. Kafka věří, že právě i takové dary budou růst. „Když lidé vidí, že se staráme dobře, jsou ochotni nás podpořit,“ míní.

Církev ale nerezignuje ani na roli, která je s ní vedle obřadů v kostelech spojená, tedy provoz škol, zajištění bydlení pro potřebné či služby pro lidi na okraji společnosti. Ostatně i v této oblasti chystá dvě velké investice za více než 200 milionů Diecézní charita Brno, která sama z celého finančního balíku ukousne každý rok více než jednu miliardu.

„V Bratislavské ulici v Brně plánujeme vybudovat centrum pro lidi bez domova. Aktuálně připravujeme výběr stavební firmy, aby bylo vše hotové do konce roku 2026. Druhou velkou investicí, která je ve stejné fázi, je pak centrum svaté Zdislavy v Třebíči, v němž by mělo vzniknout zázemí pro zdravotní a sociální služby,“ dodává šéf Charity Pavel Kolmačka.

Autor:
zpět na článek