ČKD Blansko prodává majetek a dál propouští, firma vlastněná Rusy skomírá - regiony.impuls.cz

ČKD Blansko prodává majetek a dál propouští, firma vlastněná Rusy skomírá

  11:42
Už méně než stovka zaměstnanců zbyla ve strojírnách ČKD Blansko. Uvadající podnik ruských vlastníků je v patové situaci, protože se kvůli sankcím nemůže ucházet o veřejné zakázky. V současnosti si tak pomáhá rozprodáváním vlastních strojů.

Strojírenský podnik ČKD Blansko kdysi stavěl stovky vodních elektráren po celém světě a zaměstnával několik tisíc lidí. Dnes jich zůstaly jen necelé dvě stovky a firmě se nedaří naplňovat plány. | foto: ČKD Blansko

S informacemi o výrazném úbytku pracovníků z 360 před čtyřmi lety na současnou asi čtvrtinu i prodeji majetku přišel deník e15. Podle něj například blanenské karusely minimálně zčásti putovaly do průmyslové společnosti Alta s historicky silnými vazbami na Rusko.

Deník získal výpovědi bývalých zaměstnanců blanenské firmy, podle nichž vedení strojíren zúžení společnosti vysvětluje změnou strategie. „ČKD Blansko chce nově fungovat jako inženýringová firma, a proto tvrdí, že ani stroje nepotřebuje,“ řekl bývalý pracovník firmy, který si nepřál být jmenován.

ČKD Blansko Holding podniká v hydroenergetice a strojírenském odvětví, dodává mimo jiné komponenty pro vodní elektrárny. V tomto oboru je většina zakázek veřejných, firma je ovšem z účasti na nich kvůli sankcím vyloučena. Její jedinou výrobní zakázkou je v současnosti rekonstrukce turbín pro bulharskou elektrárnu Momina Klisura, tvrdí e15.

Podle deníku se firma udržuje v chodu pouze díky zpracovávání materiálů či produktů, které k ní přivezou její obchodní partneři. Za smluvenou cenu jim je po opracování vrací zpátky už připravené. Zákazníci si tímto způsobem pomáhají při nedostatku kapacity.

Finanční analytický úřad zmrazil akcie ruského poslance v ČKD Blansko

Skutečným vlastníkem strojíren je ruský podnikatel Sergej Trifanov, bratr bývalého ruského poslance Andreje Trifanova, který se svou rodinou ovládá podnik Tažmaš působící v oblasti energetického strojírenství. Právě Tažmaš je oficiálně majitelem blanenských strojíren. Někdejší poslanec figuruje od loňska na sankčním seznamu. Finanční analytický úřad zmrazil jeho majetek zahrnující i ČKD Blansko.

Zařízení pro vodní díla po celém světě

Pro slavnou značku v minulosti pracovaly tisíce lidí, kteří po desetiletí konstruovali zařízení, jež slouží k výrobě energie na vodních dílech v tuzemsku i po celém světě. Blanenské turbíny roztáčí například vodu v přečerpávací elektrárně Dlouhé stráně v Jeseníkách.

Problémy ČKD Blansko pod ruskými majiteli začaly už před vpádem ruských vojsk na Ukrajinu. Už ve výroční zprávě za rok 2019 se psalo, že firma nenaplnila svůj plán.

„Celkový pokles tržeb proti plánu a s tím související dopady do provozního výsledku hospodaření a výsledku hospodaření před zdaněním byl způsoben zejména opětovnými zpožděními zakázek El Chaparral v Salvadoru, která však nebyla způsobena na straně ČKD Blansko Holding,“ stojí v dokumentu.

Značka ČKD padá na dno, kvůli ruským majitelům navíc čelí vyšetřování

Příchod pandemie pak podnik začal dál potápět, klesal mu počet zakázek a musel propouštět. Ještě v roce 2019 pracovalo ve strojírnách 357 lidí, nyní je to zhruba čtvrtina, čímž se potvrdily dřívější informace MF DNES.

Ještě loni měla firma 180 zaměstnanců. Podle jednoho z pracovníků se však chystalo další propouštění. „Probíhá podle dříve stanoveného plánu a nesouvisí s děním na Ukrajině,“ uvedla loni tehdejší provozní ředitelka společnosti Tereza Svobodová, čímž odmítla souvislost s ruskými majiteli.

Areál ČKD Blansko nový majitel opravuje | (1:19) | video: iDNES.tv