Zdeněk Gregor se narodil v Brně v roce 1944, tedy před osmdesáti lety. Po absolvování základní vojenské služby nastoupil na II. chirurgickou kliniku Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA) a Lékařskou fakultu dnešní Masarykovy univerzity, se kterými spojil celý svůj profesní život.
Z pozice sekundárního lékaře se vypracoval na primáře a později přednostu zmíněné kliniky, kterou vedl ještě v roce 2009. Mnoho let na ní pak působil i v důchodovém věku. Hlavní Gregorovou pracovní náplní a zároveň životním posláním se stala cévní chirurgie.
„Stál u jejích základů v tehdejším Československu a velkou měrou přispěl k rozvoji tohoto oboru u nás. Stal se respektovaným odborníkem na tuto problematiku. Byl rovněž členem týmu, který vypracoval a do klinické praxe zavedl metodiku transplantace jater. Podílel se na řadě výzkumných úkolů a grantových projektů zaměřených například na cévní dárcovské štěpy. Dlouhodobě také spolupracoval na vývoji umělých cévních náhrad,“ vyjmenovala FNUSA ve smutečním oznámení o Gregorově úmrtí.
Zemřel chirurg Kořístek, provedl první transplantaci jater v Československu |
Docent Gregor byl úspěšný rovněž na univerzitní půdě, na níž své studenty dovedl jako školitel k úspěšné obhajobě. Často také přednášel a publikoval, stal se i členem mnoha odborných kruhů včetně České společnosti kardiovaskulární chirurgie.
„Byl vynikajícím chirurgem a přes všechny svoje povinnosti nikdy nepřestával být hlavně lékařem, který se empaticky staral o pacienty. Byl také velmi společenský, rád cestoval, měl rád Francii, její historii a kulturu. Miloval svoji rodinu a byl pyšný na pět vnoučat. Dokud mu zdraví dovolilo, navštěvoval naše kongresy, různá odborná setkání i společenské večery kliniky. Vždy obdivoval, jak se cévní chirurgie za poslední roky rozvinula,“ uvedla v prohlášení FNUSA.