Škola sice vyrostla přímo u rušné silnice, protihlukové stěny a okna však zajistí výuku v tichu. Takzvané zelené stěny zase lokálně zlepší ovzduší. Větší klid bude i na sídlišti ve Svážné ulici, jemuž nová stavba vytvořila bariéru.
Budovu s kapacitou 360 studentů naplní škola otevřením nových tříd. „Zájemců o studium máme násobně víc, než kolik dokážeme přijmout. Letos jsme díky nové budově mohli vzít o padesát uchazečů více,“ oznamuje Silvie Schmiedová, předsedkyně správní rady gymnázia.
Na místě nové školní budovy měly už před více než dvaceti lety vzniknout garáže, které ovšem tehdejší investor nedokončil. „Jedno patro garáží už stálo, bylo proto velmi složité uzpůsobit stavbu úplně jinému účelu. Pracovalo se také pod velkým časovým tlakem, celé stavění trvalo asi rok a půl i s projektem. Jsem proto ráda, že vše dobře dopadlo,“ ulevila si architektka Markéta Veselá.
Z dosavadního působiště na základní škole v Labské ulici se muselo soukromé gymnázium vystěhovat. „Nový Lískovec se totiž rozrůstá o nové byty, proto by dosavadní kapacita základních škol nestačila,“ vysvětlila starostka městské části Jana Drápalová (Zelení).
Prestižní PORG chce od Brna starou školní budovu, opravovat ji hodlá deset let |
Brněnské Eko Gymnázium je nejstarším ze tří takto zaměřených gymnázií v republice. Po celých třicet let své existence se věnuje inovativnímu vzdělávání pomocí projektů a badatelsky orientované výuky.
Jedním z jeho klíčových cílů je probudit v žácích vztah a odpovědnost ke svému okolí a přírodě, podporuje však i podnikavost žáků a takzvané měkké dovednosti. Například tiskovou konferenci k otevření nové budovy řídili žáci, kteří ve škole prošli mediálním seminářem.