Brnu hrozí stoletá voda, na niž není připraveno. Hasiči evakuovali chatovou oblast

  13:08,  aktualizováno  19:13
Aktuální deště by podle nejhoršího scénáře mohly přinést do Brna až stoletou vodu, na kterou však město momentálně není připraveno. Upozornil na to ředitel pro správu Povodí Moravy Antonín Tůma. Voda se bude rozlévat ze Svratky a Svitavy. Z chatové oblasti Biskoupky u Jamolic na Brněnsku už hasiči evakuovali přes zaplavený most 125 lidí. Hrozilo, že by mohli v místě uváznout.

V Brně se komplexní protipovodňová ochrana teprve buduje. V současnosti není před účinky povodní ochráněna podstatná část zástavby města, jedná se o území o rozloze asi deseti kilometrů čtverečních, kde žije okolo 24 tisíc obyvatel.

Podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) má každá stavba a zároveň každá městská část i obec svůj povodňový plán, podle kterého se má připravit. „Musíme se nachystat na stoletou vodu. Dle pozitivnějších prognóz může přijít padesátiletá voda, což ale v rozlivu neznamená příliš velký rozdíl,“ prohlásil Grolich.

Podle Tůmy zatím veřejnost nebere situaci dostatečně vážně. Je si jistý, že budou dosaženy třetí stupně povodňové aktivity. „Je třeba, aby lidé uvolňovali údolní nivy i záplavová území a respektovali opatření,“ podotkl.

Grolich uvedl, že podle předpovědi největší srážky nehrozí přímo na území kraje, pravděpodobně do něj však přiteče velká voda řekami Moravou a Svitavou. To dává jižní Moravě čas na přípravu. „Snížíme a oddálíme kulminaci,“ sdělil Tůma.

Připravte se na evakuaci, vyzvali hasiči. Stavbaři uklízejí stroje, vinobraní nebude

Druhé a třetí stupně povodňové aktivity způsobené počasím očekává Povodí Moravy v horních částech toků v sobotu, v nižších v noci na neděli. Zatím zvýšené stupně způsobuje řízený odtok z nádrží.

Povodí Moravy pokračuje v upouštění vodních děl, aby mohly zachytit očekávané povodňové průtoky. Aktuální volný objem v nádržích je podle Tůmy téměř 200 milionů metrů krychlových. Na základě předpovědí se však všechnu vodu v nádržích zřejmě zachytit nepodaří.

Podle ředitele jihomoravských hasičů Jiřího Pelikána evidují hasičské stanice dotazy občanů na pytle s pískem. Ty budou nicméně vydávat jen na žádost starostů obcí nebo příslušných povodňových komisí, aby zajistili jejich správné použití.

Zavřená porodnice, evakuace přes zaplavený most

Nemocnice Milosrdných bratří v Brně, která je v záplavovém území, uzavřela ode dneška na celý víkend příjem na porodní oddělení a zakázala návštěvy.

Extrémní srážky a povodně

„Žádáme všechny nastávající maminky, aby v případě potřeby využily služeb okolních porodnic. Zároveň prosíme všechny, kteří nepotřebují akutní lékařskou pomoc, aby dnes do nemocnice nechodili,“ uvedla mluvčí nemocnice Andrea Šromová.

Fakulta architektury Vysokého učení technického v Brně chce s pomocí dobrovolníků přestěhovat knihovnu a archiv do vyšších pater. Fakulta stojí na Poříčí u Svratky, kde jsou nedokončená protipovodňová opatření. Hrozí, že se voda po silných deštích dostane do budovy. Knihovna s archivem je v suterénu.

Od soboty dočasně zavře také Zoologická zahrada Brno, a to kvůli hrozícím pádům stromů. Hodonínská zoo ani vyškovský zoopark uzavření areálů zatím nezvažují.

Výzva čtenářům

Přehnala se u vás velká voda? Pošlete nám fotky nebo video.

Hasiči informovali, že z chatové oblasti Biskoupky u Jamolic na Brněnsku evakuovali přes zaplavený most 125 lidí. „Jde o 120 studentů plus pět vedoucích. Převádíme je přes zaplavený most, následně je přesuneme na bezpečné místo, odkud už mají zajištěný vlastní transport,“ popsal mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Skupinu evakuovali pomocí vodícího lana. „Jde o místo, odkud se dá nejjednodušším způsobem dostat přes ten most a ten je zaplavený. Požádali proto o pomoc. Místo jako takové není zaplavené, ale hrozilo, že by se od tam neměli jak dostat,“ doplnil mluvčí. Kolem 14. hodiny všichni lidé nastoupili do přistavených autobusů a práce hasičů tím skončila.

Pod vodou mohou být i silnice

Policie v Jihomoravském kraji upozorňuje, že vytrvalé deště mohou zaplavit některé silnice. Řidiči tak mají počítat s možným omezením. „Vytrvalé deště mohou způsobit zahlcení dešťových vpustí a na vozovce se může vytvořit souvislá vrstva vody. Tato situace je velmi nebezpečná, při průjezdu takových úseků hrozí řidičům vznik aquaplaningu,“ varuje policejní mluvčí David Chaloupka.

Drážky v dezénech pneumatik nejsou podle něj ve vyšších rychlostech schopny odvést takové množství vody, a vůz tak začne klouzat po hladině. Proto je při jízdě v dešti důležité upravit rychlost.

„O nadcházejícím víkendu hrozí také to, že některá níže umístěná místa v kraji mohou být zatopena, v lesních úsecích mohou být vyvrácené stromy nebo může být komunikace z různých důvodů pro auta neprůjezdná. V těchto situacích by měli šoféři bedlivě sledovat změny v dopravním značení a v místě dopravního omezení dbát pokynů policistů,“ doplnil Chaloupka.

Město Veverská Bítýška na Brněnsku, které leží na toku Svratky nad brněnskou přehradou, se připravuje na stoletou vodu. Nařídilo evakuaci lidem z chatových oblastí, obyvatelé osmi ulic ve městě mají mít připravené evakuační zavazadlo a být připraveni domovy opustit.

„Od Povodí Moravy jsme dostali předpověď, že Svratka u nás do neděle nastoupá na čtyři metry. Čeká nás tedy stoletá voda. Podle mapových podkladů jsou jí ohrožené ulice Nádražní, Za Řekou, Marie Kudeříkové, Dlouhá, U Hřiště, Pod Horkou, V Zahradách a ulice Okřínek. Ohrožené jsou i chatové oblasti v ulici Tejny a na Bílém potoce,“ vyjmenoval starosta Lukáš Zavadil (nez.).

V Brně kolem řek chystají pytle s pískem i krizové ubytování

Brněnské městské části, jejichž územím protéká Svitava nebo Svratka, se připravují na avizované zvýšení hladiny těchto řek. Svitava by podle předpovědních modelů měla dosáhnout třetího povodňového stupně v sobotu v podvečer, situace na Svratce v Brně závisí na opatřeních při vypouštění Brněnské přehrady.

Velká voda na Svitavě by v Brně nejprve ohrozila městskou část Maloměřice a Obřany. „Zatím hlavně připravujeme zásobu pytlů a připravujeme je poblíž nejožehavějších míst, aby si je případně lidé mohli rozebrat. Vyzvali jsme také ty, kdo bydlí v blízkosti řeky, aby přeparkovali auta do výše položených míst. Pro případ potřeby jsme na radnici zřídili evakuační místo,“ popsala starostka městské část Ludmila Kutálková (PRO Maloměřice).

Svitava poté protéká i Židenicemi a Husovicemi. „Vzhledem k reliéfu okolí řeky jsou případným rozlivem více ohroženy Židenice, jsme tam tedy v kontaktu s vedením městské části Židenic i sousedních Maloměřic, hasičským záchranným sborem a povodňová komise je v pohotovosti,“ konstatoval starosta Brna-sever Martin Maleček (SOL). Městská část, kam spadají Husovice, má připravené pytle k naplnění pískem. Pokud by riziko stouplo, dobrovolní hasiči by je začali plnit. Také v Husovicích mají ve školách domluvené krizové ubytování pro případ nutné evakuace obytných budov.

Vedení Židenic se dnes snaží pomoci s ochranou Vojenské nemocnice. Základní škole Kuldova doporučilo, aby počítače z učebny v suterénu přestěhovala do vyšších poschodí. „Ve škole budeme ještě dnes pracovat na ochraně kotelny ve sklepních prostorách. Podle modelů by v případě rozlivu byla nejprve zaplavena bývalá Zbrojovka, která je v současnosti nezastavěná, pokud by se ale ucpal Zábrdovický most, hrozí vylití právě k Vojenské nemocnici,“ vysvětlil starosta Židenic Petr Kunc (Hlas pro Židenice).

Upozornil, že některé domy může ohrozit vzestup spodní vody i v případě, že se řeka z břehů nevylije. „Ze zkušenosti z minulosti víme, na kterých místech tato situace hrozí. Lidem doporučujeme, aby sklepy na těchto místech vystěhovali,“ dodal Kunc.

V pohotovosti jsou také městské části, jimiž protéká řeka Svratka. Situaci sledují v Komíně, Jundrově i Brně-středu. „Zejména se snažíme upozorňovat obyvatele, že zabezpečení jejich vlastního majetku je na nich. My jim poskytujeme potřebné informace a soustředíme se na zabezpečení krizových míst. Takovým je třeba čerpací stanice, u níž budeme budovat hráz z pytlů. V případě rozlivu řeky by tam hrozilo znečištění vody,“ uvedla starostka Komína Milada Blatná (Zelená pro Komín). (ČTK)

Autoři: