Ve světě to tak leckde již dlouho funguje: na věhlasném stadionu San Siro v Miláně se pravidelně střídají kluby AC a Inter, o kus dál v Římě patří olympijský stánek AS i Laziu, v Brazílii na legendárním Maracaná nastupují Flamengo i Fluminense.
Stejné fungování dvou fotbalových klubů jako na mnohem slavnějších adresách se nově chystá také v Brně. Městský stánek na Srbské v Králově Poli, který si dosud ve výhradním užívání držela Zbrojovka, má podle informací iDNES.cz sloužit i rivalovi z Líšně, který taktéž hraje druhou ligu.
Naděje pro fotbalovou arénu v Brně? Hledá se cesta, jak ji mít na výstavišti![]() |
„O možném využití stadionu jednáme s oběma kluby,“ potvrdil Martin Mikš, ředitel městské společnosti Starez, do jejíž správy se Srbská přesouvá. Dál debaty zatím nechtěl specifikovat, jen dodal, že logicky záleží na zájmu Líšně, zda bude chtít hrát domácí zápasy na jiném místě než ve svém dosavadním domácím prostředí.
Vodítkem k odpovědi na tuto otázku může být zejména fakt, že od prosince klub vlastní brněnský miliardář Igor Fait a netají se ambicemi z něj vybudovat špičkový prvoligový tým. Jenže stávající hřiště Líšně v Kučerově ulici přestává vyhovovat druhé nejvyšší soutěži, natož té první. Nezbytnou podmínkou pro další fungování v Líšni je do června vybudovat nové osvětlení. Vedení klubu problém řeší už delší dobu a čas ho tlačí čím dál víc.
Oficiální žádost o využití Srbské líšeňským týmem, kterou ve středu řešili brněnští radní, klub popisuje jen jako „pravidelně domlouvanou pojistku“. Opravdu o ni žádá každý rok, ale dosud vždy šlo o možnost pro nejvyšší soutěž, nyní se požadavek vztahuje i na druhou ligu. Nejde tak už jen o formální variantu, ale v kontextu stavu líšeňského hřiště dostává reálnější obrysy.
Vybudování stožárů se světly kolem trávníku totiž vázne. Brněnští zastupitelé už loni schválili, že do okrajové části města pošlou z rozpočtu 6,5 milionu, tento týden přihodili dalších téměř deset. Jenže ani to na investici odhadem za 26 milionů nestačí. A klub vůbec nemá jistotu, že bude úspěšný s žádostí o dotaci u Národní sportovní agentury. V minulosti se o ni opakovaně pokoušel, ale marně, a tak chtěl tentokrát celou sumu po městě. Politici však rozhodli, že pošlou o deset milionů méně.
Chtěl Zbrojovku, do ligy zkusí dostat Líšeň. Klub koupil miliardář Fait![]() |
„Tohle je právě jeden z důvodů aktuální komunikace kolem Srbské, protože zde nastaly komplikace s dofinancováním,“ přiznal možný letní přesun Petr Kuba, Faitův muž ve vedení líšeňského klubu. Podle něj v tuto chvíli nevědí, kde zbylou částku vezmou. Domluvený půlmilionový příspěvek od městské části je nevytrhne.
Logicky se nabízí, že by peníze jednoduše mohl pustit miliardář Fait, ten však vlastní pouze A-tým, zatímco hřiště má v držení líšeňský fotbalový spolek vedený exmajitelem celého klubu Karlem Hladišem.
Líbilo by se vám, kdyby Zbrojovka Brno i Líšeň hrály na jednom stadionu?
Hlasování skončilo
Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 3. dubna 2025. Anketa je uzavřena.
A když tamní stadion není města, logicky se ani politikům z magistrátu nechce kompletně platit nezbytnou modernizaci pro profesionální soutěže, navíc ve chvíli, kdy má vlastní stánek na Srbské a k tomu i tréninkové centrum v Brněnských Ivanovicích. „Naším cílem je, aby oba kluby hrály na Srbské,“ říká jednoznačně brněnský radní pro sport Tomáš Aberl (TOP 09).
A co Zbrojovka načas v Líšni?
Osvětlením, na něž už teď horko těžko v Líšni hledají peníze, to navíc nekončí. Podmínky profesionálních soutěží se zpřísňují, také v druhé lize bude nutné mít od sezony 2027/2028 vyhřívání trávníku. Takovou technologii na okraji Brna v současnosti nemají a dá se očekávat, že bude ještě dražší než světla. Ostatně nový trávník na Srbské s výměnou veškerých rozvodů loni vyšel na více než 40 milionů korun.
Od radního v tomto kontextu zaznívá, že si Líšeň tuto investici bude muset řešit už bez účasti města. Není podle něj důvod tam posílat z brněnské kasy další peníze, když jiný stadion, navíc právě ve vlastnictví města, už podmínky splňuje.
Potřebujeme stadion nad 20 tisíc míst, hlásí Zbrojovka. Možná i za soukromé peníze![]() |
„Veřejný zájem“ příspěvku do Líšně na osvětlení Aberl v materiálech pro zastupitele mimo jiné obhajuje tím, že hřiště v Kučerově ulici případně může sloužit na nějaký čas i Zbrojovce. Důvodem takové varianty azylu je již několik let připravovaná velká modernizace Srbské, v minulosti odhadovaná na sto milionů korun. Do rekonstrukce se Brno chtělo pustit už několikrát, jenže pokaždé se mu přihlásila jen jedna firma s mnohem vyšší částkou. Nyní tak magistrát připravuje nový postup, jak stadion opravit, aby vyhovoval i první fotbalové lize.
Ke stejnému účelu má hřiště v Líšni hodně daleko a hlavní mecenáš obří investice do infrastruktury neplánuje. „Ambicí Igora Faita není stavět fotbalový stadion,“ řekl místopředseda představenstva Kuba.
Přesun, který může nastat už od příští sezony, by určitě neudělal radost mnoha fanouškům. „Pro mě jako místního je příjemné jít na fotbal přímo kousek od domu. Ztratilo by se i kouzlo toho, že tým vyrostl na tom, že jde o rodinný a lokální klub,“ popsal dojmy mnohých Tomáš Hložánek, který je i líšeňským zastupitelem za ODS.
Jenže vizí Igora Faita je, že SK Líšeň se z lokálního mužstva stane dominantním klubem v celém Brně.
Kdo na nás bude v Králově Poli chodit? Fanoušci Líšně jsou v rozpacíchNadšení fanoušků SK Líšeň, že nový majitel klubu a mecenáš Igor Fait chce fotbal z okrajové městské části vyzvednout do vyšších pater, se mísí s rozpaky. Ne každý v Líšni je nadšený z toho, že by mělo tamní mužstvo nastupovat v Králově Poli, kde je doma Zbrojovka, a hrát o postup do nejvyšší soutěže. „Rozumím tomu, že držet druhou fotbalovou ligu znamená pro Líšeň velké finanční nároky. Z toho důvodu chtěl její předseda pan Hladiš sehnat strategického partnera, což se podařilo. Jsem rád, že máme v Brně takové finančníky jako Igora Faita, kteří mají ambice a jsou ochotni do fotbalu investovat. Příliš ale nesouhlasím s tím, abychom měli snahu postupovat do první ligy,“ ohrazuje se například fanoušek Tomáš Hložánek. Přiznává, že pokud by se Líšeň měla přestěhovat do Králova Pole, radost by z toho neměl. „Nemám udělaný průzkum. Co jsem se ale bavil s lidmi, tak místní by chtěli, abychom zůstali v Líšni,“ říká. Obává se nejen odchodu oblíbeného a tradičního klubu mimo městskou část, ale i případné atraktivity Líšně, pokud by měla hrát mimo domov. „Nebudou tam na nás chodit diváci. Velké návštěvy nejsou ani v Líšni, ale po postupu do druhé ligy nebo teď po představení posil se ukázalo, že potenciál na nějakých tisíc nebo patnáct set diváků na zápas klub má. Tolik, obávám se, by v Králově Poli nechodilo na Líšeň ani na první ligu,“ odhaduje fanoušek. Přestože je líšeňským patriotem, preferoval by, aby do první ligy postoupila Zbrojovka. „Je to i názor dalších lidí, že ideální seřazení v Brně by bylo Zbrojovka v první lize, Líšeň v druhé lize, někdo typu Startu Brno v třetí. Zbrojovka, byť se nyní plácá dole, do první ligy patří, a Líšeň má z mého pohledu místo v druhé. Aby si tyto kluby konkurovaly v boji o první ligu je podle mě zbytečné,“ míní Hložánek. (jip) |