Umělá inteligence bude řídit výrobu vodíku. Revoluční prototyp zvýší účinnost - regiony.impuls.cz

Umělá inteligence bude řídit výrobu vodíku. Revoluční prototyp zvýší účinnost

  17:48,  aktualizováno  17:48
Brněnský startup Nano Advanced představil průlom v oblasti zelené energetiky. Jeden ze zakladatelů firmy Jakub Drnec spolu s ministrem průmyslu a obchodu Lukášem Vlčkem (STAN) dnes spustili laboratorní prototyp unikátního generátoru vodíku získávaného z obnovitelných zdrojů energie. Ten má nově využívat umělou inteligenci k efektivnějšímu využití přebytkové elektřiny.
Revoluční generátor vodíku poslouží k efektivnějšímu nakládání s obnovitelnou energií | (1:06) | video: iDNES.cz

Potenciál vodíku se využívá v průmyslu a také v energetice. „Vodík potřebujeme nejen my, ale Evropa a celý svět. Pomůže přemostit problémy klimatické krize a energetické nesoběstačnosti Evropy,“ pronesl druhý zakladatel startupu Pavel Srbecký.

Zelený vodík se získává pomocí proudu z obnovitelné energie, která rozštěpí kyslík a vodík. Jeho výroba je problematická kvůli proměnlivosti sluneční a větrné energie. „Snažíme se vytvořit zařízení, které bude generovat vodík s maximální efektivitou a výdržností materiálů v elektrolytických svazcích,“ nastínil Drnec, který se výzkumu vodíku věnuje dvacet let.

Vyvinutý generátor bude s pomocí umělé inteligence schopen reagovat na proměnlivý příkon ze sluneční a větrné energie a zároveň bude usnadňovat údržbu. „V průběhu fungování stroje se bude umělá inteligence učit efektivněji pracovat,“ poznamenal Drnec coby vývojář programu umělé inteligence využívané v generátoru.

Generátor bude schopen vyrobit více vodíku na kilowatt spotřebované energie, čímž zvýší celkovou efektivitu. Rovnoměrně zatížené komponenty se za chodu budou moci vyměňovat, čímž se prodlouží jeho životnost až o pětinásobek oproti aktuální konkurenci. „Obsažené materiály se snažíme využít na maximum,“ vysvětlil Drnec.

Nová technologie od Nano Advanced bude efektivně využívat elektrickou energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů ve chvílích její nadbytečné produkce, tedy když hodně fouká nebo svítí slunce. „Naším cílem je vytvořit technologii, která maximalizuje výkon při minimálním dopadu na životní prostředí,“ uvedl Srbecký.

Kromě flexibility díky používání umělé inteligence a efektivní práci s komponenty slibuje i decentralizovanou výrobu vodíku. Generátor se umístí do kontejneru, který umožní jednodušší přemisťování. K němu se připojí solární nebo větrná elektrárna. „Není to pro domácnosti, ale pro středně velké podniky,“ řekl Drnec. Energie z vodíku bude určená zejména pro firmy, dopravce nebo města.

Geologové zkoumají, jak ukládat vodík. Ze zásob mohou „ujídat“ mikroorganismy

Startup plánuje, že vývoj i výroba komponentů zůstane lokální. „Chceme, aby to byl český výrobek,“ podotkl Drnec. Co nejvíc součástek se proto bude vyrábět v Česku.

Za rok a půl by měl Nano Advanced uvést svůj produkt na trh. Prozatím se jedná o laboratorní prototyp. Projekt podpořila i společnost MND, která loni koupila šedesátiprocentní podíl začínající firmy. „Problematikou zeleného vodíku se zabýváme už delší dobu. Věříme, že vodíkové technologie budou součástí energetického mixu budoucnosti,“ poznamenala ředitelka divize Energy MND Jana Hamršmídová.

Autor: