Slovo Fegurd lze volně přeložit z islandštiny jako krása. Tímto jménem jsou označováni mimozemšťané, kteří se svým létajícím talířem „ztroskotali“ na brněnské Kraví hoře a snaží se najít cestu domů. hvězdárna je pro ně ideálním místem, protože slouží jako kontaktní centrum pro mimozemské civilizace.
„Před dvěma lety jsme odhalili dvě sošky Fegurdů před budovou hvězdárny, před rokem přibyla další přímo v budově a dnes se k nim přidal čtvrtý bronzový kamarád,“ popsal ředitel hvězdárny Jiří Dušek. „Do budoucna určitě plánujeme umístit další sošky mimozemšťanů v okolí hvězdárny,“ doplnil ho autor sošky Václav Sigurson Kostohryz.
Poslední přírůstek do mimozemské rodiny stojí na zídce na Náměstí Míru. Fegurd má rázně nakročeno směrem nahoru k hvězdárně, tedy ke kamarádům. „Chtěl jsem tím zdůraznit, že je v dobré náladě, protože už zjistil, kde je hvězdárna a tím pádem i jeho přátelé,“ vysvětluje Kostohryz. Umělec na svém díle spolupracoval se studenty Vysokého učení technického v Brně.
Ufoni, hlaste se v Brně! Na Kraví hoře vzniklo kontaktní místo pro mimozemšťany![]() |
Kostohryzovy bronzové sošky jsou 45 centimetrů vysoké a váží zhruba 10 kilogramů. I když je Fegurd umístěn na veřejném a frekventovaném místě vedle tramvajové a autobusové zastávky, nemá vedení hvězdárny obavy o jeho bezpečí. „Pokud by se někdo rozhodl Fegurda odcizit, musel by odříznout i kus betonové zídky,“ poukázal ředitel Dušek.
Tvorbu ve veřejném prostoru bere autor mimozemských postaviček Kostohryz i jako výzvu pro veřejnost. „Mrzí mě, že když ve veřejném prostoru vznikne něco křehkého, jako třeba mé sochy, hned to vyvolává otázky, jestli to někdo neukradne nebo nezničí. Myslím, že tato soška je i taková výzva pro lidi, aby k sobě byli milejší,“ doufá Kostohryz.
24. srpna 2016 |