Ministerstvo životního prostředí si nyní posvítí na drobnou rybku, střevličku východní, letos představilo plán k její regulaci. I na jižní Moravě je s jejím přemnožením problém, například v Lednickém rybníku na Břeclavsku.
A nejedná se o jediný škodlivý invazní druh. Podobně je na tom sumeček černý, kvůli kterému museli loni v Pasohlávkách na Brněnsku vypustit hned tři tůně.
Kněžice, vrtule, síťnatky. Na jižní Moravě řádí noví škůdci, ohrožují i biotopy![]() |
Na počátku celého problému stojí lidé, kteří nepůvodní druhy do volné přírody zavlekli. „Často je vypouští rybáři kvůli následnému lovu, ale ne vždy to musí být záměrně. Někdy se při výlovu a transportu ryb přimíchá jejich jejich plůdek nebo mladší jedinci. Vzhledem ke schopnosti množení to pak přeroste v problém,“ popisuje Roman Zajíček z odborné skupiny pro invazní a nepůvodní druhy Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK), který se zaměřuje na jižní Moravu.
Vedoucí tohoto oddělení Tomáš Görner upozorňuje, že počty nežádoucích kusů nemusí být přímo úměrné závažnosti problému. „Někdy i méně zvířat působí větší škody. Příkladem jsou predátoři jako třeba mýval,“ poukazuje.
Mazaní mývalové sežerou vše
Tento savec představuje problém zejména v sousedním Olomouckém i Zlínském kraji, například v okolí Chropyňského luhu mezi Kroměříží a Olomoucí. Vyskytuje se však i u vojenského újezdu Březina, ve zbytku Vyškovska a na Boskovicku. „Velmi intenzivní invaze v posledních letech na Olomoucku nám jednoznačně naznačuje, že k rychlému rozšíření pravděpodobně dojde také na jižní Moravě,“ varuje Ondřej Mikulka z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity.
Mývalové u nás nemají přirozeného predátora a zabírají hnízda jiných živočichů. „Také požírají téměř všechno a jsou schopni získat potravu za jakýchkoliv podmínek. Ať už je na stromě, nebo ve vodě. Jsou navíc velmi inteligentní a mazaní, dokážou se vymanit i z pasti,“ přibližuje Zajíček.
Mývalové navíc představují hrozbu i pro člověka. Nejenže často poškozují izolace pod střešní krytinou staveb, kde si hledají místo k úkrytu, ale také přenášejí nemoci jako škrkavku mývalí nebo vzteklinu. Vedle všežravce původem ze severní Ameriky hrozí přemnožení také u želv nádherných.
Americké želvy ohrožují vzácné ptáky
Ačkoliv v současnosti naráží Zajíček v jihomoravských rybnících a řekách přibližně na šest těchto tvorů s krunýřem ročně, což není nijak alarmující počet, prognóza do budoucna působí nebezpečněji. „Množit se jim daří v teplejších podmínkách. A těmi bude s přihlédnutím k aktuálnímu klimatickému vývoji jižní Morava přibližně za dvacet let disponovat. Pak už by s jejich přemnožením problém být mohl,“ upozorňuje Zajíček.
Své o tom vědí například na jihu USA, odkud tato želva původně pochází. Ve větším počtu dokáže spást velké množství vegetace, ohrožuje však zejména ptáky. Aby se mohla slunit, vyhledává vyvýšená a vyhřátá místa, kterými jsou často právě ptačí hnízda. „To je problém v případě druhů, jejichž jedinců je i tak málo. Želva je vypudí z hnízda, a oni tak nemají kde snést vejce,“ podotýká Görner.
Do české krajiny se želva nádherná stejně jako mýval a zmíněné invazní druhy ryb dostala za pomoci člověka. Protože stejně tak patří na unijní seznam zakázaných zvířat, museli ji čeští prodejci od roku 2022 vyřadit z nabídky. Podle Görnera se nicméně může v některých zverimexech stále objevovat, obvykle omylem při záměně s jiným druhem.
„Lidé ji často nezvládnou a vypustí do přírody. Nejprve je malá a roztomilá, časem ale vyroste. Zároveň se dožívá dlouhého věku a takový závazek ne každý zvládne,“ vysvětluje s tím, že chovatelé o zákazu jejího vypouštění často nevědí.
To je přitom to nejhorší řešení, protože se tím zvyšuje populace nebezpečného druhu. U nás navíc představuje konkurenci pro kriticky ohroženou želvu bahenní, která je na rozdíl od ní původním zvířetem. Ochránci přírody proto apelují na lidi, aby v případě, že chov želvy nádherné nebo jiného invazního druhu nezvládnou, kontaktovali příslušné zařízení spadající pod ministerstvo životního prostředí.
Tvrdší boj s pajasanem
Krajinu jižní Moravy neohrožují jen cizokrajná zvířata, ale i rostliny. Také na ně se letos rozhodla zaměřit inspekce životního prostředí. „Unijní seznam invazních druhů byl naposledy aktualizován v roce 2022 a až do loňského srpna měli prodejci čas nově zakázané druhy rostlin vyřadit z prodeje. Ne všichni tak ale učinili, proto jsme se rozhodli podniknout přísnější kontroly. Týkat se budu zahradnictví i hobby marketů, a to jak kamenných prodejen, tak e-shopů,“ avizuje mluvčí inspekce Miriam Loužecká.
Jižní Moravu sužuje „nebeský strom z pekel“. Kvůli teplu se rychle šíří![]() |
Zejména na Břeclavsku se v posledních letech přemnožila alergenní ambrozie peřenolistá, tradičně je problém i s klejichou hedvábnou a pajasanem žláznatým. Právě boj proti pajasanům ulehčil kraj v minulém roce tím, že vydal opatření umožňující jejich likvidaci také v chráněných krajinných oblastech (CHKO).
Po vypořádání připomínek veřejnosti nyní toto opatření začalo platit i v CHKO Pálava a všichni majitelé tamních pozemků mají povinnost tento strom průběžně likvidovat. „Nejúčinnější metodou je vstřik herbicidu do navrtaných otvorů v kmeni a skácení stromu až poté, co odumře jeho nadzemní i podzemní část,“ líčí Jiří Kmet z AOPK. Bez chemie se hubení pajasanu zvládnout nedá, kácení na něj totiž neplatí.
3. května 2023 |