Masarykova univerzita v Brně a dalších třináct vysokých škol v Česku rozjely kompletní prodlužování platnosti ISIC průkazů digitálním způsobem od letošního srpna. A od ledna 2025 musí jejich studenti místo plastové kartičky definitivně používat mobilní aplikaci Alive App třeba právě při využívání studentských slev na jízdné. V praxi to však znamená, že pokud vycestují někam vlakem za sníženou cenu a vybije se jim baterie nebo na delší dobu ztratí přístup k internetu, platným průkazem se nemusí být schopni prokázat.
A právě proti možným komplikacím se část studentů vymezuje s tím, že chtějí mít možnost všude používat jak elektronickou verzi, tak i fyzický průkaz. „Tato změna byla nenápadně oznámena na vývěsce studijního odboru v informačním systému Masarykovy univerzity, přičemž to vypadá, že většina studentů tuto zprávu přehlédla,“ upozornil student kyberbezpečnosti Jiří Pastrňák.
Česko jako ráj ISIC karet. Do systému se nově zapojily i základní školy![]() |
Univerzita totiž nová pravidla přímo s vysokoškoláky předem neprojednala a zprávu ve zmíněném systému si podle statistik přečetla zhruba pouze desetina z celkového počtu pětatřiceti tisíc studentů.
V současnosti i proto přibývá signatářů petice za zachování ISIC i ve fyzické podobě. Jejím autorem je student Českého vysokého učení technického (ČVUT) Tomáš Kysela, který ji založil také proto, že ne každý student má chytrý telefon, protože o něj třeba nestojí. Tento týden měl pod svým požadavkem více než 900 souhlasných podpisů.
Správce ISIC – v Česku jím je společnost GTS Alive, která loni vydala téměř 600 tisíc těchto průkazů – sice studenty částečně uklidňuje tím, že zobrazení karty v mobilu se obejde i bez online připojení k internetu v režimu offline po dobu jednoho až tří týdnů, nicméně připouští, že vybitý telefon může znamenat problém.
„Každopádně z průzkumů a zkušeností studentů víme, že nefunkční mobil je mnohem méně pravděpodobný než ztráta nebo zapomenutí plastové karty,“ uvádí Radek Schich, ředitel GTS Alive. Společnost je podle jeho slov s dopravci ohledně prokazování slev v pravidelném kontaktu.
Nicméně hrozbu komplikací, na než studenti upozorňují, si už teď uvědomuje i vedení největší brněnské univerzity. „Vybitý mobil nebo absence připojení nejsou jediný praktický zádrhel. Máme hlášené i problémy na straně partnerů slevového programu, kteří při ověřování z nějakého důvodu neumí nebo nechtějí akceptovat elektronické průkazy,“ přiznal Radim Polčák, prorektor pro rozvoj, legislativu a informační technologie Masarykovy univerzity.
Jako další příklad zmínil situaci, kdyby si student chtěl v Brně koupit kebab se slevou, jenže prodejce ho na místě odmítl s tím, že akceptuje jen kartičky s fyzickou známkou.
Co tedy s potenciálními problémy? Těžkostmi je potřeba se vážně zabývat, hlásí zástupce univerzity.
Problémy odstraníme, slibuje dodavatel
Masarykova univerzita ponechává plastové karty – byť bez fyzické nálepky platnosti – pro vstup do potřebných prostor, jako jsou právě fakulty, menzy, koleje nebo knihovny. Ostatní komplikace konzultuje s dodavatelem. „Problém trvalého připojení na internet je podle něj řešitelný, ale s ostatními praktickými těžkostmi je potřeba se vážně zabývat. Přestože se totiž jedná o soukromou podnikatelskou aktivitu, ISIC stále je na mnoha místech jediným reálně použitelným způsobem prokázání studentské identity,“ upozornil prorektor Polčák.
Někteří studenti se už nemohou v pražské MHD prokázat kartou ISIC![]() |
Společnost GTS Alive spolupracuje s více než 1 500 českými školami, přičemž „kartičkou“ disponuje 85 procent vysokoškoláků. „Se všemi našimi partnery je smluvně zajištěno, že budou akceptovat i digitální formu průkazu. Nicméně problémy se můžou vyskytnout, studenty v takových případech prosíme o rychlé nahlášení situace, abychom ji mohli co nejdříve napravit,“ okomentoval stížnosti vysokoškoláků i univerzity ředitel Schich.
Používáte slevovou kartičku ISIC?
Hlasování skončilo
Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 25. října 2024. Anketa je uzavřena.
Masarykova univerzita v současnosti skupinu lidí, kteří ve věci ISIC karet podepisují petici, považuje za marginální. Jiné problémy s digitálním ISICem jsou podle Polčáka statisticky významnější. „Elektronické prodloužení platnosti jsme zavedli na základě informací dodavatele s tím, že půjde o komfortnější řešení pro studenty, ale realita se zdá být poněkud jiná. Než však přistoupíme k zásadnímu rozhodnutí, provedeme si mezi studenty elektronický průzkum,“ slíbil prorektor.
Anketu uspořádá ve spolupráci se studentskou komorou akademického senátu, které se už úspěšně podařilo udělat podobný průzkum na téma stravování v univerzitních menzách.