iDNES.cz

Vysvědčení pro jižní Moravu: krize zvládla koalice výborně, špitály už hůř

  5:50
Krajské volby se kvapem blíží, byť mnozí řeší následky povodní. Ostatně i koaliční politici z jihomoravského hejtmanství se od minulého týdne věnují spíše monitoringu vodních toků a srážek místo přesvědčování lidí, proč je mají volit. V pondělí zrušili i svou účast v televizní debatě.

Končící vedení jihomoravského kraje zažilo krize všeho druhu, jak potvrzuje snímek z podpisu koaliční smlouvy, jenž musel kvůli řádícímu covidu proběhnout v rouškách. Zleva František Lukl (STAN), Jiří Nantl (ODS), Jan Grolich (KDU-ČSL) a Lukáš Dubec (Piráti). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Krajské vládě složené z KDU-ČSL, ODS, STAN a Pirátů v čele s lidoveckým hejtmanem Janem Grolichem každopádně nebudou pomyslné vysvědčení vystavovat jen voliči, její čtyřletou práci zhodnotila rovněž MF DNES.

Krizové řízení 1

Jihomoravský hejtman a zároveň lídr koalice SPOLU Jan Grolich zažil ve funkci tolik krizových situací jako žádný z jeho předchůdců. Když v roce 2020 nastupoval, musel přebírat hejtmanský řetěz s rouškou přes ústa, protože naskakoval do období covidové pandemie. Sotva se situace trochu uklidnila, jihovýchod Moravy zpustošilo koncem června 2021 ničivé tornádo a na podzim kraj pod vedením Grolicha opět řešil plné špitály pacientů s covidem.

Z pandemie se hejtman ani nestačil oklepat. Přišla válka na Ukrajině a s ní tisíce uprchlíků mířících i na jižní Moravu. A nyní na závěr volebního období ještě povodně. Současné vedení si tak zažilo snad všechny pohromy, jež si člověk dokáže představit, a všechny zvládlo poměrně dobře. V žádné z těchto krizových situací nenastal kolaps nebo chaos.

Ostatně pochvaly Grolichovi za řízení kraje v krizi skládají i někteří konkurenti, kteří na něm jinak nenechají, zvlášť teď před volbami, nit suchou. Jestliže mu ale ti stejní kritici vyčítají, že za čtyři roky nic neudělal, je potřeba si uvědomit, že polovinu až dvě třetiny období musel věnovat právě krizovému řízení a vše ostatní šlo v tu chvíli stranou.

Ekonomika 2

Až současnému hejtmanovi se podařilo to, nad čím naříkala spousta politiků před ním. Grolich se s hejtmany z dalších krajů dokázal domluvit na úpravě rozdělování peněz pro jednotlivé regiony, tedy takzvaném rozpočtovém určení daní.

Aktuální vzoreček je pro Jihomoravský kraj nevýhodný, po úpravě by měl každý rok dostávat asi dvě miliardy navíc, což je ve zhruba čtrnáctimiliardovém rozpočtu dost peněz, které může investovat do oprav silnic, nemocnic nebo lepší péče o seniory.

Asociace krajů se na úpravě domluvila i s vládou, jež tuto zásadní změnu schválila. Má to však jedno velké „ale“. Zákon je už od začátku května zaparkovaný ve Sněmovně a stále čeká na projednání. Je možné, že se ještě tento týden těsně před volbami posune do dalšího čtení, vůbec však není jasné, kdy bude schválen, natož odkdy začne platit. Navíc návrh vadí obcím, neboť má naopak negativní dopad na jejich rozpočty.

Školství 1

Zejména díky Jiřímu Nantlovi (ODS), jenž působil v krajském vedení jako náměstek pro školství, začalo hejtmanství klást větší důraz na všeobecné vzdělávání. Letos v září se po třiceti letech otevřelo v Brně nové gymnázium, na jiných středních školách, které má kraj pod palcem, přibývají technická lycea, jež mají právě větší všeobecné zaměření než dosavadní obory.

Tuto strategii tak začalo hejtmanství aplikovat dřív než ministerstvo, kam Nantl posléze přešel. Dále kraj investoval stamiliony do modernizace odborných učeben, aby posílil kvalitu výuky řemesel. Přesto se však ani jižní Morava, respektive především Brno, při letošních přijímacích zkouškách neobešla bez odmítnutých uchazečů o vzdělání, kteří se nedostali na vysněný obor. Poptávka zkrátka neodpovídala nabídce.

Doprava 3

Přestože opravy silnic byly prioritou nejen ODS, jež za ně zodpovídala, jejich stav se při celkovém pohledu nezlepšuje, jak přiznal sám hejtman. Na druhou stranu však ani nezhoršuje. Nepomáhají ani rekordní investice, které však opozice zpochybňuje a tvrdí, že se investuje stejně jako dříve, ne-li méně, protože zdražily stavební práce a v souvislosti s inflací narostly příjmy kraje.

Částečně má pravdu, Grolich nicméně argumentuje i nejvyšším počtem staveb. Balík na silnice chce v dalších letech dál navyšovat, takže je potřeba sledovat, jestli hrbolatých úseků s výmoly a záplatami bude skutečně ubývat.

26. června 2023

Co nynější vedení kraje dotáhlo do konce, je nákup nových vlaků, a tak si cestující mohou už na dvou páteřních linkách užívat komfortu. V prosinci se modernizované soupravy rozjedou i na dalších tratích.

Zdravotnictví 4

O nemocnice při sestavování krajské koalice nebyl valný zájem, obzvlášť když tehdy řádil covid. Nakonec si zdravotnictví vzala „na hrb“ ODS, jenže nedokázala vybrat správného koně, a tak si obor vystřídali rovnou tři politici. Je faktem, že všechny krajské nemocnice zůstaly zachovány, jak tomu bylo dříve, a dobře si poradily i s covidem.

Odhlédne-li se však od tohoto krizového období, nenalezne člověk příliš dalších úspěchů, vyjma dokončení stavby nového zázemí pro speleoterapii v Ostrově u Macochy nebo zahájení dlouho připravované stavby rehabilitačního ústavu v Pasohlávkách, na nějž se navíc názory různí.

Koordinační centrum řízení nemocnic nefunguje ještě ani rok, přestože se o centralizaci managementu mluvilo od začátku volebního období. Na hodnocení, jak funguje, je tak ještě brzy. Problémy si navíc částečně přivodili krajští politici sami jmenováním nového šéfa ve znojemské nemocnici, proti němuž se bouřili tamní zdravotníci. Neutěšený stav je rovněž v Ivančicích, kde panuje personální krize a hrozí ztráta akreditace.

Sociální služby 3

Strategii více a více domovů pro seniory Piráti v sociální oblasti zcela obrátili a prioritu vidí v domácí a terénní péči. Od určitého věku už ale senior vyžaduje nepřetržitou péči, kterou mu rodina nedokáže zajistit. Domovy se ovšem dostaly spíš na druhou kolej. Komunitní bydlení pro menší skupiny seniorů, což je zcela jistě důstojnější zázemí než „králíkárny“ na zámcích, se pak zřizují velmi pomalu.

Jasným dokladem obratu je lavírování kolem hodonínského domova pro seniory S-Centrum, jejž poničilo tornádo. Nebýt liknavosti vedení kraje, mohlo už být opravené a k dispozici by byla více než stovka tamních lůžek.

zpět na článek