Jižní Morava bojuje s komářími kalamitami, odvracet je chce i s pomocí dronů

  6:00
Komáři sice s aktuálně přicházejícím podzimem a chladnějším počasím nejsou takovým tématem. Na jižní Moravě se ale o malém bodavém hmyzu začalo mluvit s většími obavami z přemnožení v souvislosti s plánovaným vyhlášením chráněné krajinné oblasti Soutok v nejjižnějším cípu Moravy. Na nepříjemný problém, který si nyní žádá pořádnou zásobu repelentů, se chystá nové, koncepčnější řešení.

Zahájení postřiku lužních lesů proti komárům (28. dubna 2010) | foto: Radek Miča, MAFRA

Komáři, jichž na jižní Moravě žije na třicet různých druhů, obtěžují nejen obyvatele Břeclavska, ale také zvířata a turisty zpravidla každý rok na jaře a v létě po zaplavení lužních lesů na Soutoku, kde vznikají ideální podmínky pro vznik komářích kalamit.

Břeclav teď spolu s Jihomoravským krajem, hygieniky, ochranáři a ministerstvem životního prostředí ale chystá nový „protikomáří systém“. A v tažení proti hmyzu chce využívat i moderní technologie.

Vše má v první fázi fungovat na základě detailních informací z čidel hladiny spodní vody a meteorologických dat. „Pomocí nasbíraných hodnot nakonec konkrétní verdikt učiní opět lidé, ale dostaneme podklady pro to, aby rozhodování bylo co nejrychlejší,“ osvětlil místostarosta Břeclavi Jakub Matuška (Mladí a neklidní) rodící se systém, jenž má ochránit místní, ale také zvěř v lužních lesích. Podle experta z krajské hygienické stanice Oldřicha Šebesty totiž komáři ohrožují i jeleny a daňky, kteří můžou kvůli přemnožení komárů uhynout.

Senzory vyhodnotí, kdy stříkat

Podobné řešení, jaké se nyní připravuje na jižní Moravě, se přitom už osvědčilo například v Litovelském Pomoraví. V krajině umístěné senzory poskytují nejen informace o aktuálním zaplavení tůní, ale kontrolují i další hodnoty, jež ovlivňují vývoj komářích larev, tedy třeba teplotu vody, vzduchu či půdy. Na základě toho pak experti rozhodují o použití postřiku. V kombinaci s údaji o počasí a daty z čidel je model navíc schopen předpovídat i budoucí vývoj zaplavení.

Na Břeclavsku se však mohou komáři líhnout na mnohem větší rozloze než na Olomoucku, a proto nyní vzniká monitorovací systém šitý na míru pro oblast soutoku řek Moravy a Dyje. Je nutné, aby byl stále aktivní, neboť zásah proti larvám musí být rychlý.

Postřik na komáry nestačí, Břeclavsko se připravuje na dvojitou kalamitu

Na hubení otravného hmyzu chce Břeclav dál využívat už osvědčený přípravek VectoBac. „Má z hlediska ochrany přírody akceptovatelné dopady na ekosystémy a zároveň je při včasném zásahu dostatečně efektivní,“ podotkla mluvčí ministerstva životního prostředí Lucie Ješátková. K jeho aplikaci však město nově hodlá využít „plošnější“ způsoby. „Zajistí ji nejspíš drony, případně letadla. Využijeme tak nejmodernější technologie v boji s odvěkým nepřítelem komárem,“ prohlásil místostarosta Matuška.

Dnes není koordinace, i proto jsou kalamity

Břeclav, která se jako město často zaplavené komáry stane koordinátorem nového systému, zároveň reaguje na stavbu nového klapkového jezu Lesů České republiky. Ten by měl od listopadu 2025 na Dyji cíleně zvyšovat hladinu vody a zavodňovat soustavu kanálů lužních lesů, kde se komárům daří. Před jeho spuštěním by však měl být dokončený již zmíněný systém prevence proti přemnožení.

I podle Agentury ochrany přírody a krajiny jsou každoroční kalamity v blízkosti kanálů nepříjemností, které je potřeba se neodkladně věnovat. „Pro přežití lužních lesů na Soutoku je klíčové, aby se podařilo obnovit vodní režim, jenž do nich přivede potřebné záplavy. Považujeme však za nutné také kroky proti přemnožení komárů, kteří negativně ovlivňují zdraví a kvalitu života místních obyvatel,“ řekl zástupce ředitele agentury Pavel Pešout.

Ochranáři zároveň přiznávají, že současný postup je nekoordinovaný, což se projevilo i letos v létě, kdy se v oblasti otravný dvoukřídlý hmyz opět přemnožil. „V Soutoku a jeho okolí to bylo peklo,“ souhlasil expert Šebesta, jenž komáry na jižní Moravě dlouhodobě zkoumá.

Pro chráněnou oblast bude na postřik výjimka

A ani chystané vyhlášení chráněné krajinné oblasti Soutok, která zákonem upravuje možnosti použití hubicích prostředků, není podle ochranářů překážka. Naopak ji vnímají jako příležitost k ukončení pravidelných kalamit. A to i přesto, že likvidace hmyzu bude po vyhlášení fungovat pouze na výjimku, zatímco dříve mohly obce o postřik území žádat hejtmanství samy.

Na použití biocidů proti komárům bude nutná výjimka, Břeclavsko se bojí kalamity

„Pokud měření potvrdí hrozící kalamitu, na základě dlouhodobé výjimky vydané Agenturou ochrany přírody a krajiny bude možné okamžitě aplikovat hubicí prostředek. Díky tomu předejdeme fázi vzniku komáří kalamity a významně ji v regionu utlumíme,“ potvrdila Ješátková, že postačí „razítko navíc“.

Přitom právě oznámení o vyhlášení CHKO vzbudilo mezi místními ve spojitosti s komáry mnohé otázky. Ruku v ruce s novinkou jdou totiž i změny týkající se zásahu do krajiny. Bez výjimky tak nebude možné využívat ani již zmíněný přípravek, přestože působí selektivně jen na larvy komárů. „I když jsou tyto látky cílené na jeden druh, nelze vyloučit poškození až likvidaci cenných rostlin a živočichů, a to i v lokalitách vzdálených od místa aplikace,“ uzavřela Ješátková.

26. srpna 2019

Autor: