iDNES.cz

Kostel sv. Jakuba v Brně opět otevře, výklad k prohlídce namluvili herci

  15:20
Brněnský kostel sv. Jakuba, který plánuje na konci června opět otevřít po bezmála tři roky trvající rozsáhlé rekonstrukci, nabídne nově i vyhlídku a multimediální expozici. Jedna z nejcennějších památek pozdní gotiky v zemi přivítá věřící znovu 28. června v 17 hodin, kdy generální vikář brněnské diecéze Pavel Kafka odslouží děkovnou mši svatou.

S kompletně vyměněnou měděnou střechou, krovy, okny i fasádou se kostel ukáže veřejnosti sice opravený, ale v původním duchu.

„Ctili jsme i technické odkazy památky, například všechny krovy jsou spojené jen dubovými klíny,“ oznámil manažer stavby Aleš Taufar.

Kostel byl kvůli opravě uzavřený od roku 2021. Rok na to se do něj lidé mohli výjimečně podívat přes vánoční svátky.

Rekonstrukci kostel nutně potřeboval, do střechy zatékalo a krovy byly shnilé. Práce za 164 milionů korun, z nichž asi 124 milionů pokryly dotace, byly nejen dlouhé, ale i náročné; zkomplikovalo je například nekvalitní pískovcové podloží kamenných prvků na fasádě největšího brněnského kostela. Nejstarší písemná zmínka o něm pochází ze začátku 13. století.

„Museli jsme se velmi rychle rozhodnout a nakonec jsme místo provizorního řešení oprav zvolili poctivou a nákladnou cestu. Stálo to mnoho úsilí a farnost se zadlužila, ale je správné, že budovu předáme další generaci stabilizovanou,“ pronesl dojatým hlasem Taufar.

Příhodně 25. července, kdy má svátek Jakub, začne brněnská farnost nabízet expozici, kterou budou návštěvníky provádět jejich vlastní mobilní telefony. Výklad do mobilní aplikace namluvili brněnští herci.

Na podzim se zájemcům zpřístupní ještě vyhlídka z dvaačtyřiceti metrové věže. „Kostel bude nadále volně přístupný. Zpoplatněné ale budou prohlídky, protože farnost potřebuje po opravách splatit dluhy,“ vysvětluje člen ekonomické rady farnosti Jan Lerche.

VIDEO: Jeřáb vyzdvihl na kostel svatého Jakuba v Brně kamenné ozdoby

Nejstarší písemná zmínka o kostele sv. Jakuba v Brně pochází z roku 1228. Původně románská stavba byla později nahrazena kostelem gotickým.

Podle faráře Jana Pacnera bylo důležité vdechnout kostelu nový život. „V centru města to vždycky žije, proto je potřeba mít v něm také místo, kde se člověk může zklidnit,“ konstatoval.

Chrám bude po 28. červnu otevřen veřejnosti vždy od 9:30 do 22 hodin. Bohoslužby se budou sloužit ve všední dny vždy v 19 hodin, v sobotu v 8 hodin a v neděli v 9:30 a v 19 hodin večer ve slovenštině.

Autor:
zpět na článek