Po soudci Kafkovi zůstalo třináct případů, mohou se vrátit úplně na začátek

  17:50,  aktualizováno  17:50
Až do konce června bude Roman Kafka oficiálně stále soudcem, přestože je policií vyšetřován kvůli podezření z podvodu a svou funkci tak nevykonává. Krajský soud v Brně mu kvůli tomu nebude vyplácet mzdu, zároveň se musí o Kafkovy nedokončené případy podělit už tak silně vytížení kolegové. Předseda soudu navíc prozradil, že Kafka si nechal úřednicemi prodlužovat lhůty k vynesení rozsudku, aniž by k tomu měl oprávnění.

Roman Kafka v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (7. května 2018) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Po sedmačtyřicetiletém Kafkovi bylo na začátku března vyhlášeno pátrání poté, co odjel ze svého domu a nevrátil se. Policisté jej následně dopadli v Chorvatsku a podezírají jej z podvodu.

Podle zjištění iDNES.cz si Kafka půjčoval miliony korun od známých, kolegů i podnikatelů se slibem, že jim tyto vklady zhodnotí. Ve skutečnosti se však podle zdrojů redakce jednalo o takzvané letadlo.

Že s Kafkou není něco v pořádku, tušili na Krajském soudu v Brně, kde pracoval, už nějakou dobu. Předseda soudu Milan Čečotka sdělil iDNES.cz, že se začátkem tohoto roku dozvěděl o třech případech, kdy si Kafka půjčil peníze od kolegů.

Ve dvou případech šlo o 100 tisíc korun, v jednom o 50 tisíc. „O jaký druh půjčky šlo, známo není, a jedná se o soukromou záležitost dotčených osob,“ tlumočila Čečotkova slova mluvčí soudu Klára Belkovová.

Kauza ovlivňuje veřejné vnímání, míní předseda soudu

Závažnější však z pohledu zaměstnavatele bylo Kafkovo nedodržování lhůt k vyhotovení rozsudků, k němuž došlo v pěti případech. Od loňského prosince kvůli tomu čelil kárnému řízení.

Z návrhu o jeho zahájení vyplývá, že Kafka lhůty nejen „přešvihl“, ale v informačním systému soudu si je nechal protokolujícími úřednicemi pokoutně prodlužovat, aniž by o to požádal své nadřízené. V jednom případě takto natahoval vyhotovení rozsudku víc než rok.

„Protokolující úřednice, která prodlužování lhůt vyznačila, sdělila, že tak učinila na pokyn kárně obviněného (tedy Kafky - pozn. red.),“ stojí v návrhu kárného řízení.

Kafka své počínání vysvětloval tím, že „v uplynulém roce byl pod vlivem tíživých osobních a zdravotních problémů“. Zároveň nad ním vyjádřil lítost.

Policisté, soudci, podnikatelé... Lidé svěřili Kafkovi 12 milionů, vymáhat škodu nemíní

Vzhledem k jeho dosavadní dobré pověsti bez jakýchkoliv výtek bylo toto Kafkovo jednání považováno předsedou krajského soudu za ojedinělý exces a byla tak uzavřena dohoda o vině a kárném opatření. Letos v únoru se však zjistilo, že Kafka v porušování svých povinností pokračuje. Nakonec odeslal prezidentské kanceláři oznámení o zániku jeho funkce k 30. červnu tohoto roku.

Podle Čečotky zjištění o Kafkových skutcích negativně ovlivňuje vnímání veřejnosti ve vztahu k soudům. „Neboť z dosavadních informací, které krajský soud zatím čerpá rovněž převážně z mediálních zdrojů, vyplývá, že jeho chování nebylo v souladu jak s etickým kodexem soudce, tak zákonem o soudech a soudcích, které soudcům ukládají vykonávat svědomitě svou funkci a zdržet se všeho, co by mohlo narušit důstojnost soudcovské funkce nebo ohrozit důvěru v nezávislé, nestranné a spravedlivé rozhodování soudů,“ uvedl předseda brněnského krajského soudu.

Předsedové senátu na hranici možností

Vzhledem k tomu, že Kafka nyní svou funkci fakticky nevykonává, hodlá mu pozastavit plat. Zároveň musel rozdělit případy, které Kafka nedotáhl, mezi jiné soudce. Jedná se o třináct neskončených věcí a čtyři vyhlášené rozsudky, které dosud nebyly písemně vyhotoveny.

Toto opatření logicky znamená prodloužení projednání daných případů. „Specifikem trestního řízení je pak skutečnost, že dojde-li ke změně v obsazení senátu, má obžalovaný právo žádat, aby bylo celé dokazování provedeno znovu. Je tak zřejmé, že ke zdržení dojít může. K jak velkému, záleží na stavu konkrétní věci,“ sdělila mluvčí soudu Belkovová.

Krajský soud v Brně se navíc už před Kafkovým zmizením nenacházel v komfortní personální situaci i vzhledem k tomu, že v uplynulých letech odešli čtyři jeho soudci k Vrchnímu soudu v Olomouci. „Což se do současné doby podařilo vykompenzovat pouze částečně,“ podotkla Belkovová.

Krajský soud se podle ní snaží získávat nejkvalitnější trestní soudce z okresů v jeho obvodu, ale možnosti jsou v tomto směru limitovány. „Soudce nelze žádným způsobem k přeložení nutit. V rámci trestní justice je pak notorietou, že funkce předsedy senátu na prvostupňovém úseku krajského soudu je jednou z nejnáročnějších a psychicky nejvíce zatěžujících pozicí,“ připomněla mluvčí.

Vzhledem k dalším oslabením, kdy jeden soudce je dočasně zproštěn funkce a jedna soudkyně byla loni v prosinci jmenována k Ústavnímu soudu, nyní podle ní stávající předsedové senátu „pracují na samé hranici svých lidských možností“. Krajský soud v Brně proto připravuje projekt zaměřený na péči o duševní zdraví soudců.

Autor: