Elektroda v kosti a aplikace v mobilu. Šetrný zákrok pomáhá s únikem moči

  17:26
Neustálý stres, hledání toalet a omezování se v jídle. To ještě před několika měsíci komplikovalo život onkologické pacientce Margitě Zavřelové. Trpěla totiž inkontinencí, tedy samovolným únikem moči a stolice. Pomohl jí zatím nepříliš známý miniinvazivní zákrok ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně zvaný sakrální neuromodulace.

U padesátileté pacientky se zmíněné potíže objevily po operaci odstraňující zhoubný nádor z konečníku. V některých případech je možné je odstranit pomocí cviků pánevního dna, které Zavřelová prováděla. Výsledky však nebyly takové, v jaké spolu s lékaři doufala.

Proto jí Petr Vlček z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně nabídl další možnost léčby, a to miniinvazivní zákrok zvaný sakrální neuromodulace. „Inkontinence stolice po operaci úplně vymizela a inkontinence moči se výrazně zlepšila. Ani jsem nečekala, že to bude mít tak dobré výsledky. Moje kvalita života je teď úplně někde jinde,“ pochvaluje si Zavřelová.

Vyzdvihuje i pozitivní přístup zdravotnického personálu a možnost jíst cokoliv, což předtím nemohla.

Operace metodou sakrální neuromodulace má dvě zásadní části. „Nejprve se elektroda vysílající slabé elektrické impulzy, které obnovují přenos informací do mozku o plnosti močového měchýře, punkčně implantuje do oblasti křížové kosti ‚na zkoušku‘. Pomocí externího stimulátoru se pak dva až šest týdnů testuje, zda je terapie účinná,“ popisuje Vlček.

Zákrok plně hradí pojišťovna

Účinnost této fáze je podle něj zhruba 80 procent. Míra stimulace se ovládá pomocí aplikace v mobilním telefonu. „Metoda je výhodná v tom, že si pacient prvně otestuje, zda mu funguje a vyhovuje. Nejdůležitější je zavést elektrodu v první části tak, aby správně stimulovala sakrální nerv. Následně se vyvede ven z těla a propojí s externím stimulátorem,“ popisuje aplikační specialistka Martina Šišková. Operace trvá zhruba hodinu.

Problém, o kterém se těžce mluví. Inkontinenci je však důležité řešit včas

Pokud je pacient s výsledkem spokojený a nastane pokles nebo vymizení inkontinence, přistupuje se ke druhé části. Ta je prováděna v lokální anestezii, kdy se pod kůži hýždě umístí trvalý stimulátor. Baterie v něm vydrží sedm až osm let, od letošního června bude k dispozici také nová verze s životností deset až patnáct let bez nabití.

Další výhodou je, že zákrok plně hradí zdravotní pojišťovna. V současnosti je možné ho podstoupit ve specializovaných centrech na šesti místech v republice.

O problematice inkontinence a možných řešeních nově také informují webové stránky www.bezomezeni.cz. V Česku trpí samovolným únikem moči až dva miliony lidí, kteří se často dostávají do situací, kdy na ně okolí pohlíží skrz prsty a svůj život musejí podřizovat diagnóze. Právě metoda sakrální neuromodulace by pro mnohé z nich mohla být řešením.

Autor: