Brněnská zoo jako první u nás odchovala luňáky hnědé, z hnízda vykoukli nečekaně - regiony.impuls.cz

Brněnská zoo jako první u nás odchovala luňáky hnědé, z hnízda vykoukli nečekaně

  10:58
Velké překvapení zažili chovatelé v brněnské zoo, když se v hnízdě objevila dvě mláďata kriticky ohrožených luňáků hnědých. Oba dravce se jejich rodičům povedlo odchovat až k dospělosti, což se v prostředí zoologické zahrady povedlo v Česku poprvé. Pomohla k tomu i dostatečně volná voliéra, v níž si mohli luňáci osvojit létání.

Brněnská zoo jako první v Česku úspěšně odchovala mláďata kriticky ohrožených luňáků hnědých. | foto: Zoo Brno

Mláďata luňáků hnědých se v Králově voliéře vylíhla na konci května zcela nečekaně. Dravci zde totiž obývají dvoupatrovou hnízdní platformu, jejíž horní část patří čápům černým, a obydlí luňáků tak není možné shora odnikud sledovat.

„V průběhu sezony jsme pozorovali, že se na spodní platformě něco děje, ale nebylo nic vidět. Proces jsme tak museli nechat vlastnímu osudu a najednou po půlce sezony vykoukla z hnízda dvě opeřená mláďata,“ popisuje kurátor ptáků brněnské zoo Petr Suvorov.

V Brně odchovali vzácné ptáky z barevných vajec, servírují jim i trus rodičů

Chovatele překvapilo, že proces výchovy mladých luňáků nijak nenarušili právě sousedící čápi. „Čekali jsme, že se ptáci mezi sebou budou daleko víc prát, ale nestalo se. Mláďata okamžitě po vyvedení z hnízda začala poskakovat po okolních větvích ve vysoké výšce a s rodiči se rozlétala naprosto bez problémů,“ přiblížil Suvorov.

Mláďata luňáků hnědých mají světlé konce per po celém těle a vypadají, jako by měla jemné proužky. Návštěvníci je v brněnské zoo mohli pozorovat během léta a podzimu, nyní už jsou v jiné voliéře a připravují se na přesun do nového domova.

Samice ohroženého luňáka odchovala 18 mláďat, teď ji někdo zblízka zastřelil

K jejich úspěšnému odchovu podle kurátora přispělo, že Králova voliéra je dostatečně velká. Ptáci tak hnízdí daleko od návštěvníků a cítí se víc v bezpečí. Navíc mají dost místa, aby mohli létat dokola, a posilovat tak letové svaly.

Luňák hnědý, který je v Česku kriticky ohrožený, má rozpětí křídel 130 až 155 centimetrů, váží 750 až 950 gramů. Vyskytuje se v Evropě, Asii, Africe i Austrálii. Hnízdí v lesích u řek a jezer, v mokřadech, ale i blízko lidských sídel, jelikož se zvládne živit i odpadky. Díky skvělým leteckým schopnostem dovede uchopit sousto i za letu.

23. července 2024

V brněnské zoo odchovali vzácná ptáčata | (0:23) | video: iDNES.tv
Autor: