Hostem Měsíce autorského čtení je Tchaj-wan, diváky zaujala i feministka

  5:34
Pětadvacátý ročník Měsíce autorského čtení, který se v Brně rozběhl na začátku července a je tradičně jedním z největších literárních festivalů ve střední Evropě, se nese ve znamení hostů z Tchaj-wanu. Organizátoři odtud pozvali jednatřicet autorů a autorek včetně přední feministické spisovatelky Li Ang. Již po týdnu mohou říct, že jsou s touto volbou spokojeni.

Spisovatelka Li Ang při Měsíci autorského čtení v Brně (červenec 2024) | foto: David Konečný

„Zatím se zdá, že tchajwanští autoři jsou ve střední Evropě doma, tedy alespoň tématicky. Jejich literatura řeší podobné otázky i témata, jaká řešíme u nás, jen bych si troufl tvrdit, že s jakýmsi zvláštním důrazem na kořeny či tradici. To je velmi sympatické,“ shrnul svoje první dojmy organizátor přehlídky Petr Minařík.

Co přesně si od pozvánky pro početnou skupinu z Tchaj-wanu sliboval? „Je to pro nás sice exotická země a hodně o ní slýcháme, ale zároveň o ní málo víme. Myslím si, že literatura je jedním z nejlepších klíčů k tomu poznat danou zemi,“ sdělil.

Každý den v červenci si tak mohou Brňané v Divadle Husa na provázku poslechnout čtení jednoho literáta z domácí produkce a jednoho hosta z Tchaj-wanu. Jde o historicky největší přehlídku literatury z této země ve středoevropském regionu.

Autorská čtení jsou jako rande naslepo, říká organizátor Minařík

Prostor dostala i přední feministická spisovatelka ze země hosta Li Ang. Zabývá se širokým spektrem témat od sexu po národní politiku. Fiktivní příběhy využívá k rozkrývání společenských problémů a reflexi lidské přirozenosti.

„Publikum zcela okouzlila, a to nejen svojí literaturou, s tím jsme počítali. Nadchla ale i energii a divadelností, přednesem, který byl daleko za běžným autorským čtením,“ referuje Minařík. „Mám dojem, že dobrá literatura reflektuje současnost. Odpovídá na otázky, které lidi ve společnosti trápí. Je jedno, jestli vzniká v Brně, nebo v Tchaj-peji,“ přidal další z postřehů.

Kdo ho však naprosto nadchl byla Alena Machoninová, autorka autofikčního románu Hella, jejíž vystoupení celý Měsíc autorského čtení odstartovalo. „Publikum zaujala i během diskuse. Machoninová, překladatelka z ruštiny, je nečekanou novou hvězdou současné české literatury, a my jsme rádi, že jsme právě jejím večerem mohli MAČ otevřít,“ pronesl Minařík.

Alena Machoninová při Měsíci autorského čtení v Brně (červenec 2024)

Ředitel Měsíce autorského čtení v Brně Petr Minařík (červenec 2024)

První muž festivalu přiznal, že ho román Hella uhranul. Autorčino debutové dílo, s nímž na festivalu vystoupila, získalo literární ocenění Kniha roku v soutěži Magnesia Litera 2024. Mapuje osud ženy, která strávila deset let v ruském gulagu, a nastiňuje tak její poválečný život, tedy život po životě.

Měsíc autorského čtení letos nabízí návštěvníkům více než šedesátku spisovatelů, z nichž polovina pochází z Česka či Slovenska. „Autorů je opravdu hodně, ale zároveň pár z nich chodilo ještě do školky, když jsme začínali. Naopak někteří z těch, kteří byli součástí prvních ročníků, už tady nejsou. Jde o přirozenou obnovu české literatury, která je teď podle mě v dobré kondici,“ upozornil Minařík.

Mezi pozvanými autory je i brněnský komik Pavel Tomeš, jenž vystoupí 17. července. Koncem měsíce se ke slovu dostane autorka desítky románů Markéta Hejkalová, jejímiž posledními díly jsou Dům pod náměstím a Století na vlnách.

Autor: