Trojice lvů berberských se narodila v polovině září. První dva a půl měsíce života strávili podobně jako v přírodě pouze s matkou, otce začali poznávat teprve před několika dny přes mříže.
„Protože komunikace a seznamování byly bezproblémové, rozhodli jsme se po provedení očkování, čipování a vážení mláďat k jejich spojení, zatím ve vnitřní ubikaci,“ přiblížila zooložka Zdenka Vavrysová.
K tomuto kroku došlo minulý čtvrtek a chovatelé při něm byli ve střehu. Pro případ, že by lev na mláďata zaútočil, měli připravenou hadici s vodou a houkačku, aby případně samce zahnali. Tyto pomůcky však nakonec nebyly potřeba. „Všechno se odehrálo zcela přirozeně a samice si sama zjednala pořádek,“ podotkl chovatel kočkovitých šelem hodonínské zoo Jiří Hlásenský.
Od neděle už je celá rodina k vidění ve venkovním výběhu. Mladým lvíčkům se daří a tráví čas průzkumem a hrami, při kterých trénují své dovednosti. Během toho na ně neustále dohlíží jejich matka, která je stále kojí, i když mláďata už začala přijímat také masitou stravu.
V Hodoníně opatrují tři mláďata vzácného lva, jejich předchůdci uhynuli |
Všichni tři nyní váží kolem patnácti kilogramů. „Každé zdravé mládě je přínosem. Lev berberský byl již v přírodě vyhuben a daří se jej udržovat jen díky chovům v zoologických zahradách. Existují i reintrodukční programy usilující o návrat těchto šelem do přírody,“ uvedl Hlásenský.
Čtyřletá samice už v Hodoníně dvakrát porodila, v obou případech šlo o jedno mládě, které následně uhynulo. Současná trojice má větší šanci na přežití právě i díky svému počtu. V Hodoníně by měli tito chlupáči zůstat rok až dva, poté evropský koordinátor chovu rozhodne o jejich dalším umístění. Veřejný křest mláďat se neplánuje, většina zoo od této praxe upouští.