iDNES.cz

Mohyla míru je po opravě, návštěvníci z vyhlídky uvidí Napoleonovo bojiště

  10:24
Téměř dva roky trvala rekonstrukce památníku Mohyla míru. Ve středu se ale v obci Prace na Brněnsku po rozsáhlé modernizaci otevřel návštěvníkům. Díky ní vznikly na budově památníku i dvě vyhlídkové plošiny v devíti metrech nad zemí, z nichž návštěvníci uvidí až na bojiště slavné bitvy tří císařů, kdy v roce 1805 Napoleonova vojska nedaleko Slavkova porazila armádu ruského cara i rakouského císaře.

Památník Mohyla míru se 29. května 2024 otevřel návštěvníkům po téměř dvouleté rekonstrukci. Úprav se dočkal už chodník z žuly, který vede návštěvníky od parkoviště. | foto: Jihomoravský kraj

V plánu je ještě místo vybavit tabulemi s vyznačením důležitých viditelných bodů a také dalekohledy.

„Úplně novým prvkem je také skleněná stěna před budovou muzea tvořící významné rozšíření vstupního prostoru. Návštěvníkovi poskytuje nevšední pohled – je-li otočený čelem k muzeu, vidí zároveň odraz kaple a celého prostoru za svými zády,“ uvedl vedoucí památníku Ondřej Buček.

Rekonstrukce trvala až do letošního jara, původní sliby přitom hovořily o dokončení oprav už loni na podzim. Nakonec se tak investice nejen protáhla, ale i prodražila. Původní odhady byly na částce 43 milionů, nakonec je to téměř dvojnásobek. Většinu nákladů pokryly evropské dotace, menší Jihomoravský kraj jakožto vlastník.

U Mohyly míru vznikne nově vyhlídka na slavné bojiště bitvy tří císařů

Letos na podzim čeká Mohylu míru modernizace expozice s plánovaným zahájením k 220. výročí Bitvy u Slavkova. Současné dvě stálé expozice Bitva tří císařů Slavkov / Austerlitz 1805 a Fenomén Austerlitz zůstaly zatím po rekonstrukci v nezměněné podobě.

„Nová expozice, na kterou Jihomoravský kraj vyčlenil 10,5 milionu korun, muzeum více otevře a zpřístupní návštěvníkům. Naváže na expozici stávající, co se týče obsahu, ale zlepší a zmodernizuje formu sdělení. Využije interaktivit i multimediálních prvků. Naváže na koncept celkové proměny areálu památníku a bude fungovat jako jeho nedílná součást,“ představil plánované změny náměstek hejtmana pro kulturu František Lukl (Starostové pro jižní Moravu).

Památník vznikl v letech 1910 až 1912 podle záměru duchovního a pedagoga Aloise Slováka jako naplnění jeho vize učinit z centra někdejšího bojiště memento válek.

1. prosince 2018

Autor:
zpět na článek