Ještě letos na jaře developer Miroslav Kachlík, který chystá téměř 40 metrů vysoký dvanáctipatrový dům v Lidické ulici poblíž brněnského parku Lužánky, sebevědomě hlásal, že získal všechna potřebná závazná stanoviska a brzy podá žádost o stavební povolení.
Nedávno však místo toho Kachlík žádost o povolení pro tuto kontroverzní stavbu, proti níž v minulosti podepsalo 4 500 lidí petici, stáhl.
Důvody svého ústupu sdělit nechtěl. „Nebudu vám na to odpovídat. Bez komentáře,“ reagoval i na dotaz MF DNES, zda jeho krok vychází z neúspěšných jednání s brněnskými politiky.
Zdejší radní totiž už v červnu měli za samosprávu vydat vlastní stanovisko k tomuto záměru, jenže opakovaně materiál z jednání stáhli. Naposledy minulý týden, kdy rovněž vyšlo najevo, že už neběží stavební řízení. „Budou se vést další jednání,“ uvedla bez upřesnění brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).
Se zástupci vedení Brna a rovněž s Kanceláří architekta města Brna jedná developer minimálně od června. Právě tehdy se nejspíš dozvěděl, že s podobou novostavby město nesouhlasí a bude chtít podat námitku do stavebního řízení, pokud projekt nepřepracuje.
„Důvodem našeho nesouhlasu je objem budovy. Investor sice splnil limity studie, ale využívá je opravdu na úplné maximum. Za mě je zásadní to, aby budova byla více navázaná na charakter okolní zástavby,“ sdělil radní pro územní rozvoj Filip Chvátal (KDU-ČSL).
Studii, o níž mluví, nechalo už před třemi lety vypracovat Brno v reakci na protesty místních obyvatel. Dokument značně omezil možnou výšku budovy, jelikož původně chtěl developer postavit až 80 metrů vysoký mrakodrap. I po zmenšení na polovinu by však objekt s 83 byty a 32 kancelářemi zapříčinil pokácení vzrostlých platanů ve vnitrobloku.
Jejich likvidace ve prospěch podzemních garáží se 183 místy je rovněž trnem v oku místním, kteří vystupují ve spolku Sousedé Lužánek. „Určitě by tam řada architektů dokázala navrhnout hezké bydlení a zároveň zachovat vzrostlé stromy,“ pronesla už dříve předsedkyně spolku Gabriela Stögerová.
Magistrát stavbu zastavit nemůže
K ochraně platanů opakovaně vyzývají i radní městské části Brno-střed. „Odstranění těchto stromů by mělo zásadní vliv na prostředí vnitrobloku, čímž by zhoršilo podmínky pro využívání sousedních nemovitostí,“ stojí v usnesení radních největší městské části z minulého týdne.
Apelují tak na zmenšení garáží, aby nezasahovaly do kořenů platanů, a také na změnu řešení zeleně na střeše podzemních stání, aby se tam mohly zasadit i vyšší stromy.
K připomínkám městské části podle náměstka brněnské primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL) magistrát rovněž přihlédl - i proto byl zpracován nesouhlas se stavbou. „Investor ale odmítal cokoli měnit,“ řekl Hladík.
Jenže ještě před jednáním, na němž se mělo o nesouhlasu a podání námitek do stavebního řízení rozhodnout, přišel radním opět dopis, podle nějž je investor otevřen dalším jednáním. Navíc se dozvěděli, že žádost o stavební povolení byla stažena. Podle Hladíka by se měla další schůzka konat v příštích dnech.
I kdyby však brněnský magistrát podal námitku, samotnou stavbu zastavit nemůže. „Město má stejné postavení jako někdo ze sousedů. To znamená, že námitku můžeme uplatnit a je na stavebním úřadě, jestli ji akceptuje a povolení vydá,“ přiblížil Hladík.
Na tento fakt opakovaně upozorňuje i sám Kachlík, podle nějž si může se svým majetkem v rámci zákonných mantinelů činit, co chce, tedy i stavět domy. Že se to někomu nelíbí, jako dostatečný argument nebere.