iDNES.cz

Na prudké zdražení nájmů na brněnském sídlišti kývl jen zlomek obyvatel

  5:48
Výrazné zvýšení nájmů na brněnských Vinohradech, které před půl rokem vyvolalo bouři, odsouhlasil jen zhruba každý sedmý z osmi stovek oslovených obyvatel tohoto sídliště. Opozice to vnímá jako blamáž, na radnici jsou s takovou odezvou spokojeni. Ti, kdo platí víc už teď, by se měli přednostně dočkat opravy bytu, nakonec však hlouběji do kapsy stejně sáhnou všichni.

Lidé z brněnských Vinohrad zaplnili celý sál. Chtěli vědět, proč jim chce radnice navýšit nájem v obecních bytech skokově o 130 procent. (6. března 2024) | foto: Oldřich HaluzaMAFRA

Řadu let platili obyvatelé běžného třípokojového městského bytu na brněnských Vinohradech měsíčně asi 2 850 korun bez doplatků třeba za teplo a teplou vodu. Mohli za to děkovat starším „neprůstřelným“ nájemním smlouvám. Pokud však v posledních měsících přistoupili na kontroverzní dohodu předloženou místní radnicí, suma jim najednou vylétla na zhruba 7 150 korun.

Dopisy s nečekaným návrhem, o kterém nikdo z místních neměl dopředu tušení, do jejich schránek putovaly zhruba před půl rokem. Radnice jich rozeslala necelých osm stovek, na dobrovolné zdražení nájmu přistoupilo 110 lidí, tedy jen asi každý sedmý.

110 obyvatel

brněnských Vinohrad souhlasilo se skokovým zdražením nájemného.

Podle místostarosty pro bydlení Jiřího Pustiny (ODS) se i přesto jedná o úspěch. „Beru to tak s ohledem na kampaň vyvinutou opozičními politiky a jejich přáteli, kteří nájemníkům radili, aby na dopis nereagovali, nečinili žádné kroky nebo si ani nepřebírali poštu,“ vysvětluje Pustina.

Není překvapení, že opozičníci vnímají množství nájemníků přistoupivších na dohodu zcela obráceně. „Je to totální blamáž. Radnice se má starat o občany ze sociálního hlediska. Kdyby bylo navýšení jednorázově o dvacet procent, nikdo by nic neřekl, ale takhle se jen vytahují lidem z kapes peníze,“ míní bývalý starosta a dnes opoziční zastupitel Jiří Čejka (nez.) s tím, že většinou dohodu kvůli obavám ze soudu podepsaly starší ročníky.

Lidé platí 44 korun za metr. Nelíbí se jim, že čtvrť chce nájemné skokově zvýšit

Spousta nájemníků přitom principiálně proti zvyšování mnoho námitek neměla, vadil jim pouze náhlý skok o 130 procent. Místo něj by přijali postupné zdražení. Svou roli sehrála také překvapivost celého kroku, kdy lidé dostali dopisy bez předchozího varování a diskuse. Že se tento fakt na následné napjaté atmosféře projevil, potvrzuje místostarosta Jiří Karásek (Plus pro Vinohrady). Označuje jej za chybu. „Stala se z toho aféra kvůli tomu, že informace nezazněly předem. Otevřel se tak prostor pro spekulace a aktivisty, kteří straší lidi,“ míní.

Vinohradské obecní nájmy patří dlouhodobě mezi nejnižší v celém městě. Starší smlouvy mají širokou škálu sazeb, nejčastěji lidé platí 43,6 koruny za metr čtvereční. Radnice usiluje o navýšení sumy na jednotnou sazbu 109 korun, kterou hradí noví nájemci od roku 2017. Tato částka odpovídá takzvanému ekonomickému nájemnému, jež slouží k pokrytí nákladů i zajištění peněz na údržbu a opravy v domech. Bytový fond podle vládnoucích politiků chátrá a vybrané peníze na opravy nestačily. Vinu dávají i předchůdcům, protože podle nich populisticky drželi nízké nájmy.

A co s opravami?

Proti radničnímu návrhu se zvedl silný odpor. Mnohé nájemníky znejistila zmínka o tom, že v případě sporu o výši nájemného má sumu určit soud. I proto šéf neziskové organizace Pomoc pro Vinohrady David Svačina vytvořil petici se striktně odmítavým stanoviskem.

„Na všechny vchodové dveře jsme nalepili cedulky s informací, aby nájemníci dohodu nepodepisovali. A rozjela se smršť telefonátů. Každý den přes třicet hovorů a asi deset návštěv lidí, kterým jsem vysvětloval, že jim nemohou zvýšit nájem tak rapidně, že je nikdo nedá k soudu a také že je nemohou vystěhovat. Byly to hrozné tři měsíce. Denně jsem slyšel příběhy lidí, jak tu bydlí 40 let a oni jim teď vyhrožují soudem. Třeba paní s patnáctitisícovým důchodem dostala navýšení na deset tisíc a další tři tisíce nechá v lékárně,“ popisuje Svačina.

Zdražení nájmů o 130 procent? Hlavně ne skokově, řekli lidé na debatě s politiky

Zmiňovaných 110 nájemníků, kteří dohodu uzavřeli, už platí znatelně víc než dřív. Útěchou pro ně je, že by se do dvou let měli dočkat přednostní rekonstrukce bytu, jak radnice slíbila v dopise. Od města si na opravy vezme úvěr 50 milionů.

Zvýšení nájmů se nicméně týká i zbylé – tedy nesouhlasící – části obyvatel. Z ní se asi polovina dočkala nárůstu o dvacet procent, který je možný jednou za tři roky. Čtvrtině se částka navýšila o inflaci a u poslední čtvrtiny městská část uplatní možnost zdražení bez omezení na podzim.

29. dubna 2019

Řada nájemníků se proti skokovému navýšení ohrazovala i kvůli tomu, že investovali vlastní nemalé peníze do rekonstrukcí městských bytů, což radnice nebrala v potaz. Politici těmto jedincům slíbili, že vznikne metodika umožňující umořit vynaloženou sumu na opravy v nájmu. Nicméně zda bude možné kompenzaci skutečně uplatnit, není ani po půl roce jasné. Vedení městské části totiž stále váhá.

Z magistrátu přitom míří poměrně jasné doporučení. „Když radnice odsouhlasila investice do rekonstrukce bytu včetně výše částky, určitě je má kompenzovat. Pokud však souhlas nedala, tak si nedovedu představit, jak městská část zkontroluje, zda byly uvedené náklady skutečně vynaloženy,“ nastiňuje náměstkyně primátorky pro bydlení Karin Podivinská (ANO).

Definitivní stanovisko ohledně kompenzace Vinohradští ještě nepřijali, nicméně Pustina opatrně naznačuje, že s největší pravděpodobností dopadne věc tak, že nájemníci bez předem odsouhlasených oprav budou mít smůlu. „Je to hodně tvrdý oříšek, na který nám jdou protichůdné názory. Právníci říkají, abychom do kompenzací neodsouhlasených oprav nešli,“ podotýká místostarosta.

zpět na článek