K nálezu asi padesát kilogramů těžké letecké pumy FAB50 sovětské výroby ze druhé světové války došlo kolem poledne na staveništi v ulici Trnitá. Policisté následně na pokyn pyrotechnika zahájili spolu s hasiči evakuaci okolí.
Podle hasičů byly vyklízeny budovy mezi ulicemi Trnitá, Uhelná a Placzkova. V nedalekém hojně navštěvovaném nákupním centru Galerie Vaňkovka byl uzavřen jeden východ. „Zajišťujeme evakuační středisko, které je poblíž autobusového nádraží Zvonařka,“ informoval mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.
„Evakuace se týká asi šesti budov. Nachází se zde katastrální úřad, banka i bytové domy,“ sdělil po poledni policejní mluvčí Bohumil Malášek. „Po evakuaci začnou s pumou pracovat pyrotechnici, kteří rozhodnou, co se bude dít dál,“ doplnil Malášek.
Strážníci informovali, že z objektů bylo vyprovozeno 1 100 lidí. Policisté uzavřeli pro dopravu ulice Trnitá a Uhelná, nutné bylo i zastavení provozu na nedaleké železnici.
Pyrotechnici nakonec pumu naložili do auta a odvezli k likvidaci na bezpečné místo. Po 13:30 tak byla všechna opatření omezující život a dopravu v okolí zrušena. Po 15. hodině byla puma cíleně odpálena.
Omezení na železnici trvalo zhruba půl hodiny. „Ve 13:26 je provoz obnoven bez omezení, dochází k postupné stabilizaci provozu. Z důvodu mimořádnosti mohou být některé vlaky opožděny,“ informovaly na webu České dráhy.
Evakuace se dotkla mimo jiné Fait Gallery sídlící u Galerie Vaňkovka. Podle mluvčí Viktorie Chomaničové dostali pracovníci od hasičů sms zprávu s pokyny a následně se přesunuli na home office. Samotná Vaňkovka byla až na jeden východ po celou dobu normálně přístupná.
Letecká puma se v kraji najde až šestkrát ročně
Počet výjezdů pyrotechniků v Jihomoravském kraji kvůli nalezené munici z druhé světové války se každý rok pohybuje mezi 350 až 400. Nejčastěji jde o nálezy dělostřelecké munice na Břeclavsku, Brněnsku a v samotném Brně.
„Co se týká samotného počtu nálezů munice, tak se jedná o jednotky tisíc v každém roce,“ uvedl vedoucí oddělení brněnské expozitury Pyrotechnické služby Policie ČR Radek Žemlička.
Nejčastěji jde o dělostřeleckou munici. „Konkrétně je nejčastějším nálezem dělostřelecká mina ráže 82 milimetrů sovětské výroby a dělostřelecký granát ráže 75 milimetrů protipancéřový německé výroby. Dále jsou velice častým nálezem ruční granáty, malorážové střelivo, pyrotechnické výrobky a prostředky,“ vypočítal Žemlička.
Pumu z Židenic odvezli k likvidaci, nález na dvě hodiny zastavil auta i vlaky![]() |
Munice se většinou najde při stavebních pracích, pracích na polích a zahradách či ji objeví hledači s detektorem kovů. „Nejzajímavější jsou z našeho hlediska hromadné nálezy munice a nálezy leteckých pum,“ podotkl Žemlička.
K hromadným nálezům dochází především v Bořím lese u Břeclavi, kde pyrotechnici do roku 2025 zajistili asi 40 tisíc munice. Rozmetal ji tam výbuch továrny Muna na konci druhé světové války.
Zhruba třikrát až šestkrát do roka se na jihu Moravy najde i letecká puma, především v Brně. Jde převážně o sovětské pumy, například FAB 50 a FAB 100. Nalezena byla například i německá letecká puma SC 50.
Kvůli nálezům munice se několik lidí v posledních desetiletích na jihu Moravy zranilo či zemřelo. Jednoho zraněného si vyžádal výbuch v Břeclavi v roce 2011 při dělení dělostřeleckého granátu úhlovou bruskou. Jeden člověk zemřel při výbuchu munice v Břeclavi v roce 2016, příčinou byla neodborná manipulace. Jednoho člověka zranil výbuch letecké pumy při výkopových pracích ve Znojmě v roce 2008. Dva lidé zemřeli při výbuchu munice v Žerůtkách na Znojemsku v roce 2013, příčinou byla neodborná manipulace.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz