Rozsudek v kauze napadení tenistky Petry Kvitové - regiony.impuls.cz

Za pořezání tenistky Kvitové dostal obžalovaný osm let vězení

  14:10,  aktualizováno  15:29
Brněnský krajský soud potrestal obžalovaného Radima Žondru za napadení tenistky Petry Kvitové osmi lety vězení. Útok se odehrál v prosinci roku 2016 v bytě wimbledonské šampionky, která po něm měla ošklivě pořezanou levou ruku.

Vězeňská ostraha vede obžalovaného Radima Žondru k soudnímu jednání. (26. března 2019). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Radim Žondra si má trest odpykat ve věznici s nejpřísnějším režimem, tedy v zařízení se zvýšenou ostrahou. Verdikt není pravomocný.

„Soud nemá žádných pochyb, že k poranění poškozené došlo takovým způsobem, jak je popsáno v obžalobě. I výpověď poškozené je zcela hodnověrná,“ zdůvodnila rozsudek soudkyně Dagmar Bordovská.

Senát také překvalifikoval čin, ze kterého je Žondra vinen, a to z vydírání na ublížení na zdraví. „S ohledem na důkazy není vydírání přiléhavé. Přesně nevíme, k čemu chtěl útočník poškozenou donutit. Prokazatelné však je, že utrpěla těžké ublížení na zdraví,“ vysvětlila Bordovská. 

Mluvčí tenistky Karel Tejkal byl s Petrou Kvitovou během soudního jednání v kontaktu. Aktuálně je totiž na turnaji v Miami a pokud se dostane do finále, stane se světovou jedničkou.

„Respektujeme rozhodnutí nezávislého soudu o vině i výši trestu. Petra je spokojená, protože útočníka poznala,“ uvedl Tejkal.

Žondrova obhájkyně se odmítla k verdiktu vyjádřit. Obě strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou pro případné odvolání k Vrchnímu soudu v Olomouci. 

Detektor lži soud zamítl

Radim Žondra dnes prostřednictvím obhájkyně ještě opětovně navrhoval, aby byl vyslechnutý na detektoru lži, žádal předvolání dalších svědků a soudních znalců. Soudkyně Bordovská ale dokazování uzavřela s tím, že všechny potřebné důkazy již zazněly.

Přistoupila proto k závěrečným řečem. Krajský státní zástupce Ivan Hrazdira Žondrovi vzhledem k předešlé trestné činnosti navrhoval souhrnný trest ve výši kolem dvanácti roků. Zároveň naznačil, že by se soud měl zaměřit také na Žondrovy bývalé kolegy z práce, kteří mu u soudu poskytli alibi

„Svá původní vyjádření posunuli oproti vyšetřování dál. No, nebudu to hodnotit, protože se před výslechem u soudu společně sešli,“ poznamenal Hrazdira. 

Argumentoval také tím, že Kvitová Žondru několikrát poznala. „Označila ho během dvou rekognicí a dala dohromady identikit, který je obžalovanému podobný,“ uvedl Hrazdira. 

Žondrova obhájkyně Lucie Janovská Nejedlá znovu zopakovala, že nikoho nenaváděla, aby před soudem vypovídal ve prospěch jejího klienta. „O schůzku mě požádali svědci, protože nikdy před soudem nevypovídali. Chtěli vědět, proč jsem navrhla jejich předvolání,“ uvedla. 

Dále během závěrečné řeči upozorňovala, že proces včetně zajišťování důkazů ovlivnil tlak médií, když například rekognice byly po sobě provedeny v kratším termínu než dovoluje zákon. Zmínila i pachové stopy zajištěné ze svetru Kvitové, tenistka si ho ale oblékla až po činu. 

Žondra během závěrečné promluvy zopakoval, že je nevinný. „Byla by sebevražda jít do bytu slečny Kvitové a napadnout ji. Nejsem tak blbý, abych si myslel, že má doma větší hotovost. Peníze má logicky uložené v bance,“ argumentoval Žondra.

Ani to však soudní senát nepřesvědčilo, že je Žondra nevinný a k dosavadním 2,5 letům vězení mu přičetl dalších osm let.

Podle obžaloby se Žondra dostal do prostějovského bytu Kvitové 20. prosince 2016 pod záminkou, že jde udělat revizi kotle. Pak se strhla potyčka, při níž útočník držel tenistce nůž u krku. Když se bránila, utrpěla hlubokou řeznou ránu na levé ruce, v níž drží raketu.

Musela se podrobit náročné čtyřhodinové operaci, na kurty se vrátila po pěti měsících.

Všude byla spousta krve, popsala Kvitová napadení | (4:20) | video: Jiří Pánek, Marek Petříček, iDNES.tv