V Hodoníně opatrují tři mláďata vzácného lva, jejich předchůdci uhynuli

  14:32
Do třetice všeho dobrého, doufají v hodonínské zoo po zářijovém narození mláďat kriticky ohroženého lva berberského. V předchozích dvou případech zdejší lvíčata uhynula, nyní se však trojici chlupatých drobečků daří dobře a váží už přes tři kila. Jejich šanci na přežití zvyšuje právě fakt, že mají po boku sourozence.

V hodonínské zoo se mají k světu tři mláďata lva berberského narozená 12. září 2024. | foto: Zoo Hodonín

Lev berberský, který žil převážně v severní Africe, už ve volné přírodě vyhynul. V zoologických zahradách žije lehce přes sto kusů, jejichž rozmnožování je kvůli malé genetické základně obtížné a řídí jej Evropský záchovný program.

V Hodoníně se o něj pokoušejí od března 2023, kdy z Plzně přicestovala dvouapůlletá samice a z Německa o rok mladší samec. Mladé šelmy rychle vytvořily harmonický pár, z něhož brzy vzešla i mláďata. První dva pokusy o odchov však skončily neúspěšně.

„První mládě se narodilo už v listopadu, brzy po porodu ale uhynulo. V raném věku a u nezkušené prvorodičky se to často stává. Letos v dubnu rodila lvice podruhé, opět jen jedno mládě, které dobře prospívalo a matka se o něj dobře starala. Po několika týdnech se u ní ale dostavila říje a přišla o mléko. Stav mláděte se rychle zhoršil a s ohledem na známky střevní infekce bylo nakonec po dohodě s veterinářem uspáno,“ přibližuje hlavní zooložka Karla Maňáková.

Zesláblo, bylo apatické a pohublé. Hodonínská zoo přišla o mládě vzácného lva

Třetí porod se konal 12. září. Tentokrát na svět přišla hned čtyři mláďata, z nichž jedno bylo výrazně slabší a už třetí den uhynulo. Zbylé trojici se však daří dobře. „Kondice mláďat zatím plně odpovídá věku. Vidí, samostatně se pohybují, ale zdržují se hlavně v blízkosti matky. Podle kontrolního vážení se jejich hmotnost pohybuje kolem 3,5 kilogramu,“ informuje zooložka Zdenka Vavrysová.

Na málo početné vrhy se neplýtvá energií

Šanci na přežití v tomto případě umocňuje skutečnost, že mláďat je víc. „I v přírodě je u lvů naprosto běžné, že málo početné vrhy jsou pro odchov neefektivní a jednoho roku života se dožije zhruba polovina z narozených mláďat. Zvířata jsou v tomto směru nastavena zcela pragmaticky a neefektivními odchovy se nevyčerpávají,“ vysvětluje Maňáková.

Sourozenci jsou podle ní důležití nejen pro dobré rozkojení matky, ale následně i pro správný psychický a fyzický vývoj koťat. „Mláďata z našeho třetího vrhu krásně prospívají a lvice se o své potomky vzorně stará a intenzivně kojí,“ popisuje.

Zoo v Hodoníně přichází o největší lákadlo, končí s chovem bílých lvů

Hodonínská zoo se snaží novopečené rodině poskytnout co největší klid, proto je vnitřní expozice lvů pro návštěvníky uzavřena a ošetřovatelé omezili svou péči na nezbytné minimum.

Pryč musel také otec mláďat. Podobně to chodí i v přírodě, kde se matka s novorozeňaty vzdálí a zpět ke smečce se vrátí až po určité době. „Běžné bývá spojení zhruba kolem druhého měsíce po porodu, není to ale pravidlo, ke zvířatům je potřeba přistupovat individuálně. Dostatečně dlouhý pobyt s rodiči je pak důležitý pro správný sociální vývoj zvířat,“ oznamuje Vavrysová.

6. května 2024

Autor: