iDNES.cz

Řidiče nabouraného trolejbusu operovali, dítě pustili z nemocnice domů

  10:22,  aktualizováno  10:50
Řidič trolejbusu, který se v pondělí odpoledne v Brně srazil s tramvají, ještě týž den večer podstoupil úspěšnou operaci. Šoféra tramvaje lékaři propustili do domácího léčení. Brněnský dopravní podnik připravil pro poškozené infolinku, kde jim poradí s vyřízením odškodnění.

V brněnské ulici Křenová se srazil trolejbus s tramvají, která jela bez cestujících. Zranily se desítky lidí. (4. dubna 2019) | foto: Drážní inspekce

Srážka, při níž se zranilo čtyřicet lidí, se stala v pondělí před 14. hodinou v ulici Křenová v centru Brna.

Přední části trolejbusu i tramvaje byly po střetu zcela zdemolované. Hůř dopadl řidič trolejbusu, který utrpěl těžké zranění dolních končetin a ještě v pondělí večer ho operovali v Úrazové nemocnici v Brně.

„Řidič tramvaje byl podle našich informací ještě večer propuštěn do domácí péče,“ sdělila mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Tomaštíková.

Celková bilance nyní čítá 40 zraněných, z nichž třináct bylo zraněno těžce nebo středně těžce.

Pět dospělých pacientů přijala brněnská fakultní nemocnice v Bohunicích. „Dvě paní okamžitě zamířily na operační sál se zraněními dolních končetin. Zbylí muži utrpěli středně těžká poranění včetně otřesu mozku a pohmožděnin,“ informoval mluvčí nemocnice Pavel Žára.

Mezi zraněnými bylo i jedno dítě, které zůstalo přes noc v nemocnici a lékaři jej dnes ráno propustili do domácího léčení.

Deset pacientů ošetřili v Úrazové nemocnici, čtyři z nich hospitalizovali. Čtyři lidé zůstávají i ve Fakultní nemocnici u svaté Anny.

„Všichni jsou na JIP. Mají vážná zranění, ale nejsou nyní v bezprostředním ohrožení života. Jeden pacient půjde na operaci,“ sdělila mluvčí nemocnice Petra Veselá.

Nehodu vyšetřuje policie ve spolupráci s Drážní inspekcí a brněnským dopravním podnikem. „Jak dlouho to bude trvat, nedovedeme odhadnout. Mohou to být týdny i měsíce,“ podotkla Tomaštíková.

Výslech svědků se protáhne

Podle zdroje iDNES.cz je na bezpečnostních kamerách vidět střet vozidel, ale přesnou příčinu rozeznat nelze. Trolejbus vjel plynule na koleje, ale není jasné, co se odehrávalo před ním.

Původní spekulace mluvily o tom, že přes silnici přecházela na červenou žena s kočárkem, které se trolejbus na poslední chvíli vyhýbal. Kočárek, který se na místě po nehodě objevil, však podle reportáže TV Prima patřil ženě, která cestovala v trolejbusu se svým měsíčním dítětem.

Všichni byli od krve a lítali jak papírové hračky, líčí muž z trolejbusu

Policisté se chystají vyslechnout svědky včetně obou řidičů. „Není na místě, abychom někoho obtěžovali v nemocnici. Jestli svědky vyslechneme za týden nebo za čtrnáct dní, u takovéto události nehraje velkou roli,“ uvedl policejní mluvčí David Chaloupka.

Upozornil, že vyšetřování podobných nehod může trvat i půl roku.

„V tomto případě je velké množství zraněných osob i svědků, určitě to nebude ze dne na den. Budou přizváni i znalci z oblasti dopravy. Žádné verze zveřejňovat nebudeme, abychom neovlivňovali svědky, kteří dosud nebyli vyslechnuti,“ poznamenal Chaloupka. 

Odškodnění může jít do milionů

Dopravní podnik zřídil infolinku 543 171 131, která poškozeným pomůže s vyřízením odškodnění. To proplatí pojišťovna. „Pověřený pracovník právního oddělení je připravený poskytnout všechny potřebné informace a pomoc s řešením záležitostí spojených s nehodou,“ uvedla Tomaštíková.

Podle Tomáše Becka ze společnosti Vindicia, která se problematikou zabývá, může odškodnění v případě zlomenin či operací dosáhnout statisíců až milionů korun.

„Do odškodnění se započítává nejen bolestné, ale také ušlá mzda, ošetřovné, cestovné například za návštěvy rodiny v nemocnici a snížení společenského uplatnění. Na odškodnění má nárok kterýkoliv zraněný, kterému Policie ČR potvrdí, že byl účastníkem nehody. Radíme tuto skutečnost nepodcenit,“ zmínil Beck.

Ten upozorňuje, že následky se mohou objevit i časem. „Časté jsou bohužel i psychické potíže, například strach z cestování hromadnou dopravou,“ upozornil Beck.

Na každém z havarovaných vozů je podle Drážní inspekce škoda zhruba milion korun. Trolejbus, který začal brázdit brněnské ulice v roce 2001, se už do nich nevrátí. „Trolejbus už není možné opravit. U tramvaje z roku 1990 není škoda tak rozsáhlá a bude snaha ji dát do pořádku,“ sdělila Tomaštíková. 

1. dubna 2019

Autor:
zpět na článek