Na letišti bude mnohem rušněji než dřív. Zdvojnásobí počet linek, chtějí další

  5:16,  aktualizováno  5:16
Řím láká na dlouhou řadu historických památek i dalších skvostů, mezi nimiž si člověk kolikrát těžko vybírá. Co se však „věčného města“ týče, Jihomoravané mají nově mnohem jednodušší možnost, jak tam vycestovat. V těchto dnech začala fungovat nová letecká linka spojující hlavní město Itálie s Brnem. A nejde o jedinou novinku s pravidelnou frekvencí z brněnského letiště.

Letecký dopravce Ryanair nově zajistí tři pravidelné linky z brněnského letiště. Kromě Bergama nově do nabídky přidává Řím a Malagu. | foto: Letiště Brno

Z ranveje v Tuřanech se první letadlo směr Řím „odlepilo“ v neděli, kromě ní vzlétnou spoje pravidelně každý čtvrtek. Pro oba dny platí čas odletu v půl druhé odpoledne. Provozovatelem spojení je italský dopravce Aeroitalia, stroje dosednou na letiště Fiumicino. Nejlevnější zpáteční letenka vychází v dubnu lehce nad čtyři tisíce korun.

Na začátku příštího týdne se k Římu navíc přidá i druhá zásadní novinka v nabídce brněnského letiště. Přímořská Malaga na jihu Španělska svým teplým podnebím láká k návštěvě celoročně. Letadla z Brna přivítá stejně jako Řím do konce října.

Po Thajsku také na Mauricius. Brněnské letiště nabídne v zimě novou exotiku

„Malaga dlouhodobě figuruje na předním místě ve vyhledávačích obyvatel Jihomoravského kraje,“ podotýká brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS). Odlety připadají na pondělí v 11.05 a čtvrtek ve 14.10. Za zpáteční cestu zaplatí v dubnu zájemci minimálně 2 720 korun.

Spojení zajistí dopravce Ryanair. S ním i s Aeroitalií uzavřela městská společnost Veletrhy Brno marketingovou smlouvu umožňující podpořit veletržní turismus a docílit zvýšení zájmu o brněnské akce. Firma stoprocentně vlastněná městem nechce nyní konkrétní částky komentovat, nicméně podle dřívějších informací má za „podporu“ malažské linky ročně zaplatit asi 150 tisíc eur, v přepočtu necelé čtyři miliony korun.

Malaga je nejen lákavou turistickou destinací, ale navíc i veletržním a kongresovým centrem. Od spolupráce s italským dopravcem si Veletrhy slibují, že se dostanou do tamního povědomí.

Amsterdam láká jako letecký uzel i turistický cíl

Díky dvěma novým linkám bude na nebi nad Brnem o poznání rušněji než v předchozích letech. V poslední době totiž fungovala jen dvě pravidelná spojení – celoročně do Londýna a přes léto do italského Bergama. Oba tyto spoje i letos zajišťuje Ryanair.

A patrně nezůstane „jen“ u čtyř pravidelných destinací. Vedení Brna a kraje usilují o linku do Amsterdamu, jenž patří mezi největší evropské letecké uzly. „Chtěli jsme spojení do evropského hubu, což Amsterdam splňuje. Lidem zajistí přímé spojení Brna s Nizozemskem, ale také s dalšími místy po celé Evropě a světě. Navíc je turisticky atraktivní,“ vysvětluje hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Pravidelné lety z Brna

  • Řím začal na konci minulého týdne, létá se ve čtvrtek a v neděli. Nejlevnější zpáteční letenka stojí 4 118 korun, nejdražší 8 985 korun.
  • Malaga startuje 31. března. Létá se v pondělí a ve čtvrtek. Nejlevnější zpáteční letenka vyjde na 2 720 korun, nejdražší 4 551 korun.
  • Bergamo se spustí 2. dubna. Létá se ve středu a v sobotu. Nejlevnější zpáteční lístek je za 838 korun, nejdražší za 4 243 korun.
  • Londýn funguje i přes zimu. Létá se denně mimo pondělí a pátek. Nejlevnější zpáteční letenka činí 1 019 korun, nejdražší 5 441 korun.

Pozn. red.: Uváděné ceny letenek jsou do konce dubna při alespoň dvou nocích v dané destinaci.

Vládnoucí politici si nechají zpracovat expertní posudek, který prověří smysluplnost linky a možnosti její veřejné podpory, stejně jako tomu bylo v minulosti u již neexistujícího spojení do jiného leteckého uzlu – Mnichova. Případné dotování z veřejných zdrojů musí schválit Evropská komise.

Podle závěrů analýzy se tak chce hejtmanství rozhodnout, zda do amsterdamské linky „půjde“. Kratochvíl je odvážnější. „Děláme veškeré kroky k jejímu zajištění, naším přáním je, aby začala fungovat ke konci roku,“ prohlašuje brněnský radní.

A naznačuje, že Amsterdamem pravidelná nabídka brněnského letiště nemusí skončit. „Rádi bychom ji rozšířili u o jednu až dvě destinace. Letos už to ale určitě nestihneme,“ dodává. To Grolich se drží mnohem víc při zemi. „O dalších linkách neuvažujeme, když teď začnou létat dvě nové. Když k nim přidáte ty stávající a Amsterdam, tak myslím, že na Brno dobrý,“ reaguje známou hláškou hejtman.

Aktuální pokus o rozlétání brněnského letiště je dalším v řadě. V minulosti se na delší dobu neuchytila spojení do Mnichova, Berlína či nizozemského Eindhovenu. Podle ekonoma Petra Pelce se pět linek v Brně může „uživit“. „Srovnání s jinými regionálními letišti ukazuje, že tento počet je realistický. Například v Ostravě loni odbavili půl milionu cestujících a nabízí několik pravidelných linek. To naznačuje, že velikost brněnské aglomerace a současná rostoucí poptávka podporují provoz pěti spojení,“ zdůvodňuje.

Čtyři desítky letních destinací

Letištěm v Brně loni prošlo rekordních tři čtvrtě milionu lidí. A letos vyhlíží ještě lepší čísla. „S ohledem na rozšířenou nabídku destinací očekáváme i odpovídající nárůst počtu cestujících. Za zdravý a stabilní růst považujeme meziroční navýšení okolo pěti procent, což je také úroveň, kterou v letošním roce realisticky předpokládáme,“ upřesňuje mluvčí letiště Karolina Gnědin.

Brněnské letiště stále čeká na probuzení, plán s Rumuny skončil fiaskem

Počet destinací dostupných v létě letecky z Brna se i díky Římu a Malaze rozšíří na 36. Cestující mohou nově zamířit do albánské Vlory. Po jedenácti letech se do nabídky vrací Chania na řecké Krétě a dokonce po víc než dvaceti Barcelona.

„Albánie s její nádhernou přírodou a fascinujícími plážemi se stává čím dál populárnější a Chania s její historií a krásnými plážemi je pro mnoho turistů oblíbeným cílem. Tyto destinace doplňují naši pestrou nabídku letů a budou ideální pro klienty, kteří hledají něco nového a méně tradičního,“ říká mluvčí cestovní kanceláře Čedok Klára Divíšková.

16. září 2020