Policie na pořádek v centru Brna nestačí? Radnice si najala soukromé hlídače - regiony.impuls.cz

Policie na pořádek v centru Brna nestačí? Radnice si najala soukromé hlídače

  15:20
Nejen městská a republiková policie dohlíží na pořádek v historickém centru Brna. Nově v něm působí také soukromá bezpečnostní agentura, jež sama sebe označuje za Obecní stráž. Její hlídači v černých uniformách monitorují Zelný trh, původně měli na starosti i další exponované místo – Moravské náměstí – z něhož se však po pár týdnech stáhli.

Tento snímek na svém facebooku doprovodila Obecní stráž popiskem, že šlo o poskytnutí okamžité první pomoci po pádu neznámého muže na ulici v Brně. | foto: Fb Obecní stráž

Hlídače si na začátku května najala radnice Brna-střed, přestože v Brně působí republiková a městská policie. Obě přitom mají v rámci své činnosti na starosti totéž co najatá agentura.

Redakce iDNES.cz chtěla vysvětlit tento záměr od vedoucích politiků centrální brněnské části. Její starosta Vojtěch Mencl (ODS) ale nezvedal telefon, místostarostka Ludmila Oulehlová (ANO) pak pouze odkázala na mluvčího, aniž by sama poskytla jakýkoliv komentář.

Podle mluvčího radnice Michala Šťastného je za tímto krokem poddimenzovanost městské policie. „Ta tak nemůže být na místě přítomna neustále a dorazí mnohdy až po nahlášení incidentu, který se většinou týká výtržnictví, znečišťování či projevů agrese,“ vysvětluje mluvčí s tím, že ke spolupráci úřad přistoupil i na základě apelů od občanů.

„Obyvatelé poukazují na negativní dopady chování lidí bez domova, drogově závislých i agresivních skupinek mladých lidí v centru města. Park na Moravském náměstí je v jarních a letních měsících plný malých dětí, nechceme, aby jimi byly obtěžovány nebo se zranily o rozbité lahve. Toto vyžaduje neustálý dohled,“ dodává Šťastný.

Obecní stráž na rozdíl od republikové a městské policie ovšem nemá žádné pravomoci, jimiž by mohla dodržování pořádku vymáhat. Nemůže si vyžádat například ani předložení občanského průkazu. Je na úrovni běžného člověka, v případě problémů musí volat policisty. Radnice říká, že působí hlavně preventivně.

Placení těchto hlídačů i jejich působení proto kritizují opoziční zastupitelé Brna-střed a poukazují právě i na nulové pravomoci. „Brno má svou městskou policii, která spadá pod primátorku Markétu Vaňkovou z ODS, tato strana vládne i v městské části Brno-střed. Radnice má proto páky k řešení této situace jiným způsobem, a to posílením městské policie. Právě tohle dává smysl. Proč nedat peníze přímo jí?“ ptá se členka opozice Jasna Flamiková (Zelení).

V původní objednávce byla částka 112 tisíc korun měsíčně, kterou musí radnice bezpečnostní agentuře platit. Nyní se sice po omezení pouze na Zelný trh pravděpodobně suma sníží, přesto z původně dohodnuté částky by městská policie nejspíš zaplatila dva nové příslušníky, kteří by mohli korzovat po problémových místech a mohli řešit věci přímo na místě, na rozdíl od obecní stráže.

Na rynku má být podle dohody s radnicí denně mimo neděli mezi desátou hodinou dopoledne a druhou odpoledne. V pátek po desáté tam však žádný hlídač k vidění nebyl, jak se osobně přesvědčil fotograf iDNES.cz, před druhou odpolední taky nikdo takový na místě nebyl spatřen.

Když neporušuje žádnou vyhlášku, nic nezmůžeme, hájí se strážníci

Strážníci upozorňují, že obě zvolené lokality z jejich pohledu nepatří k těm nejproblémovějším v centru města. „Na Moravském náměstí jsme letos řešili pouze jednotky incidentů, u nichž byla hlídka vždy do několika minut. Zelný trh nám statisticky vychází jako velmi poklidný, od ledna do dubna jsme tam řešili osm událostí, zpravidla drobnějších jako nesprávné venčení psů, také nás volala obsluha veřejných toalet kvůli návštěvníkovi, který nechtěl odejít nebo byl agresivní,“ přibližuje mluvčí městské policie Jakub Ghanem s tím, že daleko větší problémy jsou u hlavního nádraží, na Mendlově náměstí a v ulicích Úzká a Dornych.

Strážníka nechtěl nikdo dělat, tak v obci hlídkuje bezpečnostní agentura

Obecní stráž nicméně vítají oslovení trhovci, kteří na Zelném trhu nabízejí na stáncích své produkty. Pozitivní ohlasy má od nich i radnice. „Každý den se tady potulují opilí a sprostí lidé, jsou hluční, dělají nepořádek, obtěžují okolí a není to nic příjemného. Máme z nich strach, takže jsme rádi, když na ně dohlídne ještě někdo další,“ říká prodejkyně, která si z obav o bezpečnost nepřála uvést jméno.

Problémoví lidé podle ní často okupují prostory u budovy Tržnice. „Odrazuje to zákazníky, občas pokřikují i na nás, dělají nepříjemnou atmosféru. Když se je nějaká hlídka snaží vykázat z místa, jsou vulgární, často to zavání rvačkou,“ doplňuje.

Podle Ghanema je v takových případech zásadní, zda dotyční porušují vyhlášku nebo zákon. „Stane se, že přijedou strážníci, ten člověk sedí nebo leží na lavičce, ale neodhazuje odpadky, nepije alkohol, není agresivní, nemá volně pobíhajícího psa. Jeho přítomnost může být někomu nepříjemná, ale pokud nic neporušuje, není důvod jej postihovat,“ reaguje mluvčí.

Obecní stráž vykázala bezdomovce ležící na trávě, kolem sebe měli údajně nepořádek

Na působení Obecní stráže upozornil jako první Český rozhlas, který uvedl, že hlídači z parku na Moravském náměstí hrubě vykazovali skupinku dívek kvůli znečišťování, jehož se však podle děvčat dopustil někdo jiný. K opuštění parku vyzvali i dvojici lidí bez domova patrně pod vlivem alkoholu, přestože jen polehávala v trávě.

„Když tady někdo leží, je v podnapilém stavu a má v sobě jiné návykové látky a je tady nepořádek, který je obklopuje, tak je zkrátka vykazujeme. To jsou pořád stejní lidé. Už jsme se s nimi zkusili dohodnout, ale pořád se vrací,“ hájili se hlídači s tím, že budou napomínat každého, kdo na zem jenom odhodí nedopalek.

Když redaktor iDNES.cz požádal stráž o vyjádření a přiblížení činnosti v centru Brna, z kontaktního telefonního čísla uvedeného na jejím Facebooku zaznělo pouze: „Nemůžete, díky, nashle.“ Na sociálních sítích uvádí, že nestojí o medializaci.

V Ivančicích jsou s agenturou spokojeni

Už asi rok působí Obecní stráž v desetitisícových Ivančicích na Brněnsku. Podle starosty Milana Bučka (STAN) ke spolupráci přistoupili kvůli chybějícím několika lidem u městské i republikové policie a zároveň také problémům s nepřizpůsobivými lidmi a mladistvými.

S činností agentury je spokojený, nedávno ji vedení města prodloužilo až do konce roku, za což zaplatí zhruba 200 tisíc korun. „Co jsme ušetřili na městské policii, vložili jsme do této služby, protože se velice osvědčila,“ míní Buček.

Podle něj působí hlídači pouze preventivně a nedělají nic nezákonného. „Předcházejí problémům, eliminují je v zárodku. Na případné nebezpečí upozorňují, volají městskou policii a když ta nestačí, tak republikovou. Sama o sobě by Obecní stráž neměla význam, funguje v součinnosti právě s oběma policiemi, sociálními kurátory a pracovníky kamerového systému,“ popisuje ivančický starosta.

Autoři: ,