„V únoru 2014 jsem si splnil velký sen a odletěl s českými fanoušky do Soči na závěr zimní olympiády. Byla to nezapomenutelná zkušenost a velký zážitek. I díky této cestě přišla následně nabídka provázet českou výpravu nejen jako fanoušek, ale i jako kaplan,“ vzpomíná Chocholáč.
Kaplanem Českého olympijského výboru byl jmenován v roce 2016. Poprvé doprovázel sportovce při letní olympiádě v brazilském Rio de Janeiru, pak o dva roky později na zimní olympiádě v Jižní Koreji. Letos je duchovní oporou v olympijské Paříži.
Podle Chocholáče není v české povaze přílišná potřeba řešit víru navenek. Jeho služba je tak víc individuální než u kaplanů jiných výprav.
„Jde o službu nejen pro věřící, ale pro všechny, kteří chtějí s kaplanem sdílet své radosti i naděje, smutky i bolesti, výhry i prohry, nejen ty olympijské. A to samozřejmě bez ohledu na vyznání. S kým a o čem jsem během olympiády mluvil, však zůstane něco jako zpovědní tajemství,“ říká.
Sportovcům a sportovkyním je k dispozici během her osobně v olympijské vesnici nebo na telefonu a sociálních sítích. Podle mluvčí Biskupství brněnského Anežky Benešové je počet lidí, kteří jeho služby využijí, pokaždé různý. Někdy jde o jednotlivce, jindy je jich víc.
„Zde ale určitě platí, že kvantita není podstatná. I kdyby mohl pomoci jednomu člověku, má jeho mise smysl,“ myslí si Benešová.
V Koreji si Ledeckou s Českem moc nespojovali, vzpomíná olympijský kněz |
Poprvé přišel s funkcí kaplana italský národní olympijský výbor, a to v roce 1988 na olympiádě v jihokorejském Soulu.