Samoživitelka nedostala přes dva roky rodičovský příspěvek. Kvůli chybám úřadu

  15:48
Místo toho, aby se naplno starala o svou malou dceru, na níž byla navíc sama, musela se žena z jižní Moravy handrkovat s úřadem práce a nesprávně se domáhat rodičovské dávky ve Švýcarsku. Tam si našel práci otec jejího dítěte, čeští úředníci ji proto vyplácení příspěvku zastavili s tím, že si o něj má zažádat právě v této zemi. Podle ombudsmana Stanislava Křečka však pochybili, ženy se zastal.

Matka se o malou dceru stará sama v Česku. Se španělským otcem holčičky po jejím narození nikdy nežila. Muž pobýval nejprve ve Španělsku, později začal pracovat ve Švýcarsku. Během půl roku, kdy byl nezaměstnaný, pobírala český rodičovský příspěvek. Jakmile si otec našel zaměstnání, úřad práce vyplácení dávky stopl s tím, že si ji má žena zařídit ve Švýcarsku.

„Stačilo, aby se úředníci podívali na web Evropské komise, kde je dostupný přehled všech dávek sociálního zabezpečení ve všech členských státech. Během pár minut by zjistili, že Švýcarsko dávku podobnou našemu rodičovskému příspěvku neposkytuje. Český úřad práce tak měl ženě příspěvek dál vyplácet, protože matka a dítě mají bydliště v Česku,“ uvedl Křeček.

Úředníci podle něho chybovali, když vyplácení peněz zastavili. V té době bylo holčičce sedm měsíců. Přes dva roky se pak její matka neúspěšně snažila získat rodinnou dávku ze Švýcarska. Otec dítěte s ní v této věci vůbec nespolupracoval, u českého úřadu práce opakovaně žádala o pomoc, protože nevěděla, u které švýcarské instituce si má dávku vyřídit. „Vyčerpala veškeré své úspory a byla v tíživé sociální situaci,“ zmínil Křeček.

Muž zaplatil nové parkovací oprávnění, i tak mu přišly pokuty. Zasáhl ombudsman

„Jednání úřadu práce vůči stěžovatelce bylo opakovaně v rozporu se zásadou výkonu veřejné správy jako služby veřejnosti, efektivnosti a aktivní pomoci migrujícím osobám,“ zdůraznil ombudsman. Úředníci podle něj sice správně zhodnotili, že mají při posuzování případu použít evropské nařízení o koordinaci systémů sociálního zabezpečení, pravidla si ale špatně vyložili.

Ombudsman také úřadu práce vyčinil, že ženu nepřiměřeně zatěžoval. „V době, kdy matce příspěvek vyplácel, se jí úřednice opakovaně, přibližně každé tři týdny, ptala, zda má otec dítěte nějaké zaměstnání. Lidé přitom musí každou změnu okolností důležitých pro výplatu dávky sami hlásit,“ poznamenal Křeček s tím, že podobné dotazy tak byly zbytečné a obtěžující.

Po upozornění ombudsmana úřad práce nakonec ženě rodičovský příspěvek přiznal a zpětně jí doplatil i dvě stě tisíc korun. Na ně měla nárok za dobu, kdy dávku nedostávala.

17. srpna 2023

Autor: