iDNES.cz

Města přitvrzují v boji s opilci v ulicích, ti se ale strážníkům smějí

  5:44
Pohár trpělivosti přetekl, domluva nestačí, přistupujeme k represím. Kyjov na Hodonínsku od června zakázal žebrání a zintenzivnil kontroly v ulicích. Není sám, kdo s problémovými lidmi v ulicích bojuje, potýkají se s nimi i jiná města Jihomoravského kraje. Na lidi, jimž je úplně jedno, že dostanou pokutu, protože ji nemají z čeho zaplatit, to ale moc neplatí.

Parčík v brněnské Líšni je tradičním místem k setkávání lidí zvyklých trávit čas na ulici. | foto: Radim Strachoň, MAFRA

Impulzem k řešení bezpečnosti v Kyjově bylo napadení mladé dívky, kterou museli ošetřit záchranáři a poté i nemocniční lékař. Incident se stal na začátku března před pivnicí u autobusového nádraží, kde se scházejí problémoví konzumenti alkoholu a drog. Obojí je teď také zakázané, kromě nádraží i na náměstí, v parku nebo okolí dětských hřišť a škol.

Podle starosty Františka Lukla (Sedmadvacítka nezávislých) přitom není ve městě víc než patnáct problematických lidí. „Ale i toto číslo je schopno strážníky zaměstnat na hodiny denně,“ vysvětluje s tím, že agendu, kterou nemusí vykonávat městská policie, přesouvají na jiné pracovníky. „Například provoz parkovacích automatů plně zajistí zaměstnanci úřadu,“ dodává Lukl.

Co je v lahvi, určí analýza

Třeba ve Vyškově platí zákaz alkoholu přes deset let v parku Smetanovy sady jako reakce na petici obyvatel několika okolních ulic. Nyní tam pracují na rozšíření vyhlášky o další lokality, zejména pak o Masarykovo náměstí.

V Břeclavi už řadu let nestrpí na vybraných veřejných prostranstvích alkohol ani drogy. „Strážníci případy řeší pokutou, některé postupují i do správního řízení. Zajímavé je, že při něm stále častěji využívají laboratorní analýzy obsahu lahve, aby bylo možné skutečně prokázat, že obsahuje alkohol. Nezřídka se totiž stává, že popíjející tvrdí, že pije čaj, případně drží prázdnou lahev,“ líčí mluvčí města Ivana Solaříková.

Výrazně závažnější problém než žebrání je alkohol také v Brně. Zatímco žebráci za celý loňský rok tamní strážníky zaměstnali 76krát, opilce řešili ve 2 386 případech. „Opilí lidé často odhazují odpadky, obtěžují kolemjdoucí, pokřikují, nechávají volně pobíhat své psy, případně poškozují cizí majetek,“ dává příklady mluvčí tamní městské policie Jakub Ghanem.

27. října 2023

Navíc bývají nemajetní, takže pokuty jsou jim lhostejné, protože jsou prakticky nevymahatelné. Přistižení se strážcům pořádku vysmívají a zdůrazňují, že jsou nepostižitelní. Jeden muž například křičel na hlídku, aby mu dala klidně půlmilionovou pokutu, protože mu na ní absolutně nesejde. Jen v okolí hlavního nádraží strážníci podniknou měsíčně i dva tisíce kontrol, intenzivně využívají kamerový systém a zabývají se stovkami přestupků. „Nízká vymahatelnost práva je ale samozřejmě i pro ně frustrující, protože vynakládají mnoho energie, a některé pachatele i tak opakovaně potkávají při stále stejných prohřešcích,“ poukazuje Ghanem.

Zákonodárci podle něj zrušili jednu z mála funkčních možností, a to zákaz pobytu lidem, kteří opakovali závažné přestupky. Kdo zákaz nerespektoval, dopustil se trestného činu a hrozilo mu vězení. Po několika měsících systematického uplatňování těchto pravidel se v dané době situace podle Ghanema v centru Brna citelně zlepšila. Tato možnost už dnes neexistuje.

V Brně se šikuje další domobrana. Velmi nebezpečné, zní z radnice Líšně

Mluvčí dodal, že podobně mohl pomoci institut „třikrát a dost“, kdy by se tři závažné přestupky v určeném časovém rozmezí automaticky považovaly za trestný čin. „Od druhé poloviny roku 2022 proto využíváme alespoň možnost odebírat provinilcům alkohol. Přistižený nemůže dál páchat přestupek, na rozdíl od neuhrazené pokuty citelně vnímá i materiální újmu a na zakázané místo se s lahví obvykle nevrátí,“ pozoruje mluvčí s tím, že letos odebrali alkohol už 78krát, loni bylo takových případů 61.

Ve Znojmě tento postup zkoušeli před dvěma lety, dnes už to ale nedělají. „Mohou ho zabavit pouze dočasně, aby zamezili bezprostřednímu páchání přestupku, nicméně zabavený alkohol se pak musí po proběhnutí správního řízení vrátit původnímu majiteli. Je to tedy určitá možnost, ale její využití má specifická pravidla,“ vysvětluje mluvčí města Pavel Kovařík s tím, že vyhláška zakazující alkohol je účinnější.

V úvodu zmíněný Kyjov plánuje častější kontroly problematických míst, kultivaci městského parku, aby v něm nevznikala slepá místa, nebo náborový příspěvek, který by přilákal budoucí strážníky. V pondělí spouští intenzivní náborovou kampaň i Znojmo, už nyní fungují noví asistenti prevence kriminality.

zpět na článek