Za podobou mince stojí sochař Zbyněk Fojtů, jež se svým návrhem zvítězil v soutěži České národní banky (ČNB), které se zúčastnilo deset výtvarníků.
Podle slov předsedy Nejvyššího soudu Petra Angyalossy sice používání mincí ustupuje bezkontaktním platbám, ale pro Nejvyšší soud má symbolickou hodnotu. „Představuje pomyslné ocenění celé české justice, která podává v mezinárodním srovnání velmi dobré výsledky,“ uvedl Angyalossy.
Centrální banka minci s nominální hodnotou 100 korun spolu s Nejvyšším soudem v Brně slavnostně představila ve středu, v prodeji už je několik dní. Prodejní cena je jako u podobných speciálních edic vyšší než nominální hodnota.
Zájemci si ji mohou pořídit od 690 korun u vybraných smluvních partnerů. „Prodejní cena mince je vyšší. Zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH,“ vysvětlil mluvčí ČNB Jaroslav Krejčí.
ČNB nechala vyrazit 11 900 kusů mince u České mincovny v Jablonci nad Nisou. Obsahuje 925 dílů stříbra, 75 dílů mědi a váží 9 gramů. „Mince má navíc i svoji uměleckou hodnotu, proto by pamětní mince měla mít úspěch i u širší veřejnosti,“ poznamenala členka bankovní rady Karina Kubelková.
Mince se jako třetí v pořadí stala součástí cyklu Instituce České republiky, v níž už vyšly motivy Bezpečnostní informační služby a Nejvyššího státního zastupitelství.
„Úspěšnost každé ekonomiky stojí a padá s nezávislostí a nestranností garantů právního státu, jímž je i Nejvyšší soud, kterému Česká národní banka chtěla vzdát hold,“ prohlásil guvernér ČNB Aleš Michl.
V budoucnu vzniknou mince Celní správy, Policie České republiky, Nejvyššího kontrolního úřadu a Českého statistického úřadu.