Rovnou tři nápady politiků uspěly v loňském ročníku participativního rozpočtu. Soutěž přitom byla původně určena běžným občanům, kteří na rozdíl od volených zástupců nemohou přímo rozhodovat o využití veřejných peněz.
Když o tomto „nešvaru“ v minulosti server iDNES.cz informoval, dotčení politici se hájili tím, že jsou také běžnými občany a že rozpočty městských částí mají omezené zdroje. Brněnský radní pro participaci Petr Bořecký (KDU-ČSL) pak sice loni na podzim připustil, že by politici tuto cestu neměli volit, nicméně tvrdil, že nechce nikoho lustrovat.
Peníze mají jít na nápady Brňanů, část jich ukrajují politici pro své projekty![]() |
Nyní však tento postoj přehodnotil. „Po vyhodnocení posledního ročníku a zpětné vazby z předchozích jsme došli k tomu, že se vytrácí diskuze o samotných projektech a o tom, co by se mělo zlepšit. Naopak se zvyšuje důraz na sebeprezentaci navrhovatelů,“ vysvětlil v úterý změnu názoru Bořecký, který sám v minulosti jako řečkovický politik navrhoval úpravu tamní lokality známé jako Zamilovaný hájek.
Brněnští politici po odsouhlasení změny pravidel budou moct formálně své návrhy dál podávat, vedení města je však následně vyřadí. Zároveň bude nově u podaných návrhů upozaděn jejich autor. To se nelíbí opozičním Pirátům. „Taková změna celému procesu uškodí,“ namítali.
Politici tlačí své nápady přes participativní rozpočet určený běžným lidem![]() |
„My jen chceme, aby se prezentace zaměřila na daný projekt, nikoliv na jméno navrhovatele. Pokud jej navrhuje někdo známější, projekt to zvýhodňuje,“ reagoval radní Tomáš Aberl (TOP 09).
Nijak už však nepůjde ošetřit případné „kličky“, kdy projekt místo politika oficiálně zaštítí jeho známý a zastupitel jej pak bude například propagovat v radničním zpravodaji. „Připravujeme kodex, jak by měl navrhovatel postupovat. I toto chceme zohlednit,“ podotkl Bořecký.