„Nesvoboda může být na začátku pohodlná. Demokracie je strašně křehká, nemá moc ochranných mechanismů. Demokratické režimy v minulosti padly i na základě demokratických mechanismů, třeba voleb. Já považuju populismus za nebezpečný.“
Po této větě premiéra Fialy se na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity (MUNI) strhl povyk.
Několik studentů se proti premiérovi vymezovalo hesly „MUNI není Pravý břeh“ nebo „Lež! Populismus!“ či „Podporujete prezidenta USA“. Mezi další patřily „Česko platí vraždy dětí!“ a „Je to kampaň!“.
Studenti obestoupili na studentským spolkem pořádané diskuzi Fialu s transparenty. Návštěvníkům diskuze rozdávali letáčky, kde Fialovi vytýkali třeba to, že na akademické půdě dělá kampaň. Hlasitě se ale vymezovali zejména k podpoře Izraele a proti násilí na palestinských dětech.
„Jestli nás nechají mluvit... Měli bychom vyslechnout navzájem svoje argumenty. Mrzí mě, že nemůžeme vést svobodnou diskuzi,“ prohlásil směrem k protestujícím Fiala.
„Nemůžete si vybírat, kdy budete Mezinárodní trestní soud podporovat“
Většina návštěvníků jej podpořila hlasitým potleskem. „Není to žádná kampaň,“ opakoval před protestujícími studenty Fiala, ke slovu se ale několik minut nemohl dostat.
Nejvíce u protestujících rezonovala tematika agrese na Blízkém východě.
„U nás se vláda nemůže vyslovovat pro to, zda bychom měli nebo neměli zatknout izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, podle současné legislativy to nejde,“ reagoval Fiala na jednu z výtek, která směřovala proti Izraeli a zároveň české vládě. Na izraelského premiéra je vydán mezinárodní zatykač.
Premiér Fiala navštívil v den protestů soukromou školu, odjel bez komentáře![]() |
Fiala na dotaz z publika odpověděl, že Netanjahu podle něj není válečný zločinec.
„Prioritou české zahraniční politiky jsou zájmy Česka. Není to ani Ukrajina, ani Izrael. Ani nemůžou být. Máme představu o tom, co se tam děje a podle toho naši politiku utváříme,“ dodal.
Jedna z návštěvnic konfrontovala Fialu s dotazem, proč podrývá demokratické instituce. „Když v jednu chvíli oslavujete rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu na vydání zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina, proč nerespektujete zatykač, který ta stejná instituce vydá na izraelského premiéra? A proč ministra zahraničí ještě podporujete v návštěvě u tohoto premiéra? Přece si nemůžete vybírat,“ ptala se žena Fialy.
Absurdní! Nehorázné! Izrael, USA i Česko odmítají zatykač z Haagu na Netanjahua![]() |
„Zrovna mně vyčítat, že podrývám demokratické instituce je trošku nespravedlivé. Ale demokracie je o tom, že můžu říct, že se mi něco nelíbí. A nemusím se vším souhlasit,“ reagoval Fiala.
Podobně se premiér k akci večer vyjádřil i na síti X. „Ano, demokracie je diskuse. Jsem rád, že jsme ji nakonec mohli vést, i když tomu chvíli bránili propalestinští demonstranti,“ napsal. „Hodnota názoru se ale neměří křikem ani tím, že bráním druhému mluvit, ale jeho pravdivostí. A pravdu můžeme objevovat společně – v diskusi, v respektu k názoru druhých, v naslouchání a zvažování argumentů,“ dodal Fiala.
Diskuzi na fakultě pořádala Studentská sekce Mezinárodního politologického institutu. „Pozvánka panu Babišovi byla odeslaná, čekáme, až ji přijme,“ reagoval na výtky, že Fiala nemá názorového oponenta, předseda studentského spolku Róbert Bednár.
Fiala přišel debatovat na téma zahraniční politiky. Na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity také učí. Někteří návštěvníci také upozornili na to, že „fakulta se čím dál více politizuje a přibližuje ODS“. Naráželi na děkana Stanislava Balíka, který je zároveň nezávislým senátorem v klubu ODS. Fiala na to reagoval tak, že každý občan má právo se politicky angažovat.