Na závěrečné tiskové konferenci se prezident Pavel mimo jiné vyjádřil i k rozhodnutí náměstka pražského primátora Zdeňka Hřiba kandidovat na předsedu Pirátů.
„Není mojí rolí, abych hodnotil, koho si která strana chce zvolit do svého čela. Žijeme v demokratické zemi. Je čistě na občanech a voličích jednotlivých stran, aby si zvolili osobu, kterou považují za vhodnou,“ sdělil na dotaz novinářů Pavel.
Stručně se vyjádřil také k návrhu končícího ministra pro legislativu Michala Šalomouna (Piráti), podle kterého by prezident mohl přijít o jednu ze svých výsadních pravomocí. Dosud platí, že hlava státu vybírá členy bankovní rady včetně guvernéra České národní banky sám. Podle Šalomouna by však měl mít větší roli při výběru Senát. Ten by musel prezidentův výběr nově schválit. „Jakékoliv změně ústavy musí předcházet odborná debata,“ reagoval Pavel.
Otázky k domácí či zahraniční politice zodpovídal už během diskuze na Střední vinařské škole ve Valticích. Zájem o ni projevila asi stovka studentů. „Pěkná košile,“ pochválil jednomu z přihlížejících flanelku, podobnou té, jaké sám nosívá a jaké spoluvytvářely jeho image během volební kampaně, a tím uvolnil atmosféru v sále.
Po dopoledním dotazu od jednoho ze starostů obcí na Břeclavsku, který se ho zeptal, zda plánuje v příštích volbách znovu kandidovat, na což Pavel přímo neodpověděl, se ho jeden ze studentů v nevážném duchu zeptal, zda pije raději pivo, nebo víno.
„To je jako vybírat mezi Spartou a Slavií. Nepreferuji ani jedno,“ pousmál se prezident.
Otázky na něho mířily formální i neformální. Studenti se zajímali jak o to, co si myslí o mladší generaci, tak zda míchá, či nemíchá krupicovou kaši. A jeden z dotazů mířil i k využití psychedelik v lékařství.
„Nejsem příznivcem extrémů. Stojím si za tím, že všeho s mírou. Pokud se budeme držet vědeckých poznatků a faktů, jsem pro to, abychom v bezpečné formě využívali to, co pacientům nejvíce pomůže nebo jim zajistí důstojný odchod,“ řekl Pavel.
Udržet nadané lidi v regionu
Už dopoledne ve Valticích promluvil na konferenci Sdružení místních samospráv, na které ho uvítal potlesk zhruba pětistovky přítomných starostů a zástupců obcí. Je prvním prezidentem, který se konference účastní.
Poděkoval starostům za to, jak zvládli nedávné povodně ve svých obcích, případně jak pomáhali jinde. „V obcích, které jsem měl možnost navštívit, bylo zřejmé, že starostové sehráli velkou roli,“ vyzdvihl.
Odpověděl i na zhruba deset dotazů starostů, vesměs se týkaly slučování obcí. Těch je v Česku více než šest tisíc, tedy na počet obyvatel více než v jiných evropských zemích. Sdružení místních samospráv se staví proti nucenému slučování.
„Toto téma je zrovna pro vás citlivé. Chtěl bych říct, že na jednu stranu je administrativní členění, které existuje, dědictvím historie. Měli bychom si ale přiznat, že jsou i země, kde je administrativní členění jednodušší než u nás,“ řekl prezident.
S digitalizací by měl vládě pomoct nestranný odborník, prohlásil Pavel v Brně |
Řekl, že mnoho obcí vidí smysl ve sdružení prostředků do školství, hospodářství nebo čistění vod. „Myslím si, že je dobré, abychom přirozenou cestou šli tam, kde to dává smysl. Aby obce přišly samy na to, že je dobré prostředky sdružit. To budeme jako stát podporovat,“ uvedl.
Před zhruba pěti stovkami hostů prezident prohlásil, že cílem státu je udržení schopných lidí v regionu, v němž žijí. „Aby neměli potřebu odcházet za lepším bydlením, vzděláním nebo za prací jinam, ale aby měli stejné podmínky v místě jejich bydliště,“ řekl.
Stejně jako ve středu v Brně se i ve Valticích dotkl tématu digitalizace. Za nešťastné označil, že digitalizace stavebního řízení dostala přednost před ostatními odvětvími. Rád by viděl podíl soukromého sektoru na digitalizaci, protože s ní má víc zkušeností než státní správa.
„Digitalizované prostředí přispěje k postupnému odbourávání byrokracie a strachu z korupce,“ uvedl.
Konference Sdružení místních samospráv se letos koná pod heslem Prosperující obec, dobrá adresa. Kromě prezidenta se zúčastní například také ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), jenž promluví o aktuální legislativě ministerstva v kontextu rozvoje venkova. O legislativě budou hovořit také ministři práce a sociálních věcí Marian Jurečka a životního prostředí Petr Hladík (oba KDU-ČSL).
V Brně navštívil veletrh i romské muzeum
Ve středu Pavel navštívil Brno. Hlavním bodem jeho programu byl Mezinárodní strojírenský veletrh, na němž prezident mluvil o potřebě inovací i digitalizaci.
Kromě toho zavítal do sídla Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost, na Nejvyšší státní zastupitelství, do Muzea romské kultury a také debatoval se studenty Vysokého učení technického.
Předchozí oficiální návštěvu jižní Moravy uskutečnil Pavel loni v září, kdy mimo jiné zamířil do oblasti poničené tornádem.