Vojákům pleteme sítě do zákopů až šest hodin v kuse, líčí pomoc Ukrajinci v Brně

  12:46
Aktivity skupiny ukrajinských uprchlíků v organizaci Stand With Ukraine Brno se i po více než dvou a půl letech trvajícího konfliktu stále rozšiřují. A není to jediná komunita, která se zaměřuje na pomoc Rusy napadané zemi. V Brně se ostatně každý týden šijí maskovací sítě pro jednotlivé brigády ukrajinských vojáků.

Brněnská skupina dobrovolníků Stand With Ukraine Brno začínala v šesti lidech, postupně se rozrostla a dnes je jednou z nejvýraznějších ukrajinských komunit v Česku. Vznikla v dubnu 2022, kdy se každou neděli konala shromáždění na podporu Ukrajiny.

Zpočátku je téměř sama organizovala projektová koordinátorka Ukrajinského centra Mariia Korotkova. „Podávala jsem žádosti na městskou část Brno-střed a vždy byli otevřeni pořádání shromáždění,“ vysvětlila. Ta se stále konají, ale už ne tak pravidelně, spíš příležitostně.

Nejsou to ale jen Ukrajinci, kteří pomáhají své zemi. Do pomoci se od února 2022, kdy Rusové vpadli na Ukrajinu, zapojuje i spolek Brno pro Ukrajinu sdružující české dobrovolníky. Zaměřuje se především na sběr humanitární pomoci pro lidi, kteří na Ukrajině zůstali. Letos na jaře a v létě vybral ve sbírce více než 250 tisíc korun na zdravotnický materiál, který je nejen na frontě potřeba v obrovském množství.

„Každé úterý od tří do osmi večer máme sběrné místo v tržnici na Zelném trhu. V současné době se zaměřujeme především na zdravotnický materiál, jako jsou léky, berle nebo ortézy. Také přijímáme hygienické potřeby,“ popsal člen spolku Václav Sychra.

Válka může unavit, ale Ukrajina nás potřebuje, říkají koordinátoři pomoci

Spolu s desítkami dalších brněnských dobrovolníků pomáhá Ukrajincům od začátku ruské invaze. Na otázku, odkud bere on i kolegové motivaci pomáhat lidem z jiné země, má jasnou a rychlou reakci: „Ze solidarity a pochopení toho, co se těmto lidem stalo.“

Kromě organizování sbírky peněz i humanitárního materiálu se jak Ukrajinci, tak Češi scházejí dvakrát týdně v tržnici, aby pletli maskovací sítě pro vojáky ve východních oblastech Ukrajiny, kde zuří intenzivní boje. Pokaždé se jich sejde alespoň patnáct, někdy i kolem třiceti. Záleží, jak má kdo čas.

„Sítě pleteme pět až šest hodin v kuse a pak je posíláme různým brigádám, které je právě potřebují,“ uvedla jedna z tamních dobrovolnic Viktoria Šved, která organizuje pletení po své běžné práci v továrně.

Plakát před tržnicí na Zelném trhu v Brně upozorňující na konání sbírky na...

Někdy stihnou dokonce dvě za jeden den. Za něco přes rok, co je v Brně takto vyrábí, jich na Ukrajinu poslali už pětapadesát. Dohromady jde 1700 metrů čtverečních látky.

Nejnovějším projektem spolku Stand With Ukraine je akce Káva na vítězství, jejímž cílem je sbírka peněz pro ukrajinské obránce. Naposledy, na konci srpna, dobrovolníci prostřednictvím prodeje ukrajinské výběrové kávy vybrali více než 31 tisíc korun. Akce se koná zhruba jednou měsíčně a každý si tam může koupit jakoukoliv kávu za jednotnou cenu sto korun a přispět tak na rehabilitaci ukrajinských vojáků.

Legrace z Rusů jako podpora morálky

Organizaci aktivně podporuje také programátor z Brna Martin Holub, který pomáhá s propagací akcí na sociálních sítích. Je součástí sdružení NAFO, jejíž název je zkratka pro Severoatlantickou alianci „fellas“ neboli kamarádů, což je jakási parafráze NATO. Skupina vede boj proti ruské propagandě v informačním prostoru a organizuje sbírky na podporu Ukrajiny.

„Děláme si z Rusů a jejich podporovatelů na sítích legraci. Je to o vzájemném zvedání morálky,“ uvedl. Od začátku války vybral prostřednictvím příspěvků obyčejných lidí už tři miliony korun na pomoc Ukrajině. „Když člověk vidí, co se tam na místě děje, je naštvaný. Mám proto vnitřní motivaci být na té správné straně,“ dodal.

Českého dobrovolníka na Ukrajině ocenili medailí za pomoc rozvědce

Martin Holub radí Čechům, aby si zjišťovali nové informace o dění na Ukrajině. „A způsoby, jak začít pomáhat, se objeví samy. Už jen to, že nějaký Čech přijde na akci Ukrajinců, je důležitá podpora místní komunity,“ uzavřel.

Mariia Korotkova z Ukrajinské iniciativy Jižní Moravy pomáhala s organizací oslav Dne nezávislosti Ukrajiny na Moravském náměstí a pro MF DNES vzpomněla, jak ovšem loňské zabití Roma jedním z Ukrajinců na Brněnské přehradě negativně ovlivnilo nálady obyvatel.

Soud zprostil Ukrajince viny za zabití Roma v Brně, šlo o nutnou sebeobranu

Ukrajinci proto pořádali jen komorní akce pro sebe. „Nyní chceme Čechům připomenout, že jsme tady, jsme mírumilovní a máme vlastní kulturu, o kterou se chceme podělit,“ dodala.

Autor: