iDNES.cz

Prodej městského pozemku v Hodoníně byl v pořádku, otočil soud původní verdikt

  15:32,  aktualizováno  3. dubna 11:27
Ke zcela opačnému závěru došel odvolací Krajský soud v Brně proti tomu okresnímu v Hodoníně v případu prodeje městského pozemku v centru Hodonína za 3,7 milionu korun. Vedle této nabídky měli místní politici k dispozici i jednu vyšší, které však nevyhověli. Okresní soud rozhodl, že město postupovalo špatně, a prodej zrušil, ten odvolací naopak ve středu prohlásil, že vše bylo v pořádku.

Fontána na Masarykově náměstí v centru Hodonína | foto: město Hodonín

Podle soudce Josefa Růžičky postupoval Hodonín podle zákona a nelze mu nic vytknout. Upřednostnění nabídky s nižší cenou nemůže být podle něj bráno obecně a v každém momentě jako špatné.

„I když něco takového nastane, tak přímo zákon říká, že je možné vybrat jiné řešení, například pokud v tom lze vidět jiný obecní zájem,“ uvedl soudce. Podle něj Hodonín zveřejnil záměr prodeje s cílem vybudovat na daném místě zdravotnické zařízení, což se doplňuje i s koncepcí města.

„Odvolací soud se neztotožňuje s názorem soudu prvního stupně. V postupu města nespatřuje žádnou svévoli, porušení dobrých mravů nebo zákona,“ doplnil soudce.

Kontroverzní prodej pozemku muži blízkému vedení Hodonína neplatí, rozhodl soud

Společnost Reag Plus, za níž stojí hodonínský lékař Jiří Matuška a která pozemek koupila za nižší cenu, hodlá v místě vybudovat vaskulární centrum zaměřené na léčbu onemocnění cév.

Druhý zájemce Zdeněk Pávek, který se svou firmou Elvorev nabídl pět milionů, byl rozsudkem odvolacího soudu překvapený. „Absolutně s ním nesouhlasím. Minulý týden bylo naplánované téměř tříhodinové stání, ale trvalo jen čtyřicet minut. Neprobíhalo žádné dokazování, ani nebyly připuštěny nové důkazy,“ řekl Pávek iDNES.cz po vyhlášení rozhodnutí.

Dlouhodobý strašák města

V minulosti poukazoval i na to, že lékař Matuška má blízko k lidem z radnice. V komunálních volbách v roce 2022 totiž figuroval na patnáctém místě kandidátky vládnoucího uskupení PRO Hodonín.

Místostarosta Ondřej Fialík ze zmíněného sdružení však už dříve tvrdil, že tato skutečnost nehrála při prodeji žádnou roli. „Hodonín není velké město, a pokud chcete mít na kandidátce kvalitní lidi, musíte oslovit i právě tyto schopné a úspěšné osobnosti,“ podotkl. K odvolacímu soudu nikdo z radnice nedorazil.

Prodej ruiny v Hodoníně prověří policie, podnikatel žaluje 17 zastupitelů

Vedle žaloby na město podal Pávek předloni na podzim i trestní oznámení na Fialíka a dalších šestnáct jeho kolegů ze zastupitelstva. Policie případ loni na podzim odložila. „Ve zvolené formě prodeje pozemku, rychlosti projednání záměru prodeje a jeho schválení či v nevyhovění požadavkům některých zastupitelů nesouhlasících s prodejem pozemku nelze spatřovat naplnění skutkové podstaty žádného trestného činu,“ doplnil policejní mluvčí Pavel Šváb.

Rozsudek je středečním rozhodnutím pravomocný, podle Pávkova právního zástupce Petra Boudy nicméně soudní tahanice nemusí skončit. S velkou pravděpodobností podá dovolání k Nejvyššímu soudu, to však nemá odkladný účinek.

Pro vedení Hodonína je dění okolo ruiny lidové školy umění nedaleko městského úřadu strašákem dlouhodobě. Policisté totiž v minulosti prověřovali i demolici budovy, jejíž cena se v roce 2008 vyšplhala na vysokých 26 milionů korun. Nakonec konstatovali, že v případu se sice vyskytovaly podivné transakce, neprokázali však, že by z nich někdo z radnice profitoval.

Autor:
zpět na článek