Protest zemědělců na Moravě: Traktory zablokují přechod u Hodonína - regiony.impuls.cz

Chraňte naše farmáře, protestovali zemědělci. Traktory na přechodu omezily provoz

  8:30,  aktualizováno  13:15
Moravští zemědělci se ve čtvrtek dopoledne přidali k evropským protestům proti dovozu ze zemí mimo unijní státy. Na jihu Moravy obsadili bývalý hraniční přechod mezi Hodonínem a slovenským Holíčem. Na silnici zaparkovali desítky traktorů, a omezili tak provoz. Kromě českých zemědělců dorazili na místo i farmáři ze Slovenska, Rakouska a Maďarska.
Protest zemědělců na Hodoninsku. Farmáři obsadili hraniční přechod | (0:44) | video: iDNES.tv

Zemědělci na bývalém hraničním přechodu měli vlajky svých států, troubili a řehtali řehtačkami. Transparenty nesly nápisy Protect our farmers (Chraňte naše farmáře), Stop grain from Ukraine (Zastavte dovoz obilí z Ukrajiny) nebo Green deal is suicide (Zelená dohoda je sebevražda).

Zemědělci na místě vyzvali ke zrušení obchodní dohody mezi Evropskou unií a jihoamerickými státy ze sdružení Mercosur, jinak prý ztratí konkurenceschopnost.

V těchto zemích totiž podle nich farmáři nemusí dodržovat přísné normy jako v EU. Vyzývají vládu Petra Fialy, aby prosazovala spravedlivé podmínky na evropském trhu.

„Jak máme konkurovat zemím, které mají levnější plyn, elektřinu, kde mzda zemědělce je několikrát nižší než mzda u nás?“ ptal se předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Podle něj zemědělci nechtějí omezovat vzájemný obchod, ale dohodu považují za neférovou.

„Dohodu vnímáme jako pokryteckou, protože po evropských pěstitelích a chovatelích je vyžadováno dodržování mnohem přísnějších norem než jinde ve světě,“ uvedl prezident Agrární komory Jan Doležal. Některé chovy by podle něj mohly skončit. „Nemůžeme prodat krávy za auta,“ dodal.

Ať dovozy plní evropské normy. Zemědělci opět vyjedou s traktory do ulic

Předseda slovenské zemědělské a potravinářské komory Andrej Gajdoš v projevu na pódiu řekl, že dohoda s Mercosur znevýhodňuje evropské zemědělce, kteří musí dodržovat vysoké standardy. Podle něj je dohoda hazardem se zdravím spotřebitelů, protože některé jihoamerické země mohou používat v zemědělské produkci například růstové hormony či pesticidy, které jsou v Evropě zakázané.

„Musíme se ozývat proti všemu, co je pro zemědělce nespravedlivé a ohrožuje živobytí,“ dodal prezident maďarské Národní zemědělské komory Zsolt Papp.

Podle rakouských zástupců není dohoda s Mercosur ani spravedlivá, ani férová, ani správná. „Žádáme, aby se dohoda zrušila. Pokud se nezruší, aby se do budoucna při jiných dohodách udělaly dopadové studie na zemědělce, jinak nemáme šanci konkurovat,“ dodal Gajdoš.

Na přechodu Hodonín/Holíč protestují zemědělci. (27. února 2025)

Obchodní dohoda s jihoamerickými státy podle zemědělců také zvýší dovozy cukru, hovězího nebo drůbežího masa, což může následně snížit ceny na evropském trhu a v konečném důsledku vytlačit české producenty.

Podobný protest uspořádali zemědělci na hraničním přechodu mezi Hodonínem a Holíčem už před rokem. Tehdy ho asi na hodinu kompletně zablokovali. Na místo dorazily stovky traktorů. Část farmářů se vydala protestovat také do Brna. Někteří další absolvovali protestní jízdy v regionech.

22. února 2024

„Zastavte to šílenství.“ Protestující zemědělci zpomalili dopravu na hranicích | (3:25) | video: iDNES.tv
Autoři: ,