iDNES.cz

Ženám s rakovinou prsu pomůže speciální test, vyhnou se chemoterapii

  17:06
Speciální testování, díky kterému se mohou ženy s rakovinou prsu v časném stadiu vyhnout chemoterapii, budou provádět zdravotníci Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) v Brně. Dosud se lékaři rozhodovali u většiny pacientek spíše pro chemoterapii.

ilustrační snímek | foto: Tomáš FraitMF DNES

Masarykův onkologický ústav na Žlutém kopci získal certifikaci pro provádění takzvaného genomického testování, které lékařům pomůže při správné volbě léčby u pacientek s rakovinou prsu. Česko se tak zařadilo k Belgii a Nizozemsku, což jsou nyní jediné země v Evropě, kde toto testování zdravotníci provádějí.

„V minulosti bychom u pacientky nasadili chemoterapii, odoperovali ji a podávali hormonální léčbu. To však úplně nefunguje a řadě žen chemoterapie vůbec nepomůže. Abychom měli jistotu, tak budeme používat právě test MammaPrint, díky kterému je zhruba 45 až 60 procent pacientek ušetřeno chemoterapii. Test je vyhodnotí jako nízkorizikové, takže mohou mít jen hormonální léčbu,“ vysvětlil ředitel MOÚ Marek Svoboda.

Možnost testování se týká části žen v raném stadiu nemoci, u kterých lékaři například chirurgicky odstraní nádor v prsu a rozhodují se o další léčbě.

„U pacientek existuje určitá šedá zóna, kde nevíme, zda je potřeba chemoterapie. Chemoterapie byla často nasazována i u těch, které ji nepotřebovaly, a docházelo tak k nežádoucím a dlouhotrvajícím účinkům,“ přiblížila primářka kliniky kompletní onkologické péče Katarína Petráková.

Lékaři dosud posílali vzorky na testování do Nizozemska. Ústav nyní získal certifikaci přímo u výrobce. Testy budou hradit zdravotní pojišťovny. Vyjde až na 74 tisíc korun.

45 procent žen nemuselo na chemoterapii

Genomické testování je velmi složité, vyžaduje speciální přístroje a přesné dodržování správného postupu. Získat certifikaci je podle lékařů poměrně náročný proces.

„Díky testování přímo v našem ústavu budeme mít větší kontrolu nad vzorkem nádoru a samotným vyšetřením. Nebudeme muset navíc zajišťovat náročný převoz vzorku do zahraničí, takže nám to velmi urychlí práci,“ dodal primář oddělení patologie Pavel Fabian s tím, že v ústavu budou testovat vzorky z celé republiky.

Loni bylo v Česku otestováno MammaPrintem 197 žen, přičemž 45 procent z nich vyhodnotil jako nízkorizikové, takže se vyhnuly náročné chemoterapii.

zpět na článek