Petice nezabránila zalití sklepů betonem. Bylo to nutné, hájí postup starosta - regiony.impuls.cz

Petice nezabránila zalití sklepů betonem. Bylo to nutné, hájí postup starosta

  12:14
Petice se čtyřmi stovkami podpisů ani nářky opozice a místních obyvatel nepomohly zabránit zalití části historických pivovarských sklepů betonem v brněnských Řečkovicích. Práce byly součástí kompletní opravy hodového areálu nacházejícího se nad nimi, který opravu po víc než třiceti letech fungování potřeboval.

Podoba podzemní rotundy v brněnských Řečkovicích po rekonstrukci | foto: ÚMČ Brno-Řečkovice

Hodový areál v brněnských Řečkovicích voní novotou. Přesto se nedá říct, že by byli všichni spokojeni. Zalití některých chodeb historických pivovarských sklepů betonem vyvolalo ostrou kritiku kvůli obavám z nevratného zničení prostor, jež i památkáři označili za cenné.

Přesto se to stalo, a to několik týdnů po listopadovém spuštění opravy za 40 milionů korun. Oprava, která byla po letech přehlížení havarijního stavu nutná, je kompletně hotová od konce srpna. V zánovním areálu už se tak mohly konat první akce, mezi nimi i Řečkovický festival minipivovarů.

Na místě zůstal zachovaný amfiteátr ve tvaru písmene U. Terasy uspořádané do několika úrovní nabízejí sezení pro více než tisícovku návštěvníků.

Hodový areál v brněnských Řečkovicích

„Ve spodní části je nový taneční parket. Opravili jsme veškeré zpevněné plochy. Nově jsme nechali udělat schodiště a vyměnit veřejné osvětlení,“ přiblížil řečkovický starosta Marek Viskot s tím, že je v plánu ještě výsadba zeleně.

K zalití části sklepení přímo pod areálem přistoupila radnice na základě stavebně-technického průzkumu sklepů. Bez toho nebylo možné prostranství zrekonstruovat. „Jediným důvodem bylo zajištění statiky,“ tvrdí Viskot.

Beton pokryl zhruba třetinu podzemních prostor. Podle starosty se jednalo o obyčejné sklepy, jejichž nákladná záchrana nedávala smysl. Kritici ale namítají, že tento způsob vedl ke zbytečnému poškození, které už nepůjde vzít zpět.

Pro úplné zachování sklepů a postupnou opravu se vyslovil třeba znalec brněnského podzemí Aleš Svoboda. „Například Mincmistrovský sklep byl v podstatně horším stavu, než v jakém je řečkovické podzemí. Po opravě je turistickou atrakcí,“ prohlásil loni v létě.

Uchráněné zůstaly z pohledu radnice nejcennější části s podzemní rotundou. Ta se dočkala úprav, je nově vyzděná a osvětlená. Do budoucna se v ní mají konat menší akce, jako třeba vernisáže. Zvolený postup si v případě podzemních prostor vyžádal asi dvanáct milionů korun. Varianta preferovaná odpůrci by stála zřejmě několikanásobně víc.

1. září 2018

Brněnské podzemí patří mezi vyhledávané turistické cíle | (0:55) | video: iDNES.cz