iDNES.cz

Réva je o týdny napřed, sklizeň hroznů možná vypukne už v srpnu

  10:38
Réva vinná letos vykvetla o několik týdnů dříve než obvykle a sklizeň by mohla začít už v srpnu, podobně jako v extrémně teplém roce 2018. Vinaři na jihu Moravy mají z takového vývoje obavy.

„Réva aktuálně odkvétá a vegetace má náskok přibližně dva týdny oproti standardnímu období. Bude proto záležet na dalším vývoji počasí během léta, zda skutečně začne sběr hroznů dřív, či budou klasicky zrát na podzim,“ uvádí ředitel společnosti Vinařství Lahofer na Znojemsku Petr Chaloupecký.

V ještě větším předstihu přemýšlí vinař Martin Pitra z Břeclavska, který pěstuje i odrůdu Solaris. Ta je v našich podmínkách velmi raná, takže je zvyklý začínat s vinobraním dříve než jinde, většinou v druhé polovině až na konci srpna. Pokud to počasí ještě uspíší, může to být problém, byť tam hrozny sbírají sami rodinní příslušníci a nejsou závislí na brigádnících.

Starosti pro vinaře. Nadprůměrně teplé léto snížilo úrodu, klesl i zájem o výkup

„Z našeho pohledu může nastat komplikace s dřívějším startem sklizně, abychom byli ve sklepě včas připraveni na větší množství hroznů ke zpracování než jen na odrůdu Solaris. A dále si myslím, že bude potřeba dobře sledovat, jak probíhá zrání ve vztahu k množství kyselin, protože v kombinaci s teplým létem a uspíšením termínu sklizně mám obavy z jejich rychlejšího poklesu,“ přemýšlí Pitra.

Střídání deště a tepla hroznům nesvědčí

Faktor, který do úrody promlouvá, je vždy počasí, jak se vinaři přesvědčili už při dubnových mrazících. Zmíněný Pitra mluví o poklesu výnosu na některých vinicích.

To třeba vinařství Vican u Mikulova na Břeclavsku hlásilo citelné ztráty. „Réva sice vykvetla o dost dříve, ale kvůli dubnovým mrazům nám tak dvě třetiny vinic zmrzly, takže musely vyrašit nové květy ze záložních pupenů. Tím pádem neočekáváme ve většině vinohradů brzkou sklizeň,“ oznamuje Lenka Maloňová, která má ve vinařství na starosti marketing.

Kvetení révy potřebuje sucho a teplo. Vlhko a deště můžou způsobit nedokonalé odkvetení a další pokles úrody. „Deštivé počasí následované teplem a tak pořád dokola opravdu není dobré, protože musíme neustále stříkat proti plísním,“ podotýká Maloňová, jejíž vinařství má na práce ve vinici téměř celoročně osm až deset pracovníků z Ukrajiny.

Například pro Lahofer je shánění pomocníků pro sběr hroznů každým rokem složitější, proto vinařství využívá i agenturních pracovníků a chce automatizovat – v rámci restrukturalizace vinic připravuje opěrnou konstrukci pro možnosti kombajnové sklizně.

19. května 2023

zpět na článek