Míst pro seniory je v domovech málo, otvírá to prostor pro soukromé rezidence - regiony.impuls.cz

Míst pro seniory je v domovech málo, otvírá to prostor pro soukromé rezidence

  11:02
Poptávka vysoce převyšuje nabídku, tisíce žadatelů čekají. Řeč je o pobytových sociálních službách v Jihomoravském kraji, kde je málo míst. S nabídkou za této situace přicházejí specializované rezidence; například v Újezdě u Brna vzniklo centrum pro seniory včetně kapacity pro lidi s Alzheimerovou chorobou.
Rezidence Cézava v Újezdě u Brna nabízí bydlení a péči pro seniory | (0:55) | video: iDNES.tv

O manželku Marii už se nezvládal postarat a hledal způsob, jak zůstat na blízku. Jaroslav Kunze našel řešení v soukromé seniorské Rezidenci Cézava v Újezdě u Brna. Sám od léta bydlí v části pro soběstačné klienty, zatímco jeho žena žije v protějším křídle v domově se zvláštním režimem. Ten je určený pro lidi s Alzheimerovou chorobou či jinými kognitivními poruchami vyžadujícími celodenní péči.

„Manželku navštěvuji každý den, dostává péči, jakou potřebuje. Čas spolu trávíme také v mém bytě,“ líčí spokojeně šestaosmdesátiletý senior.

Nové zařízení nabízí dohromady 250 míst, pro náročnější klienty jich slouží 150. Samostatní obyvatelé domu platí měsíční nájem, který třeba u bytu 1+kk o velikosti 27 metrů čtverečních činí 17 tisíc korun. Cena zahrnuje také energie a vodu. V případě potřeby mohou využít terénní pečovatelskou službu. Průměrný důchod momentálně dosahuje zhruba 20 700 korun a mnozí penzisté na něj ani nedosáhnou.

„Když si uvědomíte, že jde o nový krásný byt v hezkém domě, cena obsahuje veškeré poplatky za energie a vodu a klienty tak v tomto směru nepřekvapí nečekaný výdaj, nepřipadá nám částka jako vysoká. Co je nevyčíslitelné, ale velmi důležité, je také pomoc s drobnými problémy, kterých je každý den několik. Nájmy chceme držet tak, abychom z nich zvládli zaplatit provoz a výstavbu a zároveň umožnili co nejširšímu spektru klientů na byty dosáhnout,“ říká Jakub Schneider z investorské skupiny SUR LIE.

2 500 žádostí

o umístění do domovů důchodců evidují na jihu Moravy.

Náklady na bydlení ve zvláštním režimu jsou podle něho vyšší. Vyčíslují se individuálně podle stavu klienta a množství vyžadované péče. Přínosem komplexu jsou příležitosti pro setkávání a společné trávení času. Vedení pro seniory chystá cvičení, tvůrčí aktivity či výlety.

Investor rezidenci chystal deset let. Od záměru ho neodradil ani fakt, že se ve městě už jeden ústav nachází. Domov funguje ve zvláštním režimu se sto lůžky a spadá mezi krajská zařízení. Podle Schneidera lokalitu zvolil hlavně kvůli blízkosti Brna. Aktuálně mají obsazeno ze třetiny, další místa jsou rezervovaná, plný stav má být v zimě.

Zájem seniorů o bydlení v rezidenci je daný nedostatkem lůžek v pobytových sociálních službách, což se odráží v množství přihlášek o umístění do domova.

Suma za zdravotní komplex narostla trojnásobně. Lepší péče se ocitá v mlze

„Čekatelů, kteří jsou v nepříznivé sociální situaci a aktuálně mají zájem o přijetí do pobytové služby, jsou evidovány řádově desítky na každé zařízení. Celkově za jižní Moravu máme zhruba dva a půl tisíce žádostí. Kvůli mnoha proměnným, jež mají vliv na délku čekání, nelze stanovit průměrnou čekací dobu na lůžko. V některých ústavech může jít o týdny, jinde o několik měsíců,“ popisuje Inka Růžičková z tiskového odboru krajského úřadu.

17 tisíc korun

činí měsíční nájem za byt 1kk v seniorské Rezidenci Cézava.

Větší zájem o umístění do domovů vidí úředníci právě v Brně a okolí. Mezi místa, kde poptávka výrazně převyšuje nabídku a zároveň je tam zásadní nedostatek lůžek, patří oblasti Veselí nad Moravou, Kyjova či Moravského Krumlova a větších měst v blízkosti metropole jako Pohořelice, Kuřim, Slavkov u Brna. V posledních čtyřech letech vznikl domov pro 52 penzistů v Hustopečích na Břeclavsku a o 28 míst se rozšířil ústav v Sokolnicích na Brněnsku.

Podle krajské opoziční zastupitelky Karin Šulcové (ANO) je momentálně v oblasti pobytových služeb za pět minut dvanáct. „Počet lidí na jižní Moravě na lůžko je 205, což je třetí nejhorší skóre po Praze a Královéhradeckém kraji. Když víme, že v kraji žije zhruba 20 procent seniorů, je to žalostně málo. V domovech pro seniory je asi 2 300 čekatelů na umístění, v těch se zvláštním režimem je číslo rovněž vysoké a bude růst. V Česku nyní žije až 140 tisíc lidí s různými formami demence, do roku 2050 jich může přibýt až o třetinu,“ upozorňuje Šulcová.

Nejde jen o lůžka, říká radní

Končící radní pro sociální oblast Jana Holomčík Leitnerová (Piráti) označuje narativ, že chybí lůžka, za chybný. „Automaticky totiž předpokládá, že každý senior má být v ústavu. Ale tomu tak není, osm z deseti si přeje dožít doma, stát i kraj tomu mají jít naproti, navýšit terénní péči a pomoct s bezbariérovým nájemním bydlením. Protože i když se postaví deset domovů, nebude v nich mít kdo pečovat a systém to bude stát ohromné peníze. Proto jsem hledala rovnováhu mezi rozvojem jednotlivých typů služeb a udržitelností systému,“ vysvětluje.

Velké ústavy, nebo domky? Brno a hejtmanství se přou o vizi pro seniory

Za jejího působení kraj výrazně rozhýbal transformaci sociálních služeb, kdy se péče postupně přestane poskytovat ve starých budovách a kapacity se z nich rozmístí do menších zařízení v oblastech dosud nepokrytých pobytovou službou.

Z velkých projektů je v plánu stavět domov až pro 70 seniorů ve Veselí nad Moravou, žádný další ne. Do sítě přibude 120 lůžek v opraveném S-centru v Hodoníně, jež poničilo tornádo. Nové vedení kraje bude v transformaci služeb asi pokračovat. Také slibuje navýšit počet lůžek a zmodernizovat pobytové služby.