Zámky lákají na klenoty, kostýmy i koncerty. V Lednici už sezona začala - regiony.impuls.cz

Zámky lákají na klenoty, kostýmy i koncerty. V Lednici už sezona začala

  9:30,  aktualizováno  9:30
Hrady a zámky na jihu Moravy připravily na začínající sezonu novinky. V Kunštátě oslavují krále Jiřího, v Lysicích se zbavili lešení, ve Znojmě ukážou neobvyklý nástroj. Na znojemském hradě na prohlídkové trase interiérů čeká na návštěvníky pro změnu harmonium z počátku 20. století.

Voskování nábytku, leštění podlah ve čtyřiceti místnostech a stírání prachu v celé expozici patřilo posledních několik měsíců mezi pravidelné aktivity Ivety Bielčíkové a Věry Kupsové, dvou pracovnic zámku Kunštát na Blanensku. Ten jim vděčí za přípravu na novou sezonu, která na hradech a zámcích začne oficiálně už o víkendu.

Pro Kunštát je přitom o něco významnější než kdy jindy, slaví totiž 20 let ve správě Národního památkového ústavu.

„Připravena je speciální výstava, která představí osobnost krále Jiřího z Kunštátu a z Poděbrad, nejvýznamnějšího držitele zámku. K vidění jsou kopie českých korunovačních klenotů, tedy svatováclavská koruna, gotické žezlo, gotické jablko a svatováclavský meč,“ oznamuje mluvčí Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Kroměříži Dagmar Šnajdarová.

A není to pouze Kunštát, který na jižní Moravě potěší milovníky starobylých staveb novinkami. Zámek Lysice na Blanensku se sice loni vytasil s upravenou zahradou, vychutnat si jeho architekturu plnými doušky však stále znemožňovala probíhající oprava střechy a hodinové věže, kvůli které byla lešením zastavěna všechna křídla. To už je teď po více než roce a půl minulostí.

„Zbytek lešení zůstal jen na vnitřním nádvoří, i ten ale do konce dubna zmizí. Díky tomu můžeme tuto část areálu včetně sklepení s lapidáriem konečně otevřít,“ avizuje kastelánka Martina Rudolfová. Na návštěvníky mimo jiné čekají nové prezentace, které přiblíží informace o archeologických nálezech objevených právě při opravě zahrady.

Docela už umím i stavařinu, směje se kastelánka po 30 letech na zámku

Také hlavní lákadlo zámku Milotice na Hodonínsku, kterým je už víc než patnáct let sbírka asi 180 historických kostýmů na vyzkoušení, se letos rozrostlo o šest nových kusů. Potěší zejména dámy. „Jedná se o šaty inspirované portrétem rodiny Stolbergových z roku 1739, na kterém se nachází matka se třemi dcerami. Jeden kostým vyšel asi na 30 tisíc korun,“ přibližuje koordinační pracovník Václav Lunga.

Vyzkoušet si je mohou lidé při půlhodinových prohlídkách zámecké zahrady. Pokud by za tímto zážitkem chtěli přijet na kole, budou si muset dát pozor na vjezd do areálu. Ten je nově zakázaný, místo toho mohou využít prostor u zámeckého parkoviště. „Pečlivě jsme rozhodnutí zvažovali. Chceme ale zajistit bezpečnost všech návštěvníků a zároveň zachovat historický areál,“ vysvětluje Lunga.

Digitalizace prohlídek

Možnost kostýmových prohlídek nabízejí také na zámku Slavkov na Vyškovsku, zdejší kulturní program však slibuje mnohem víc zážitků. Kromě tradičních akcí jako sraz historických vozů Veteranfest nebo Tenkrát ve Slavkově 1805 připomínající letos 220. výročí bitvy tří císařů lákají správci zámku na koncerty známých osobností.

„Vystoupí Marek Ztracený, Mirai, Lucie Bílá nebo třeba Pražský výběr. Velkou novinkou bude koncert filmové hudby, který slibuje nezapomenutelný zážitek,“ vyjmenovává Radka Mikulincová z programového oddělení. Čas strávený v areálu zámku si pak mohou lidé zpestřit i posezením v nové kavárně.

A díky projektu Cesta k míru, na kterém ve Slavkově spolupracují i se slovenským městem Holíč, je na novinky zaděláno také pro další roky. „Cílem je obnovit památky, díky čemuž zdůrazníme význam měst v událostech, které následovaly po bitvě tří císařů. My se zaměříme na opravu historického skleníku nebo bazénu v parku a zároveň zmodernizujeme prohlídkovou trasu, kde za pomoci digitálních technologií oživíme příběhy z prosince roku 1805,“ přibližuje Mikulincová.

Na zámku nikdy nevědí, co se zrovna pokazí. Rozsáhlý trávník sečou neustále

Na pěkné jarní počasí nečekali na zámku v Lednici na Břeclavsku, kde dveře návštěvníkům částečně otevřeli už v únoru. „Prohlédnout si mohli reprezentační sály a skleník. Nyní jsme spustili do provozu i ostatní okruhy včetně Janova hradu a minaretu,“ sděluje kastelánka Ivana Holásková. A dodává, že se mohou lidé v následujících měsících těšit také na řadu doprovodných kulturních akcí, jako jsou divadelní představení, muzikály, koncerty nebo výstavy.

Stejně jako ve Slavkově i tady už mají poměrně jasný výhled do dalších let. Z katakomb pod skleníkem vznikne další zimní prohlídkový okruh s výstavou chladnomilných rostlin, přičemž v létě bude tento prostor sloužit pro kulturní a společenské akce. S výstavbou plánují začít letos, hotovo bude za dva roky.

Ve Slavkově u Brna sezonu zahájili v sobotu s pány a dámami v autentických...

Také brněnský hrad Špilberk nabídne něco nového. Od barokního zasvěcení až po nacistické zneužití se mohou lidé ponořit do dějin díky multimediální expozici Kaple křížů. „Jedná se nejen o architektonický unikát, ale i svědka proměny dějin. Do expozice jsou zařazeny světelné a zvukové designy, dotykové obrazovky a umělecké panely k vyjádření silných historických kontrastů,“ popisuje ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Drobné novinky chystají také na znojemském hradě, kde na prohlídkové trase interiérů čeká na návštěvníky harmonium z počátku 20. století. „V dobách, kdy nástroj sloužil svému účelu, dokázal zahrát celkem 601 tónů. Spojoval veškerou jemnost, která byla technicky možná po hudební stránce, s působivým uměleckým ztvárněním,“ odhaluje historii netradičního hudebního nástroje podobného varhanám kurátor výstavy Jaroslav Frecer.