Nejen zatopená Macocha a jeskyně. Bouřka v kraji poničila desetitisíce stromů

  17:44
Třicet tisíc stromů poškodila páteční bouřka v lesích Mendelovy univerzity na Blanensku. Jedná se stále ještě o předběžné odhady, pracovníci Školního lesního podniku Křtiny ničivé následky monitorují v terénu už několikátý den. Veřejnost vyzývají, aby do lesů vůbec nevstupovala. Živel výrazně zasáhl i nedaleké jeskyně.

Počet zasažených dřevin pro podnik představuje téměř půlroční těžební úkol. „Z takového množství poškozených stromů vyplývá, že pohyb v lesích Mendelovy univerzity je aktuálně pro veřejnost velmi nebezpečný,“ upozornili lesníci. Lesy jsou přitom lidmi vyhledávané pro procházky i cyklovyjížďky.

V důsledku hrozícího nebezpečí kvůli poškozeným a už popadaným stromům podnik přistoupí v zasažených oblastech k zákazu vstupu do lesa. Stromy a větve se totiž pořád mohou utrhnout. Momentálně lesníci vytyčují jeho přesnou oblast.

Nejvíce postižená lokalita se rozléhá mezi obcemi Křtiny, Habrůvka, Olomučany, Jedovnice, Bukovinka, Bukovina a zpět do Křtin. Podle odhadů může lesníkům odstranění následků bouře trvat až několik měsíců.

Bouřka v pátečních večerních hodinách postupovala nad lesy od jihovýchodu směrem na severovýchod. Její řádění pocítili na dalších místech v Moravském krasu. Na dně propasti Macochy se vytvořila obří laguna, která výrazně zvedla hladinu říčky Punkvy. Punkevní jeskyně byly po celý víkend uzavřené.

Návštěvníci se do nich znovu podívali až v pondělí. Mohli absolvovat klasickou pěší trasu, přes všechny čtyři jeskynní dómy až na dno Macochy a odtud se vrátit unikátní Tunelovou chodbou, která není běžnou součástí prohlídky. „Z důvodu stále velmi vysokého vodního stavu a silného proudu Punkvy prozatím plavba na lodičkách, která při normálním vodním stavu navazuje na pěší část prohlídky, není možná,“ hlásili jeskyňáři.

Z jezírka na dně Macochy se stala obří laguna. Bouřka zaplavila bahnem i Dům přírody

Po celou sobotu byla nepřístupná také jeskyně Balcarka. Kvůli zatopenému vchodu do sloupské části se potýkaly s omezením také Sloupsko-šošuvské jeskyně. Následky bouřky a silných přívalových dešťů dosud odstraňují i v Domě přírody Moravského krasu nacházejícím se na Skalním mlýně. Zaplavila jej voda s bahnem, která stekla i ze Suchého žlebu.

Kromě části expozice, skladu zboží či veřejných toalet se dostala do herny, výtahové šachty i čističky odpadních vod a zásobárny pitné vody. V domě nadále nefunguje elektřina. „Zaměřili jsme se především na odstranění vody ze šachty, odstranění bahna z vnitřních prostor, také jsme museli přidělat další pásky o zákazu vstupu, protože je návštěvníci nerespektovali a mohou tak přijít k úrazu na utržené cestě,“ popsala tamní ředitelka Tereza Tesařová.

Navzdory potížím zvládli v Domě přírody hned v pondělí odučit i výukový program. „Děti dostaly čelovky a nepřišly tak ani o expozici,“ dodala Tesařová.