Kvůli zdvižené paži si ovšem rychle vydobyla přezdívku stopař. A vzhledem k vysokému podstavci se jí říkalo i kamna.
Právě podstavec navíc v poslední době občas dostane aktivistickou „výzdobu“, což nazdvihlo komunisty. V květnu to bylo srdce v barvách ukrajinské vlajky (více jsme psali zde).
Na soše se objevilo večer předtím, než se tam sešli právě zástupci KSČM a po nich hejtman Michal Hašek (ČSSD) s ruským konzulem, aby oslavili výročí konce 2. světové války. Pracovníci městské části Brno-střed, která sochu spravuje, podstavec pak rychle vydrhli, a zamezili tak rozpačitostem při ceremoniálu.
Před čtrnácti dny ovšem někdo na pomník namaloval komiksovou bublinu s heslem v azbuce „Putin chujlo“, které vulgárně označuje ruského prezidenta Vladimira Putina za pánské přirození a stalo se ukrajinským protiputinovským symbolem. I tentokrát lehce smývatelná barva rychle zmizela (více čtěte zde).
Dění ale tak rozlítilo komunistické zastupitele, že na zasedání minulý týden žádali po vedení města lepší zabezpečení památníku. „V poslední době se pomník stal několikrát terčem vandalů, kteří jej pomalovali. Není možné natočit tím směrem bezpečnostní kamery, aby se podobným incidentům předešlo?“ vyptával se zastupitel Martin Říha (KSČM).
Ukázalo se, že kamery na místo sice míří, problém ale je, že v noci, kdy sprejer řádil, jejich rozlišení nestačí. „Připravuje se modernizace kamerového systému, takže bude možné toto napravit,“ odpověděl bez dalších podrobností primátor Petr Vokřál (ANO).
Památník má v komunistech bedlivé ochránce
Kromě dvou zmíněných incidentů si ovšem žádné problémy v nedávné době brněnští strážníci nevybavují. Výjimkou je rok 2010, kdy se ovšem sprejer na soše vyjádřil spíše pochvalně. „26. 4. 1945. Děkujeme,“ nastříkal na podstavec nejspíše v odkazu na datum osvobození Brna Rudou armádou (o nápisu čtěte více zde).
V komunistických zastupitelích má přitom památník bedlivé ochránce. Když kvůli rekonstrukci Moravského náměstí skulptura před dvěma lety na tři čtvrtě roku zmizela, pojali podezření, že už ji město na podstavec nechce znovu umístit. A začali protestovat. Magistrát se ale hájil, že nic takového nezamýšlel. Po restaurování se socha na místo vrátila.
Rudoarmějec na Moravském náměstí přitom není jediné bitevní pole, na kterém se utkávají příznivci a odpůrci Ruska.
V roce 2007 například tehdejší místostarosta za ODS René Pelán vzal brusku a odstranil z královopolského pomníku padlých rudoarmějců v Božetěchově ulici srp a kladivo. I když se na místo opakovaně symboly komunistického režimu vracely, brněnští radní nakonec o tři roky později schválili jejich oficiální odstranění (více jsme psali zde).