Do Brna dorazil čtyřmetrový svatý Kryštof, jeho „bratra“ v Olomouci pořezali

  17:00
Patron poutníků, řidičů a lidí na cestách svatý Kryštof od pondělí dohlíží na kolemjdoucí na Malinovského náměstí v Brně. Jeho sochu sem převezli z Ostravy a má sloužit jako pozvánka na výstavu jejího autora Maria Kotrby. Socha byla odlita ve dvou originálech, ten druhý hlídá řidiče na obchvatu Olomouce.

Svatý Kryštof byl podle legendy mohutný muž, který přenášel pocestné přes řeku. Jednou na ramenou přenášel malé dítě, které bylo s každým krokem těžší. Byl to totiž Ježíš Kristus, jenž na svých zádech nesl tíhu světa.

Právě tento výjev ztvárnil Marius Kotrba, který v roce 2005 navrhl zhruba čtyři metry vysokou sochu svatého Kryštofa s malým Kristem na rameni. Dílo bylo z bronzu odlito dvakrát. Jeden kus byl o rok později usazen nad obchvat Olomouce, druhý zůstal ve vlastnictví rodiny a cestuje po Česku. V pondělí socha dorazila z Ostravy do Brna na Malinovského náměstí, kde ji usadili před Mahenovo divadlo.

V brněnských ulicích ji lidé mohli vidět už v roce 2008 v rámci festivalu Brno Art Open. Nyní láká na výstavu, která se bude od 24. září konat v Domě umění města Brna pod názvem Marius Kotrba: Conditio humana.

„Svatý Kryštof patří k nejvýznamnějším plastikám, jež autor vytvořil. Proto jsme usilovali o to, aby se stal jakýmsi zvacím motivem, který bude vidět v exteriéru města,“ uvedla ředitelka Domu umění Terezie Petišková.

Kotrba vytvořil také Spravedlnost

Sochu u Olomouce potkal méně veselý osud, když ji před třemi lety poškodili vandalové. Z nohou odřezali kusy bronzu a jeden z palců, další prsty nařízli. Zároveň narušili statiku celé přibližně sedmisetkilogramové sochy, která musela být odvezena. Návrat na její původní místo trval skoro rok.

Umělci pracují s emocemi. Je v pořádku, že se nesnášejí, říká brněnský sochař

Marius Kotrba je s Brnem spojen především sochou Spravedlnost, kterou vytvořil tři roky po svatém Kryštofovi a lidé ji mohou vidět před Nejvyšším správním soudem na Moravském náměstí. Kvůli svému vzhledu si vysloužila přezdívku exekutor s pračkou.

„Jedná se o autora, který výrazným způsobem vstupuje do veřejného prostoru města. To je pro nás důvodem, abychom představili široký kontext jeho uměleckého díla a mohli diváky, kteří běžně chodí kolem Spravedlnosti, seznámit s tím, co tento umělec vytvářel,“ podotkla Petišková.

Kotrba se ucházel také o možnost zpodobnit markraběte Jošta na Moravském náměstí kousek od Spravedlnosti. Se svým návrhem neuspěl, jeho model bude alespoň součástí blížící se výstavy.

Autor: